Popis głupoty czy perfidia? Wpis Sikorskiego ucieszył Putina

Artykuł
Twitter

W mediach burza. Tym razem „popisał się” europoseł PO Radosław Sikorski. Na Twitterze opublikował zdjęcie wycieku gazu z rurociągu Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim i podpisał: „Dziękuję Stanom Zjednoczonym". Wrzut polityka totalnej opozycji wykorzystała rosyjska propaganda. „Czy to oficjalne oświadczenie o ataku terrorystycznym?” - zapytała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa.

Fakty są takie: służby krajów bałtyckich, m.in. Danii i Szwecji odpowiedzialne za bezpieczeństwo poinformowały o wycieku zarówno z gazociągu Nord Stream 1, jak i Nord Stream 2. Stacje pomiarowe tych państw odnotowały silne podwodne eksplozje. Premier Danii Merre Fredriksen oświadczyła, że „nie można wykluczyć sabotażu”. Wielu komentatorów jest przekonanych, że za wyciekami stoi Rosja, „dążąca do eskalacji konfliktu i zaszkodzenia Europie”.

A co na to przedstawiciele polskiej opozycji? Jeden z liderów „totalnych”, europoseł PO Radosław Sikorski, dał popis na Twitterze. Były szef naszej dyplomacji w serii wpisów przekonywał, że jest to „mała rzecz, a cieszy”. W kolejnym, publikując zdjęcie wycieku, „dziękował USA”. Potem dodał jeszcze: „uszkodzenie Nordstream zawęża pole manewru Putina. Jeśli będzie chciał wznowić dostawy gazu do Europy będzie musiał rozmawiać z krajami kontrolującymi gazociągi Brotherhood i Jamał. To jest z Ukrainą i Polską. Dobra robota”. Nie dość tego, Sikorski udostępnił również nagranie stacji ABC News z początku lutego, na którym prezydent USA Joe Biden zapewnia, że jeśli Rosja przeprowadzi inwazję to wtedy „nie będzie już Nord Stream 2, doprowadzimy do jego końca”.

Oczywiście przemyślenia Sikorskiego to woda na młyn Putina i jego ludzi. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa natychmiast zacytowała wpis europosła PO w swoim wpisie na Telegramie. „Sikorski napisał na Twitterze podziękowania dla Stanów Zjednoczonych za dzisiejszy wypadek na rosyjskich gazociągach. Czy to oficjalne oświadczenie o ataku terrorystycznym?" – skomentowała prawa ręka Putina. Dmitrij Poljański, pierwszy zastępca przedstawiciela Rosji przy ONZ był jeszcze bardziej wylewny. „Dziękuję Radosławowi Sikorskiemu za informację o tym, kto stoi za tym terrorystycznym atakiem wymierzonym w infrastrukturę cywilną” - napisał Rosjanin.

Na wpisy byłego szefa MSZ zareagował, m.in. pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn zamieścił grafikę, na której wpis Sikorskiego skomentowano słowami: „Uwiarygadnianie rosyjskich kłamstw szkodzi bezpieczeństwu RP”. - Rosyjska propaganda natychmiast po eksplozjach zaczęła promować insynuacje wobec Polski, Ukrainy i USA, oskarżając Zachód o agresję wobec NS1 i NS2 Uwiarygadnianie rosyjskich kłamstw w takiej chwili szkodzi bezpieczeństwu PL. Skrajna nieodpowiedzialność - dodał Żaryn.

Źródło: Twitter/@radeksikorski

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy