Poprawa sytuacji przedsiębiorstw. NBP: Jest lepiej, niż zakładano

Artykuł
Pomimo poprawy, NBP dodał, że poziom optymizmu w ocenie najbliższej przyszłości wciąż jest względnie niski
Fot. Pexels/fauxels

Narodowy Bank Polski poinformował, że prognozy na drugi kwartał 2021 roku sugerują niewielką poprawę sytuacji w sektorze przedsiębiorstw. W grudniu 2020 r. ankietowane przedsiębiorstwa dostrzegały możliwość pogorszenia rentowności w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Natomiast prognozy sformułowane w marcu br. sugerują już możliwość jej poprawy.

- Prognozy na II kw. 2021 r. sugerują niewielką poprawę sytuacji w sektorze przedsiębiorstw, jednak poziom optymizmu w ocenie najbliższej przyszłości wciąż jest względnie niski - zaznaczono w analizie banku „Szybki Monitoring NBP. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.

Dodano, że w dalszym ciągu bardziej optymistyczne niż prognozy o horyzoncie kwartalnym kształtują się prognozy roczne - wyraźnie przeważają w nich optymiści (22,4 proc. podmiotów oczekuje poprawy, a 10,5 proc. - pogorszenia).

- Prognozy są oczywiście mniej optymistyczne w przedsiębiorstwach odczuwających skutki ograniczeń przeciwpandemicznych. Zwraca też uwagę spadek optymizm prognoz w Przetwórstwie przemysłowym - wskazuje NBP.

W analizie wskazano, że choć w grudniu 2020 r. ankietowane przedsiębiorstwa dostrzegały możliwość pogorszenia rentowności w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Natomiast prognozy sformułowane w marcu br. sugerują już możliwość jej poprawy.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy