Prawa człowieka na Białorusi. Rau: Wzywam do uwolnienia więźniów politycznych

Artykuł
23 maja samolot Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku
Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Szef MSZ Zbigniew Rau wziął udział w dyskusji poświęconej sytuacji praw człowieka i wolności mediów na Białorusi. Wezwał władze białoruskie do uwolnienia więźniów politycznych, liczonych już w setkach. Przypomniał, że wśród nich jest ponad dwudziestu dziennikarzy i pracowników mediów, w tym Roman Protasiewicz

Resort dyplomacji poinformował, że konferencja odbyła się na marginesie trwającej 47. sesji Rady Praw Człowieka ONZ. W wydarzeniu wzięli udział m.in. ministrowie spraw zagranicznych Danii, Estonii, Litwy, Łotwy. Głos zabrała także m.in. Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. sytuacji praw człowieka na Białorusi Anais Marin.

- Wzywamy władze białoruskie do uwolnienia więźniów politycznych, liczonych już w setkach. Wśród nich jest ponad dwudziestu dziennikarzy i pracowników mediów, w tym Roman Protasiewicz, dziennikarka TV Biełsat Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa, jak również liderzy Związku Polaków na Białorusi: Andżelika Borys i Andrzej Poczobut, również będący dziennikarzem - powiedział minister podczas dyskusji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w swoim wystąpieniu Rau mówił o dramatycznie pogarszającej się sytuację praw człowieka na Białorusi, będącej konsekwencją represyjnych działań władz białoruskich.

- Wśród wyjątkowo niepokojących zdarzeń, które nastąpiły od czasu ostatniej sesji Rady Praw Człowieka w marcu br., minister Rau wymienił aresztowanie i skazanie wybitnych przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi i niezależnych dziennikarzy oraz zamknięcie portalu informacyjnego tut.by - zaznaczono.

Uprowadzenie samolotu

Resort zaznaczył, że minister Rau poświęcił szczególną uwagę na dokonane w wyniku zmuszenia do lądowania cywilnego samolotu aresztowanie blogera Romana Protasiewicza i jego partnerki, które wstrząsnęło społecznością międzynarodową.

- Ich późniejsze zaaranżowane wystąpienia telewizyjne i wymuszone zeznania są bardzo niepokojące i wyraźnie ukazują nieludzkie traktowanie obojga zatrzymanych - powiedział Rau.

Podkreślił przy tym wzajemne związki między prawami człowieka a wolnością mediów.

- Deklaruję trwałe zobowiązanie Polski dla dalszego wspierania niezależnych mediów służących społeczeństwu białoruskiemu, które w ostatnich miesiącach udowodniło swoje mocne przywiązanie do wartości demokratycznych - zaznaczył Rau, cytowany w komunikacie MSZ.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE przyjęli też w poniedziałek na spotkaniu w Luksemburgu sankcje wobec osób i podmiotów na Białorusi odpowiedzialnych za zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz za represje wobec obywateli.

Źródło: portalsamorzadowy

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy