Powstanie film o Kościuszce. Polsko-amerykański bohater zostanie upamiętniony

Artykuł
Tadeusz Kościuszko był współpracownikiem Jerzego Waszyngtona
Fot. wikimedia

Polscy twórcy, autorzy m.in. filmu „Boże Ciało”, nakręcą film o Tadeuszu Kościuszce. Zostanie on sfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Skupi się na losach bohatera po powrocie z Ameryki i jego walce z Imperium Rosyjskim.

Roboczy tytuł filmu to „Scarborn” (pol. „Kos”). W artykule opublikowany na łamach „Variety” zdradzono zarys fabuły. Tadeusz Kościuszko jako współpracownik Jerzego Waszyngtona i pułkownik amerykańskiej Armii Kontynentalnej wraca do Polski. Towarzyszy mu czarnoskóry lokaj Jean Lapierre, zwany Domingo. Bohater walczy o niepodległość i stawia czoła systemowi feudalnemu.

Projekt ma ruszyć w 2022 r. Wyprodukują go Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, twórcy m.in. „Bożego Ciała”. Reżyserem będzie Paweł Maślona znany komedii „Atak paniki”.

Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III był inżynierem wojskowym, najwyższym naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generałem lejtnantem wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, generałem majorem komenderującym w Dywizji Wielkopolskiej w 1792 r., brevetem generałem brygady Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Źródło: historykon.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy