Przejdź do treści
07:48 Ukraina: Szefowie MSZ Trójkąta Lubelskiego oraz Rumunii i Mołdawii spotkają się w piątek w Czerniowcach
07:28 USA: Tysiące strażaków walczą z największym w tym roku pożarem lasów w Kalifornii
04:33 Portugalia: Stan alarmowy wz. z pożarami będzie obowiązywał do 13 sierpnia
Wydarzenie Sejm od kuchni: Spotkanie nad zalewem w Brańsku (woj. podlaskie) z posłami na sejm: R. Foglem, A. Śliwką, J. Sasinem, S. Łukaszewiczem, D. Stefaniukiem i P. Drabkiem. 9 sierpnia (sobota) godz. 18:00
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Życzenia od światowych przywódców z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Źródło:

Wielu światowych przywódców, w tym prezydent USA Donald Trump, prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier i prezydent Węgier János Áder, przekazali na ręce prezydenta Andrzeja Dudy życzenia z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Jak podano w komunikacie, życzenia i gratulacje dla narodu polskiego z okazji Święta Konstytucji przekazał na ręce prezydenta Dudy m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

„Obok gratulacji, w swojej depeszy prezydent Trump podkreślił, że uchwalona ponad 200 lat temu Konstytucja 3 maja jest przykładem wspólnie wyznawanych demokratycznych wartości, które także i dziś leżą u podstaw bliskich polsko-amerykańskich relacji dwustronnych” – czytamy.

Kancelaria Prezydenta poinformowała również, że prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier, składając życzenia z okazji Święta Narodowego, „wyraził wdzięczność za swoje dwie ostatnie wizyty w Polsce - 1 września ub. roku w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny oraz 27 stycznia br. w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, podczas których mógł osobiście złożyć hołd wszystkim ofiarom tego najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości”.

„Wyraził także nadzieję, że dzięki wspólnym wysiłkom ludzkości uda się sprostać bezprecedensowym wyzwaniom jakie stawia nam pandemia koronawirusa” – dodano.

Jak przekazano w piśmie, prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda w swoim liście przypomniał, że „Konstytucja 3 Maja ustanowiła trwałe historyczne więzy narodów Polski i Litwy, a zainspirowane nią hasło »za waszą i naszą wolność« inspirowało całe pokolenia do walki o wolność i niepodległość”.

Prezydent Rosji Władimir Putin z kolei – obok osobistych życzeń zdrowia i sukcesów dla prezydenta Dudy – „przekazał wszystkim obywatelom RP życzenia dobrobytu i rozkwitu”.

Okolicznościową depeszę skierował do prezydenta również prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella, który „zwrócił uwagę na szczególnie przyjazne więzi pomiędzy Włochami a Polską oraz łączącą oba państwa solidarność”.

„Dziękując za wkład 2 Korpusu Polskiego w wyzwolenie Włoch, podkreślił, że tak było zarówno w kontekście historycznym, jak i w obecnych trudnych okolicznościach w związku z pandemią koronawirusa” - czytamy.

Według informacji przekazanych przez Kancelarię Prezydenta, prezydent Republiki Korei Moon Jae-in wyraził w swoich życzeniach „nadzieję na pogłębienie polsko-koreańskiego strategicznego partnerstwa, również w przeciwdziałaniu negatywnym - w tym gospodarczym - skutkom pandemii COVID-19”. „Podkreślił w tym kontekście dobrą rozmowę telefoniczną z prezydentem Dudą i pogratulował przywództwa w zwalczaniu epidemii” - napisano.

„Solidarność swojego państwa i jego mieszkańców z demokratycznymi wartościami zawartymi w Konstytucji 3 maja oraz gotowość do zapobiegania gospodarczym skutkom pandemii SARS-CoV-2" zadeklarował prezydent Irlandii Michael D. Higgins.

Z kolei prezydent Węgier János Áder podkreślił, że więź między narodem polskim a węgierskim ma długą historię i „widoczna jest również w obecnej, trudnej sytuacji”. János Áder „podziękował prezydentowi Dudzie za niedawną pomoc Polskich Linii Lotniczych LOT w powrocie do ojczyzny 109 obywatelom węgierskim” – napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Poinformowano w nim również, że bezpośrednio, w trakcie ubiegłotygodniowych rozmów telefonicznych, Polacy otrzymali życzenia od papieża Franciszka oraz prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenskiego.

„Polska i USA mają wspólne wartości i historię. Dziś nasze relacje są silniejsze niż kiedykolwiek” – podkreśliła z kolei ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Składając Polakom życzenia przypomniała, że „polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą po amerykańskiej ustawą zasadniczą na świecie”.

 Ponadto życzenia przekazali m.in. prezydent Republiki Singapuru Halimah Yacob, prezydent Republiki Związku Mjanmy Win Myint, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich Khalifa Bin Zayed Al-Nahyan, prezydent Republiki Azerbejdżanu Ilham Alijew, prezydent Republiki Łotewskiej Egils Levits, prezydent Republiki Gwinei Bissau General Umaro Sissoco Embaló, król Szwecji Karol XVI Gustaw, król Belgów Filip, sułtan Państwa Brunei Darussalam Haji Hassanal Bolkiah oraz gubernator generalny Związku Australijskiego David Hurley.
PAP

Wiadomości

Zatrzymano oficera żandarmerii który kierował gangiem handlującym heroiną!

Fedorska: pakt gazowy miał drugie dno. Nie tylko o gaz chodziło

Albo zamknięte granice, albo gwałcone kobiety. Raport

Jakie jeszcze inwestycje Tusk uzna za dobre dla Polski?

Dziś kończy się czas dany Putinowi. Pięć scenariuszy dla Ukrainy

Niemcy boją się wyrażać swoją opinię. Druzgocący wynik badań!

Policja zataiła status imigracyjny oskarżonych o gwałt na 12-latce

Miecz świetlny Dartha Vadera do kupienia. Aukcja niebawem. Cena?

Kryminaliści w Waszyngtonie mają problem. Trump wysłał im kogoś

Maciej Mindak nie żyje. Gwiazda HGTV zginęła w tragicznym wypadku. Prokuratura wszczęła śledztwo

Ukraina zamyka etap desowietyzacji. Usunęli ostatni pomnik Lenina

Raków zawodzi w ataku. Przegrana przed własną publicznością

Pedofil „ekspertem” w zespole do spraw ochrony dzieci. Co jeszcze zgotuje nam koalicja Tuska!?

Kałużny o groźbach Tuska pod adresem Nawrockiego: będzie postępował bezwzględnie, gdyż to jest najczarniejsza postać w polskiej polityce

Nowacka nie ma wstydu. Atakuje prezydenta Nawrockiego: „Niech skończy gwiazdorzyć”

Najnowsze

Zatrzymano oficera żandarmerii który kierował gangiem handlującym heroiną!

Dziś kończy się czas dany Putinowi. Pięć scenariuszy dla Ukrainy

Niemcy boją się mówić co myślą

Niemcy boją się wyrażać swoją opinię. Druzgocący wynik badań!

skandal z ukrywaniem tożsamości imigrantów

Policja zataiła status imigracyjny oskarżonych o gwałt na 12-latce

aukcja akcesoriów filmowych

Miecz świetlny Dartha Vadera do kupienia. Aukcja niebawem. Cena?

Aleksandra Fedorska w Radiu Republika

Fedorska: pakt gazowy miał drugie dno. Nie tylko o gaz chodziło

różnica w gwałtach na kobietach między Anglią a Polską

Albo zamknięte granice, albo gwałcone kobiety. Raport

Jakie jeszcze inwestycje Tusk uzna za dobre dla Polski?