Ponad 12 tys. przypadków boreliozy w Polsce. Choroba może spowodować zapalenie mózgu

Artykuł
Nie wszystkie kleszcze przenoszą boreliozę
fot. Canva

W Polsce w 2021 r. wykryto 12 427 przypadków boreliozy - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Jest to choroba przenoszona przez kleszcze. W 2020 r. były 12 934 takie przypadki.

Borelioza inaczej zwana chorobą Lyme wywołują krętki z rodzaju Borrelia. Na początku u osoby zakażonej pojawia się niebolesny rumień, a jego środek posiada przejaśnienie. Zmianom skórnym czasami towarzyszą objawy podobne jak przy grypie: stany podgorączkowe oraz gorączka, zmęczenie, ból głowy.

U osób dorosłych w późniejszej fazie występuje również zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne. Chorobę leczy się antybiotykami.

Występowanie pasożytów

Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, ale również na obszarach trawiastych. Gęste zarośla, paprocie, parki miejskie, czy obrzeża osiedli mieszkaniowych, to również ich miejsce występowania.

Przed wejściem do lasu lekarze radzą założyć ścisłe spodnie, zakryte buty oraz okrycie na głowę. Po powrocie do domu najlepiej obejrzeć swoje ciało. Pasożyty lubią miejsca – pod pachami, zgięcia kolanowe, łokciowe oraz za uszami.

Wkłucie kleszcza

Nie można smarować go tłuszczem, a jeśli dojdzie do wkłucia, należy go jak najszybciej wyciągnąć z ciała. Nie należy go wykręcać czy ściskać a jedynie delikatnie chwycić pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę.

Nie wszystkie kleszcze przenoszą boreliozę. Natomiast podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu. 

Źródło: polsatnews

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy