Ponad 140 tys. podpisów przeciwko rządowym podwyżkom. Prezes PiS: „można powiedzieć, że nasze rządy to Polska plus, a ich rządy to Polska minus”

Artykuł
Telewizja Republika

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w piątek, że jego ugrupowanie składa w Sejmie obywatelski projekt ustawy przeciwko podwyżkom. Dodał, że pod tym projektem zebrano już ponad 140 tys. podpisów.

Prezes PiS podkreślił w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że w Polsce mamy falę podwyżek. "Mamy VAT na żywność, mamy to wszystko, co wiąże się ze zniesieniem tarcz, czyli podniesieniem cen energii, a to z kolei spowoduje podniesienie innych cen" - powiedział Kaczyński.

Jak dodał, "mamy krótko mówiąc, objawy tego wszystkiego, co sprowadza się do obniżenia stopy życiowej i co sprowadza się do tego, że można spokojnie powiedzieć, że zapowiedzi przedwyborcze PO i jej szefa, że nic co dane, nie zostanie odebrane były po prostu kłamliwe".

"Można powiedzieć, że nasze rządy to Polska plus, a ich rządy to Polska minus, to Polska zabierania, +pieniędzy nie ma i nie będzie+, to wszystko wraca. Chcemy się temu czynnie przeciwstawić i stąd ta inicjatywa, która dzisiaj znajduje finał, ten wstępny finał, czyli złożenie podpisów u marszałka Sejmu" - przekazał Kaczyński. PiS przez ostatnie tygodnie prowadziło akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, którego celem jest utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie.

Szef PiS przekazał też, że pod tym projektem zebrane już ponad 140 tys. podpisów. Dodał, że będzie ich więcej, bo one cały czas spływają.

Zgodnie z konstytucją inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 tys. obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Przepisy stanowią, że po zebraniu tysiąca podpisów z poparciem dla projektu ustawy pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ustawie o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia. Projekt ustawy wraz z załączonym wykazem podpisów obywateli popierających projekt nie może zostać wniesiony później niż trzy miesiące od daty postanowienia marszałka Sejmu o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu.

Źródło: Portal TV Republika/ PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy