Pozew przeciwko Gmyzowi oddalony. Autor książek „Agenci SB kontra Jan Paweł II” i „Zamach w Smoleńsku” znów przegrał

Artykuł

Dziennikarz Leszek Szymowski przegrał proces cywilny jaki sam wytoczył Cezaremu Gmyzowi . Dziennikarz Telewizji Republika i „Do Rzeczy” został pozwany przez Szymowskiego za krytykę na portalach społecznościowych Facebook i Twitter jego książek: „Agenci SB kontra Jan Paweł II” i „Zamach w Smoleńsku”. Gmyz zarzucił autorowi publikacji nierzetelność i nieznajomość opisywanego tematu.

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił dziś w całości pozew Szymowskiego.

- Mówiąc ogólnie Sąd uznał, że dowody przedstawione przez Szymowskiego są niedopuszczalne a ponadto, że pan Cezary Gmyz nie jest właściwym adresatem pozwu – stwierdził adwokat Maciej Zaborowski.

W publikacji dotyczącej agentury w Watykanie Szymowski przypisuje sobie wykrycie agentury, wykrytej w rzeczywistości wcześniej przez Cezarego Gmyza.

Ale Gmyz nie jest jedyną osobą, która dostrzega wady zarówno publikacji, jak ich i autora. Książka „Agenci SB kontra Jan Paweł II” wywołała również krytykę przedstawicieli środowisk naukowych. Czytelników przestrzegał przed nią dr Władysław Bułhak, wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.

Czytelników należy ostrzec przed bezkrytycznym korzystaniem z opinii tego autora, jego książka stanowi modelowy wręcz przykład nieodpowiedzialnego korzystania z drażliwych akt wywiadu PRL, połączonego z merytoryczną niekompetencją jeżeli chodzi o metodykę działań bezpieki – pisał dr Bułhak.

Przegrany proces z Gmyzem to nie pierwsze sądowe potwierdzenie dziennikarskiej nierzetelności Szymowskiego. Nawet redakcje w których pracował z tego powodu kończyły z nim współpracę. Chodzi tu między innymi o Gazetę Polską, Wprost, Życie i Polskę The Times.

Źródło: dorzeczy.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy