Potężna tarcza TBM dotarła do Warszawy. W nocy pojedzie do Lublina

Artykuł
PAP/Radek Pietruszka

Transport z tarczą TBM, która wydrąży tunel na drodze ekspresowej S19 na Podkarpaciu, przed godz. 8 w niedzielę dotarł na miejsce kolejnego postoju w pobliżu węzła Lubelska. Około godziny 22 konwój wyruszy drogą ekspresową S17 w kierunku Lublina, poinformował dyżurny punktu informacji drogowej GDDKiA. Transport maszyny TBM będzie się poruszał z prędkością do 10 km/h na mostach, a poza nimi w granicach 20-30 km/h.

Maszyna typu TBM z tarczą o średnicy ponad 15 metrów, przypłynęła do Szczecina z Hiszpanii. W Babicy na budowie drogi ekspresowej S19 maszyna TBM posłuży do wydrążenia ponad dwukilometrowego tunelu, który będzie usytuowany nawet 100 metrów pod powierzchnią terenu.

Elementy TBM są przewożone w trzech konwojach składających się łącznie z czternastu zestawów transportowych. Najcięższy z nich waży blisko 500 ton i ma długość ponad 74 metrów i szerokość 9 metrów.

Prace przy drążeniu tunelu na budowie S19 rozpoczną się w przyszłym roku. Tunel drogowy będzie wykonany metodą mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM o długości 112 m i masie 4000 ton, z tarczą wiercącą o średnicy 15,2 m.

Jest to o 1,7 m więcej niż średnica Wyspiarki, która wydrążyła tunel w Świnoujściu.

Źródło: PAP/GDDKiA

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy