Praga. Spotkanie na szczycie. Premier załatwia sprawy dla Polski. Z kim?

portal tvrepublika.pl 06-10-2022, 17:48
Artykuł
Kancelaria Premiera @PremierRP

Szef polskiego rządu rozpoczął dwudniową wizytę w Czechach, gdzie dziś reprezentuje Polskę podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, a jutro będzie uczestniczył w nieformalnym szczycie UE. "Przed rozpoczęciem sesji plenarnej szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze premier RP spotkał się z premierem Ukrainy" - podała na Twitterze KPRM.

Ponadto - jak dodano - na marginesie szczytu Morawiecki spotkał się m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem, premierami Słowacji i Szwecji Eduardem Hegerem i Magdaleną Andersson, a także kończącym urzędowanie premierem Włoch Mario Draghim.

Powołanie nowego formatu - Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) - zaproponował w maju, w trakcie francuskiej prezydencji w Unii, prezydent Emmanuel Macron. Uznał, że istniejące organizacje, jak Rada Europy czy OBWE, nie są formatami, w których można szukać rozwiązań aktualnych problemów.

Później jego zdanie podzielili uczestnicy czerwcowego szczytu UE. Podkreślono wówczas, że obecne wyzwania geopolityczne dotyczą nie tylko 27 państw, ale całego kontynentu. Stąd w Pradze poza krajami UE obecni są przedstawiciele 17 innych państw, w tym Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Turcji i państw Bałkanów Zachodnich. Na spotkanie do Pragi zaproszeń nie dostali przedstawiciele Rosji i Białorusi.

Źródło: PAP/KPRM

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy