Przejdź do treści
22:35 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres: w wyniku ataku dronów na bazę ONZ w Sudanie zginęło sześciu żołnierzy sił pokojowych. To obywatele Bangladeszu
20:35 Wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa, John Coale, poinformował w sobotę, że Białoruś zgodziła się wstrzymać przeloty balonów nad Litwą – podał Reuters
20:04 Norweski Komitet Noblowski w sobotnim komunikacie wyraził „głęboką ulgę i szczerą radość” z powodu uwolnienia z białoruskiego więzienia Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2022
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toronto GTA zaprasza na spotkanie z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej, 14 grudnia, godz. 2 PM. Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, Mississauga, Kanada
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Polskie podziemie i Żydzi. Prof. Zimmerman: Rola AK większa, niż nauczano w krajach anglojęzycznych

Źródło: Fot. pixabay/ Ekrulila

Seminarium pt. ,,Polskie podziemie i Żydzi” zostało zorganizowane przez Instytut Pileckiego w Berlinie. Prof. Joshua Zimmerman przyznał, że grupy Armii Krajowej odegrały większą rolę w udzielaniu pomocy Żydom, niż wcześniej było to znane w świecie anglojęzycznym

Prof. Zimmerman zanalizował i prześledził sytuację Polskiego Państwa Podziemnego w kontekście polityki eksterminacyjnej zapoczątkowanej przez nazistowskie Niemcy i reakcji Polskiego Państwa Podziemnego na Holokaust. Wszystko przy wsparciu świadectw z czasów wojny, dokumentów archiwalnych oraz wspomnień z okresu powojennego.

Zimmerman przyznał, że chciał zgłębić temat ze względu na to, że postrzeganie Polaków przez amerykańskich Żydów była zaskakujące dla wielu osób znających historię kraju.

- Większość amerykańskich Żydów postrzegała Polskę w czasach II wojny światowej jako miejsce wrogie, oczywiście z powodu Niemców, ale także z powodu postawy ludności polskiej - zauważył.

- Kiedy pierwszy raz odwiedziłem Polskę w 1987 roku, spotkałem Polaków, którzy byli zainteresowani dyskusją na ten temat i byli zszokowani faktem, że ich kraj był postrzegany jako wrogo nastawiony do Żydów - dodał profesor.

Historyk przypomniał, że Polacy narażali swoje życie, ratując Żydów.

- Polacy byli przekonani, że Polska w czasie wojny, walcząc po stronie aliantów, przyczyniała się do pokonania Niemiec. Byli autentycznie porażeni możliwością postrzegania Polaków jako antysemitów podczas II wojny światowej bądź też że polscy partyzanci byli wrogo nastawieni do Żydów. Przecież Polacy narażali swoje życie, ratując Żydów - relacjonował Zimmerman usłyszane w Polsce opinie.

Badania oparte na dowodach

Profesor postanowił lepiej zrozumieć sytuację i rozpoczął badania, które opierały się wyłącznie na dowodach. Nie było w nich emocji, uprzedzeń i stereotypów. Historyk przeprowadzał wywiady z członkami polskiego ruchu oporu oraz z tymi, którzy przeżyli Holokaust i sprawdzał archiwa.

Prof. Zimmerman doszedł do wniosku, że ,,sytuacja jest złożona", a ,,doświadczenia bardzo różne". Podczas swoich badań zauważył, że byli ludzie, którzy pomagali Żydom jak np. Jan Karski czy Irena Sendlerowa. Jednak w niektórych miejscach zdarzała się wrogość wobec Żydów. Jako przykład podał dowództwo okręgowe AK w Białymstoku.

- W zależności od tego, o której części przedwojennej Polski rozmawiamy, postrzeganie problemu jest inne - zauważył Zimmermann.

- Na zachodzie Polski oddziały AK brały udział w uwalnianiu Żydów - dodał.

Prawdziwe przedstawienie wydarzeń

Jednak takie przypadki nie były ujawniane w literaturze anglojęzycznej.

- Dlatego w swojej książce pokazuję, że grupy polskiego podziemia AK odegrały większą rolę w udzielaniu pomocy Żydom, niż było to wcześniej znane w świecie anglojęzycznym - podkreślił.

- ,,Polskie Państwo Podziemne i Żydzi w czasie II wojny światowej" budzi wśród czytelników wiele skrajnych emocji. Zimmerman nie bał się pokazać, że nie wszystko jest czarno-białe i jednoznaczne w ocenie, ale są również odcienie szarości w ocenie przedstawianych wydarzeń. (...) Jako pierwszy nie potraktował tematu fragmentarycznie - zauważyła Dr Martyna Rusiniak-Karwat.

wnp.pl

Wiadomości

Polonia w USA zapaliła światło wolności

Orkan szaleje nad Maderą. Odwołano loty, w tym do Polski

Historyczna zmiana w Wielkiej Brytanii dzięki Reform UK

Strzelanina w USA. Dwoje nie żyje, ośmiu w stanie krytycznym

Wysłannik Trumpa: jest zgoda Białorusi na wstrzymanie ruchu balonów nad Litwą

Mocne komentarze po opublikowaniu na stronie BBN raportu komisji ds. wpływów rosyjskich

Kuźmiuk: Tusk nie chce, aby przypominano, że jego nazwisko jest w Raporcie

Elon Musk pisze na X o Polsce. Wskazuje na "Gwałtowny spadek populacji"

Muzeum Wyklętych pamiętało o ofiarach wydarzeń sprzed 44 lat

Nawrocki w rocznicę 13 grudnia: postkomuniści z marginalnym poparciem wrócili do władzy

Mela Koteluk spełniła marzenie o macierzyństwie. Pokazała pierwsze zdjęcie

Matecki wraca do sprawy słynnej aplikacji wyborczej: przestępstwa nie było, przeprosin brak

Paulina Smaszcz znów o Kurzajewskim. Jest pewna wygranej w sądzie

Duklanowski: dramatyczna sytuacja w Polimerach Police. Załoga bez pensji

BBN przypomina: Tusk, Sienkiewcz, Siemoniak i Cichocki nie powinni pełnić funkcji publicznych

Najnowsze

Polonia w USA zapaliła światło wolności

Wysłannik Trumpa: jest zgoda Białorusi na wstrzymanie ruchu balonów nad Litwą

Mocne komentarze po opublikowaniu na stronie BBN raportu komisji ds. wpływów rosyjskich

Kuźmiuk: Tusk nie chce, aby przypominano, że jego nazwisko jest w Raporcie

Elon Musk pisze na X o Polsce. Wskazuje na "Gwałtowny spadek populacji"

Orkan Emilia szaleje na Maderze

Orkan szaleje nad Maderą. Odwołano loty, w tym do Polski

Nigel Farage

Historyczna zmiana w Wielkiej Brytanii dzięki Reform UK

strzelanina w USA

Strzelanina w USA. Dwoje nie żyje, ośmiu w stanie krytycznym