Premier Chorwacji mówi „NIE” propozycji dotyczącej usunięcia prawa weta w UE

Portal TV Republika 18-11-2023, 08:30
Artykuł
gov.pl

„Premier Chorwacji Andrej Plenković sprzeciwił się propozycji Niemiec i Francji, dotyczącej usunięcia prawa weta w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej” - poinformował portal Klix.

W czwartek w Zagrzebiu rozpoczęło się nieformalne spotkanie przywódców państw Unii Europejskiej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Tematem spotkania mają być priorytety i wyzwania, które stoją przed UE.

Jednym ze zwolenników reformy procesu decyzyjnego w UE jest Michel” - przekazała chorwacka telewizja HRT. Zgodnie z propozycją decyzje byłyby podejmowane większością kwalifikowaną, usuwającą weto poszczególnych państw członkowskich.

Premier Andrej Plenković, odpowiadając na pytanie o stosunek do tej koncepcji, powiedział, że "nie jest zwolennikiem tego pomysłu", ponieważ "ważne jest, aby państwa - szczególnie te, które dołączyły do UE niedawno - zatrzymały tę kompetencję (prawa weta)".

"Trwa dyskusja polityczna i pojawiają się różne pomysły. Takie spotkania w mniejszych formatach pozwolą nam lepiej zrozumieć priorytety państw członkowskich i sprawdzić, czy jest miejsce na pewne reformy. Nie oznacza to, że chcemy, by w przyszłości o wszystkim decydowano większością kwalifikowaną, ale potencjalna reforma mogłaby ograniczyć nadużywanie prawa weta" - argumentował z kolei Michel.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy