Posłanka PO tłumaczy emigrację młodych Polaków: Chcą zobaczyć, jak jest gdzie indziej

Artykuł
Ewa Żmuda-Trzebiatowska, PO
zrzut ekranu z radioszczecin.pl

– Jesteśmy w Europie i każdy układa sobie życie tam, gdzie chce. Jedni wyjeżdżają, drudzy wracają. Chcą zobaczyć, jak jest gdzie indziej – tłumaczyła Ewa Żmuda-Trzebiatowska. Posłanka PO w ten sposób w Radiu Szczecin tłumaczyła przyczyny emigracji.

– Uważam, że pan prezydent zna ustawy, które dostał do podpisu. Mamy tam bardzo dużo zapisów dla rodzin. Te, które już weszły to chociażby przedszkole za złotówkę, bezpłatne podręczniki – wyliczała posłanka PO, pytana o propozycje Bronisława Komorowskiego dla młodych Polaków.

A jeżeli chodzi o start dla młodych ludzi, start zawodowy – dopytywał dziennikarz Radia Szczecin. Posłanka poprosiła o doprecyzowanie, więc prowadzący rozmowę wyjaśnił, że chodzi mu przede wszystkim o wejście młodych na rynek pracy w kontekście zwiększającej się emigracji młodego pokolenia Polaków.

Odpowiedź Żmudy-Trzebiatowskiej okazała się niezwykle prosta. – Jesteśmy w Europie i każdy układa sobie życie tam, gdzie chce. Jedni wyjeżdżają, drudzy wracają – stwierdziła. – Chcą zobaczyć, jak jest gdzie indziej – dodała. Ponadto wyraziła zadowolenie, że młodzi nabierają doświadczenia za granicą. – Mamy teraz takie możliwości, jesteśmy w Unii. Ludzie migrują, układają sobie życie w różnych częściach Europy. Myślę, że nie ma w tym nic bulwersującego – zdiagnozowała posłanka PO.

Jak wynika z przeprowadzonego pod koniec marca sondażu Millward Brown dla „Faktów” TVN, aż 41 proc. młodych Polaków deklaruje, że chce wyjechać z kraju. 58 proc. ma zamiar pozostać w kraju. 1 proc. respondentów jeszcze nie wie, czy wyjedzie z Polski. Sondaż dotyczył Polaków w wieku od 18 do 34 lat. Młodzi obywatele Polski byli pytani o plany czasowej lub stałej emigracji. 

Główny Urząd Statystyczny oszacował, że pod koniec 2013 roku poza granicami Polski przebywało prawie 2,2 miliona Polaków.

Źródło: radioszczecin.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy