Popołudnie z piosenką. Patriotyczne pieśni na Pl. Piłsudskiego [wideo]

Tomasz Domański 13-08-2022, 16:49
Artykuł
Ministerstwo Obrony Narodowej @MON_GOV_PL | TT

Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznym obchodom Święta Wojska Polskiego było "Wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich" na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Żołnierze z Pułku Reprezentacyjnego WP i klasy mundurowe wykonały pokaz musztry paradnej. Pod hasłem „Weekend z wojskiem” od 13 do 15 sierpnia odbywają się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało liczne wydarzenia o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym, kulturalnym oraz rozrywkowym.

"W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego MON proponuje mieszkańcom Warszawy i turystom wspólne śpiewanie pieśni wojskowych i patriotycznych w nowoczesnych aranżacjach. Zachęcamy wszystkich do wspólnego świętowania", powiedziała przedstawicielka Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.

Artyści z klubów wojskowych z Przemyśla i Rzeszowa zaśpiewali klasyczne utwory patriotyczne i żołnierskie z okresu walk o niepodległość i II Rzeczypospolitej. Jako pierwszy zabrzmiał "Marsz Pierwszej Brygady".

"Dziękuję za tę najdumniejszą pieśń, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła", powiedział o niej marszałek Józef Piłsudski 10 sierpnia 1924 r. na III Zjeździe Związku Legionistów Polskich w Lublinie. Od 2007 r. "Marsz Pierwszej Brygady" jest oficjalną Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Muzycy z klubów wojskowych z Przemyśla i Rzeszowa śpiewali także m.in. "Wojenko, wojenko", "Pierwszą Kadrową", "Szarą piechotę" i " O mój rozmarynie".

 

 

 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy