Przejdź do treści
13:44 Zakończyło się spotkanie prezydenta z szefem MON, koordynatorem służb specjalnych oraz szefami służb
13:25 Dolnośląskie: Rehabilitant oskarżony o doprowadzenie do innej czynności seksualnej
12:37 IMGW: Mgły i zamglenia na południu i zachodzie, w nocy niskie temperatury
12:23 Włochy: Około 6 mln podrobionych artykułów skonfiskowano koło dworca Termini w Rzymie
11:39 Polska: Strony posiedzenia aresztowego ws. b. szefa MS Zbigniewa Ziobry powróciły na salę sądową
10:40 Mazowieckie: Zderzenie osobówki z autobusem komunikacji miejskiej w Markach. Dwie osoby w szpitalu
09:23 Dolnośląskie: 39-letni mężczyzna odpowie za zabójstwa młodej kobiety oraz swojej babci
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Koncerty Pawła Piekarczyka Koncerty kolęd Pawła Piekarczyka: ŻARY - 16 stycznia, g. 17:00, Folwark Zamkowy, Folwarczna 3, Żary; GORZÓW WIELKOPOLSKI - 17 stycznia, g. 19, Wieczernik przy Parafii p.w. Pierwszych Męczenników Polski,ul. Pluty 7, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Koncerty Pawła Piekarczyka SULĘCIN - 17 stycznia, g. 16, Sala parafialna, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2, Sulęcin; CZĘSTOCHOWA - 18 stycznia, g. 17, Częstochowa Aula Tygodnika „Niedziela” ul.3 Maja 12
Wydarzenie Zapraszamy na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem 17.01 (sobota) godzina 18.00, Konstantynów Łódzki, ul. Kościelna 9 (sala parafialna)
Wydarzenie Warszawski Klub Gazety Polskiej i Fundacja Archiwum Jana Olszewskiego zapraszają w środę, 14 stycznia o godzinie 18:00, na wieczór kolęd patriotycznych - od Powstania Listopadowego do Stanu Wojennego - do Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Rakowieckiej 37
Wydarzenie Klub „GP” Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem. 15 stycznia, godz. 18:00, ul. Wojska Polskiego 128 Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Słupsku zaprasza na spotkanie z Adamem Borowskim, 17 stycznia, godz. 17, sala CIO w Słupsku, ul. Sienkiewicza 19
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Konstantynowie Łódzkim zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 17 stycznia, g. 18:00, salka parafialna w Srebrnej przy Kościele Nawiedzenia NMP, ul. Kościelna 9, Konstantynów Łódzki
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Łomży zaprasza na spotkanie z Marianem Kowalskim, 17 stycznia, g. 16:00, ul. Krzywe Koło 9, w auli kard. Stefana Wyszyńskiego Uczelni Jańskiego
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Częstochowie zaprasza na mszę św. w intencji Powstańców Styczniowych z okazji 163. rocznicy wybuchu Powstania, 18 stycznia godz. 9:00 w kościele Wniebowzięcia NMP we Mstowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Środzie Wielkopolskiej zaprasza na spotkanie z posłem na Sejm RP Michałem Wójcikiem, 17 stycznia, godz. 16:00, Restauracja "Turystyczna u Moniki", ul. Sportowa 2
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej” Puławy zaprasza na spotkanie ze Stanisławem Żarynem, 16 stycznia, g. 17, Hotel Olimpic, ul. Hauke Bosaka, Puławy
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Warszawie Bielany-Żoliborz zaprasza na obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, 18 stycznia, g. 12.30, Msza św. w Kościele pw. św. Józafata, ul. J. Waldorffa 1. Następnie przemarsz na Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Wydarzenie Klub "GP" Perth (Australia) zaprasza na film "Sprawiedliwość", 18.01, g. 10.30, sala w Plebanii w Maylands, 35 Eighth Ave. Do 08.02 wystawa pt. "Straty Wojenne Polski w II Wojnie Światowej spowodowane przez Niemców" sala Polskiego Ośr. Rzymskokatolickiego
Wydarzenie Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Woyciechowskim, autorem książki "Służby Specjalne"! Środa, 21 stycznia od 16:00 do 18:00, Warszawa, Al. Solidarności 129/131, wstęp wolny
Wydarzenie Krąg Pamięci Narodowej zaprasza na obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Warszawa, 22 stycznia, g. 18:00 Msza Św. w Katedrze Polowej WP, 18:50 przemarsz pod Głaz i Krzyż Traugutta na Cytadeli na Apel Poległych, ul. Sanguszki / Zakroczymska
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl

Polsko-koreańskie konsorcjum będzie produkować w Polsce czołgi

Źródło: PAP

Polska Grupa Zbrojeniowa i należące do niej Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne oraz południowokoreańska Hyundai Rotem Company powołały konsorcjum, które będzie oferować czołgi K2 i sprzęt towarzyszący polskiemu wojsku – poinformowała PGZ.

Umowę o utworzeniu konsorcjum podpisano na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie prezydent Andrzej Duda i wicepremier, szef MON, Mariusz Błaszczak, obserwowali strzelania z kupionych przez Polskę koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9.

Jak zaznaczyła PGZ, „utworzenie konsorcjum było niezbędne do dalszych rozmów z Agencją Uzbrojenia na temat oferowania Wojsku Polskiemu czołgów K-2PL, które mają powstać w wyniku polsko-koreańskiej współpracy przemysłowej”.

„Dzisiejsza umowa stanowi ważny moment we wzajemnej współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i naszego południowokoreańskiego partnera, którym w przypadku czołgów jest Hyundai Rotem” – powiedział prezes PGZ, Sebastian Chwałek.

„Konsorcjum, które zawiązaliśmy, jest podstawą do naszych dalszych rozmów na temat zaangażowania pozostałych spółek grupy w roli podwykonawców przy produkcji czołgów K-2PL” – dodał.

Szczegóły mają zostać ustalone między PGZ i Agencją uzbrojenia. Jak zaznaczył prezes, prace nad przygotowaniem pozostałych spółek z Grupy do udziału w programie są zaawansowane. Obok WZM, które są także sygnatariuszem umowy, produkcja czołgów i elementów składowych ma się odbywać w Stalowej Woli i Kaliszu. Pod koniec lutego PGZ i WZM podpisały z Huyndai Rotem porozumienie przemysłowe określające zasadnicze kierunki współpracy przy czołgach K-2PL. Umowa o konsorcjum jest kontynuacją dotychczasowych ustaleń, zawiera uszczegółowienie zasad współpracy przemysłowej przy produkcji, dostawach i obsłudze czołgów K2 w wersji PL.

PGZ uznała za „kluczowe uruchomienie produkcji czołgów K-2PL i zapewnienie jak największego zaangażowania w ten proces spółek z Grupy Kapitałowej PGZ oraz przemysłu lokalnego”, czemu ma służyć zawiązanie konsorcjum. Obok produkcji czołgów dotyczy to także współpracy przy konstrukcji nowych platform towarzyszących. PGZ zadeklarowała gotowość do opracowania specjalistycznych wersji pojazdów towarzyszących dla czołgów K-2PL, z wykorzystaniem potencjału swoich ośrodków badawczo-rozwojowych, wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej i konstruktorskiej.

„Proponowane przez polską stronę konsorcjum unikalne rozwiązania mogą być interesujące również dla strony koreańskiej. W ramach kolejnych umów wykonawczych planuje się dostarczenie do jednostek wojskowych spolonizowanych czołgów wraz z wozami towarzyszącymi opartymi o platformę wykorzystywaną w czołgu K-2PL. Zarówno czołgi jak i pojazdy towarzyszące na podwoziu gąsienicowym będą produkowane w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych” – zapowiedziała PGZ.

Polsko-koreańska współpraca ma obejmować także wsparcie eksploatacji sprzętu pozyskiwanego przez wojsko w ramach umów z partnerami południowokoreańskimi.

Pod koniec lutego PGZ zawarła z Hyundai Rotem producentem czołgu K2 – porozumienie określające zasady współpracy przemysłowej pomiędzy PGZ i wchodzącymi w jej skład Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi w Poznaniu, a partnerem południowokoreańskim przy produkcji, dostawach i obsłudze czołgów K2 w wersji PL.

Wspólna produkcja czołgów K-2PL oraz pojazdów towarzyszących na podwoziu gąsienicowym ma się odbywać w WZM. W porozumieniu z lutego określono, jakie zdolności przemysłowe zostaną przeniesione do WZM i pozostałych spółek PGZ. Chodzi o montaż czołgów, zdolności do produkcji korpusów i wież, zawieszenia hydropneumatycznego, zespołu armaty i automatu ładowania oraz innych wybranych komponentów.

Uzgodniono także warunki techniczne i infrastrukturalne niezbędne do produkcji oraz serwisu, napraw i obsług w Polsce w całym cyklu życia czołgu, a także warunki licencji niezbędnej do produkcji czołgów na rzecz Sił Zbrojnych RP oraz warunki współpracy eksportowej.

Zawarta w sierpniu ub. r. między MON a koreańskim producentem mowa wykonawcza na czołgi K2 przewiduje zakup 180 tych wozów za 5,8 mld USD. Zgodnie z umowa ramową, docelowo zakładającą zakup 1000 tych czołgów, 820 wozów zamawianych w dalszym etapie ma być wyprodukowanych na licencji w Polsce.

PAP

Wiadomości

Prokuratura bada reklamę z Karolakiem!

SPRAWDŹ TO!

PiS postawiłoby na "młodszego" premiera? Polacy odpowiadają [SONDAŻ]

Andrzej Duda: polityka Trumpa sprowadzi Władimira Putina do parteru

Australian Open: Znamy rywali Polek i Polaków

Jawna kombinacja przy wyznaczaniu sędziego w sprawie Romanowskiego

Gol Bednarka dał FC Porto półfinał Pucharu Portugalii. Benfica za burtą

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Zaskakujące tezy Tuska o azylu Ziobry. "Boi się jak diabeł święconej wody"

Jest decyzja. Bandyta odpowie za zabójstwa młodej kobiety oraz swojej babci!

Sandra Kubicka i Baron jednak spotkają się w sądzie. Ujawniono datę pierwszej rozprawy rozwodowej.

Przedstawiamy aktualną sytuację na rynkach ropy naftowej

Były szef niemieckich służb: "zgadzam się z Romanowskim"

Rozpoczęło się spotkanie prezydenta Nawrockiego z szefami służb

Zdaniem Czarzastego domaganie się od Niemiec pieniędzy w ramach reparacji to "żerowanie"

Posiedzenie aresztowe ws. Ziobry. Mec. Lewandowski o szczegółach

Lil Masti ogłasza płeć drugiego dziecka w Dubaju

Najnowsze

Prokuratura bada reklamę z Karolakiem!

Jawna kombinacja przy wyznaczaniu sędziego w sprawie Romanowskiego

Gol Bednarka dał FC Porto półfinał Pucharu Portugalii. Benfica za burtą

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Zaskakujące tezy Tuska o azylu Ziobry. "Boi się jak diabeł święconej wody"

Jest decyzja. Bandyta odpowie za zabójstwa młodej kobiety oraz swojej babci!

SPRAWDŹ TO!

PiS postawiłoby na "młodszego" premiera? Polacy odpowiadają [SONDAŻ]

Andrzej Duda: polityka Trumpa sprowadzi Władimira Putina do parteru

Australian Open: Znamy rywali Polek i Polaków