Powstaje kolejny film o Żołnierzach Wyklętych

Artykuł
facebook.com/bitwapodrzabcem/

Trwa produkcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego opowiadającego o bitwie pod Rząbcem, która miała miejsce 08.IX.1944 r

8 września 1944 patrol Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych został pojmany przez oddział Armii Ludowej. W celu odbicia więźniów, pododdziały Brygady Świętokrzyskiej dowodzonej przez płk. Antoniego Szackiego uderzyły na kwaterujący w lesie pod Rząbcem oddział Armii Ludowej i grupę radzieckich skoczków spadochronowych.

Zgrupowanie partyzanckie w sile około 300 ludzi kwaterowało w lesie około 2 km od wsi. Uderzenie oddziałów NSZ liczących około 1400 ludzi nastąpiło z kilku stron. Walka trwała ponad godzinę i zakończyło się zwycięstwem Brygady Świętokrzyskiej.

W walce zginęło 20 partyzantów, a 28 odniosło rany. W oddziale AL i grupie radzieckiej było 16 zabitych i 20 rannych, natomiast w oddziale NSZ było 4 zabitych i 8 rannych.

Według dokumentów NSZ pojmano 40 członków AL i 67 partyzantów sowieckich. Członków AL puszczono wolno, po czym doszło do buntu sowieckich jeńców. W wyniku starć podczas jego tłumienia zginęło 67 sowietów, a czterech członków NSZ zostało rannych.

Producentem filmu jest fundacja "Odzyskajmy Naszą Historię" (www.odzyskajmynaszahistorie.pl), w filmie wystąpią historycy i publicyści badający polskie podziemie antykomunistyczne, m.in. Leszek Żebrowski. Film zrealizuje Krzysztof Dziewięcki.

Jest to produkcja niekomercyjna, po premierze ma być dostępna za darmo w internecie, oraz wydana na płycie DVD, które trafią do szkół.

Prezentujemy trailer filmu: 

Źródło: odzyskajmynaszahistorie.pl / wikipedia

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy