Ponad 40 proc. Polaków chciałoby referendum ws. obecności w UE

Artykuł
64,4 proc. respondentów stwierdziło, że opowiedziałoby się za członkostwem Polski w UE
Fot. Flickr / Sebastian Indra

42,6 proc. Polaków chciałoby referendum ws. obecności Polski w UE, przeciwnych jest 36,9 proc. - wynika z sondażu SW Research dla portalu rp.pl. 64,4 proc. respondentów opowiedziałoby się w referendum za członkostwem Polski w UE, a 14,8 proc. zagłosowałoby przeciwko.

Ankietowanych zapytano, czy ich zdaniem - w związku z konfliktem polskiego rządu z Komisją Europejską - należałoby rozpisać kolejne referendum ws. przynależności Polski do UE oraz o to, jak zagłosowaliby w takim referendum.

Za organizacją referendum opowiedziało się 42,6 proc. respondentów, przeciwko 36,9 proc. ankietowanych. 20,5 proc. badanych nie miało zdania w tej kwestii.

Uczestnicy sondażu zadeklarowali, że, gdyby odbyło się ono w najbliższy weekend, 64,4 proc. respondentów stwierdziło, że opowiedziałoby się za członkostwem Polski w UE. 14,8 proc. zagłosowałoby przeciw członkostwu. 6,7 proc. nie wzięłoby udziału w takim referendum. 14,1 proc. uczestników badania nie wie, jak by zagłosowało.

„Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 12-13.10.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne” - określają autorzy badania.

Źródło: rp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy