Poufne rozmowy w sprawie Turowa

Artykuł
Treść dzisiejszych rozmów w sprawie kopalni Turów została uznana za poufną
Fot. screenshot/Facebook/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

- Widzimy znaczącą różnicę w podejściu nowego rządu do sprawy kopalni Turów - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po rozmowach ze swoją czeską odpowiedniczką minister Anną Hubaczkovą. Polska minister przyznała, że rozmowy, które trwały pięć godzin były bardzo owocne i konstruktywne. Ich treść pozostanie jednak poufna do czasu zakończenia konsultacji.

- Omawialiśmy nie tylko bardzo dokładnie umowę w sprawie kopalni Turów, ale również analizowaliśmy możliwości wśpłpracy między naszymi krajami, jak np. ochrona krajobrazu - powiedziała z kolei czeska minister. Dodała, że rozmowy dotyczyły także przyszłej prezydencji w UE.

- Rozmowy były bardzo szczegółowe - podkreśliła Hubaczkova, dodała jednak, że nie będzie z nich żadnego protokołu, a ich treść pozostanie poufną. - Są jeszcze punkty, które będziemy wzajemni konsultować - dodała minister.

Jak z kolei zaznaczyła Anna Moskwa, jej czeska odpowiedniczka „musi jeszcze dokonać uzgodnień po swojej stronie”. - Mam nadzieję, że te uzgodnienia zostaną pilnie podjęte - powiedziała polska minister. Dodała również, że do momentu zakończenia rozmów po stronie czeskiej, szczegóły pozostaną poufne.

Spotkanie, które było pierwszym oficjalnym po zmianach w czeskim rządzie, stanowi kontynuację polsko-czeskich rozmów w sprawie turoszowskiej kopalni. Strona polska liczy, że wkrótce uda się zażegnać ten spór.

Negocjacje ws. Turowa w związku ze złożeniem skargi przez Czechów na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE rozpoczęły się w czerwcu ub.r. Celem negocjacji jest uzgodnienie umowy międzynarodowej, którą zaakceptowałyby później oba rządy.

Polska strona deklarowała, że chce polubownie rozwiązać spór z Czechami o Turów. Niedawno Anna Moskwa mówiła, że liczy na to, że rozmowy ze swoją odpowiedniczką z Czech będą lepsze od tych, które były prowadzone wcześniej z jej poprzednikiem Richardem Brabcem. Z poprzednią czeską administracją doszło w sumie do 18 rund spotkań.

Z kolei Anna Hubaczkova deklarowała podczas swojej wizyty w Gródku nad Nysą przy granicy z Polską, że jest gotowa pojechać do Warszawy z propozycją podpisania umowy o Turowie lub jej ostatecznego przedyskutowania.

Źródło: Facebook/Ministerstwo Klimatu i Środowiska, gov.pl, wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy