Polski Ład dla służby zdrowia. Kraska: Ważny jest nie tylko dostęp do lekarza, ale i jakość świadczeń

Artykuł
Waldemar Kraska
Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

- Chcemy dodatkowe środki na ochronę zdrowia obudować odpowiednimi ustawami — powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, ważny jest nie tylko sam dostęp do lekarza, do specjalisty, ale także jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych.

- Na pewno polskiej służbie zdrowia potrzeba jeszcze dodatkowych środków — w tym roku to jest 120 mld zł, w następnych latach będą dodatkowe pieniądze, w 2027 r. to będzie 7 proc. PKB. To naprawdę wielkie środki skierowane do polskiej służby zdrowia. Żeby te środki zostały racjonalnie wykorzystane, chcemy obudować te nowe środki, które trafią do polskiej służby zdrowia, odpowiednimi ustawami — odpowiedział Kraska.

Wymienił jako przykład ustawę o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. „Nie tylko dostęp do lekarza, do specjalisty jest bardzo ważny, ale także jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych. To kompleksowe uregulowanie jakości w opiece zdrowotnej, myślę, że jest tutaj bardzo kluczowe” - zaznaczył.

Pacjent z wyborem miejsca leczenia

- Liczę, że ta ustawa, która rozpoczęła swój proces legislacyjny, poprawi skuteczność diagnostyki i leczenia. Myślę, że poprawi także bezpieczeństwo i satysfakcję pacjenta — dodał wiceminister. Jak mówił, pacjent będzie wiedział, jak w danej jednostce służby zdrowia leczeni są pacjenci, co będzie wpływać na jego wybór miejsca leczenia.

Wskazał na motywowanie szpitali poprzez dodatkowe środki finansowe do podnoszenia jakości usług.

Polski Ład przewiduje 7 proc. PKB na służbę zdrowia

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Według założeń programu, wydatki na zdrowie już w 2023 r. mają osiągnąć poziom 6 proc. PKB. Nowe środki mają zostać przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Zwiększenie finansowania systemu ochrony zdrowia ma zmniejszyć kolejki, a cyfryzacja ułatwić dostęp do lekarza.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy