Pożar we wsi Nowa Biała. Morawiecki: Przygotowujemy pomoc dla mieszkańców

Artykuł
Trwa akcja gaszenia pożaru we wsi Nowa Biała
Fot. PAP/Grzegorz Momot

Wojewódzki Sztab Kryzysowy przygotowuje pomoc dla mieszkańców poszkodowanych w pożarze we wsi Nowa Biała na Podhalu; jesteśmy w stałym kontakcie i uruchomiliśmy śmigłowiec LPR, który udzieli niezbędnego wsparcia — podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

- Wiem, że Polska żyje teraz meczem naszej reprezentacji z Hiszpanią, ale toczymy także inną, chyba jeszcze trudniejszą walkę: o dobytek mieszkańców Nowej Białej na Podhalu — napisał premier w sobotę na Facebooku.

Jak dodał, pożar zajął tam już 20 budynków mieszkalnych i sytuacja jest poważna. W akcji bierze udział aż 65 zastępów straży pożarnej. Wojewódzki Sztab Kryzysowy przygotowuje pomoc dla mieszkańców poszkodowanych w pożarze — podkreślił Morawiecki.

Uruchomiono śmigłowiec LPR

- Jesteśmy w stałym kontakcie i uruchomiliśmy już śmigłowiec LPR, który udzieli niezbędnego wsparcia. Na moje polecenie na miejsce udał się Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. O sytuacji będziemy informować na bieżąco — zaznaczył szef rządu.

Wielki pożar wybuchł w sobotę we wsi Nowa Biała w powiecie nowotarskim. Po godz. 20. płonęło tam 15 budynków mieszkalnych i sześć budynków gospodarczych. „Sytuacja nie jest opanowana” - powiedział Bogusław Szydło z małopolskiej straży pożarnej.

Z ogniem walczy 235 strażaków

Z ogniem walczy 85 zastępów PSP i OSP z pięciu powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiego; łącznie 235 strażaków.

- Pożar nie został jeszcze opanowany. Sytuacja jest rozwojowa – dodał Szydło.

Informacja o pożarze dotarła do straży pożarnej o godzinie 18:20. Pożar szybko się rozprzestrzenia, ponieważ zabudowa wsi Nowa Biała jest zwarta i zgrupowana. Dodatkowo część budynków jest drewniana.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy