Przejdź do treści

Kopalnia w Bogdance. Związkowcy zawiesili protest głodowy

Źródło: zrzut ekranu/lw.com.pl

Czterej związkowcy z Lubelskiego Węgla "Bogdanka" zawiesili w piątek protest głodowy przeciwko podporządkowaniu kopalni Enei i jej likwidacji. Według zarządu kopalni decyzja związkowców otwiera drogę do konstruktywnego dialogu.

O zawieszeniu protestu głodowego poinformował jego organizator, przewodniczący Związku Zawodowego "Przeróbka" w Lubelskim Węglu "Bogdanka" Jarosław Niemiec. Dodał, że decyzja ma związek z ustaleniem terminu rozpoczęcia rozmów pomiędzy działającymi w kopalni związkami zawodowymi, przedstawicielami Ministerstwa Przemysłu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych i zarządem grupy kapitałowej Enea. O rozpoczęcie takich rozmów postulowali wcześniej związkowcy.

Głodówka może być wznowiona

"Osiągnęliśmy to, co chcieliśmy" – powiedział Jarosław Niemiec. Jego zdaniem protest osiągnął zamierzony efekt. W przypadku braku porozumienia nie wykluczył wznowienia głodówki w przyszłości. Dodał, że termin rozmów został wyznaczony na 11 lutego.

Kierownik działu komunikacji i promocji LW Bogdanka Marcin Kujawiak poinformował, że decyzja o zawieszeniu protestu "otwiera drogę do konstruktywnego dialogu i umożliwia podjęcie rozmów w atmosferze sprzyjającej wspólnemu poszukiwaniu rozwiązań, które będą uwzględniać interesy wszystkich stron".

Kontrowersyjna uchwała

Przewodniczący "Przeróbki" rozpoczął w ubiegły czwartek w siedzibie związku głodówkę. Powodem było wprowadzenie do porządku obrad nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Bogdanki uchwały w sprawie zmiany statutu. Projekt oprotestowały cztery związki zawodowe działające w spółce - Związek Zawodowy Górników w Polsce, NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy "Kadra" i Związek Zawodowy "Przeróbka", według których modyfikacja doprowadziłaby kopalnię do utraty autonomii i niezależności na rzecz grupy Enea.

Enea wycofała się ze zmiany statutu, wskazując na potrzebę dalszych analiz. Jednak Jarosław Niemiec nie zrezygnował z głodówki. Oświadczył, że protestuje przeciwko "planom likwidacji naszej kopalni i brakowi poszanowania praw naszej załogi", próbie "wrogiego podporządkowania" kopalni przez Eneę, "wykorzystania i wypompowania pieniędzy" z Bogdanki i działania na jej szkodę. Oczekuje m.in. dialogu z zarządem spółki, grupy Enea, ministrami i rządem.

Poparcie rolników

We wtorek protestującego związkowca wsparła grupa rolników i transportowców z regionu. Starosta łęczyński Daniel Słowik mówił, że samorządy regionu chcą współpracować ze związkowcami na rzecz obrony kopalni przed "gwałtowną transformacją". W środę do głodówki dołączyło trzech kolejnych związkowców z "Przeróbki".

Kujawiak argumentował, że spółka nie otrzymała zgłoszenia sporu zbiorowego, co oznacza, że protest głodowy prowadzony przez Niemca nie spełnia ustawowych wymogów. Spółka zaapelowała do przewodniczącego o rozważenie innej formy wyrażania swojego stanowiska, która "będzie zgodna z obowiązującymi przepisami i nie narazi zdrowia potencjalnych uczestników protestu". Jarosław Niemiec komentując stanowisko spółki w powołał się na podstawowe prawa obywatelskie i "wolność do protestu".

Nie objęci porozumieniem

W maju 2021 r. strona społeczna i rządowa podpisały umowę społeczną w sprawie transformacji górnictwa, która zakłada m.in. wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r. zgodnie z ustalonym harmonogramem, pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników i mechanizmy wsparcia transformacji Śląska. Kopalnia w Bogdance nie została objęta tym porozumieniem, według przyjętego planu ma ona działać najdłużej.

Lubelski Węgiel "Bogdanka" jest producentem węgla kamiennego, którego odbiorcami są m.in. firmy przemysłowe, w tym podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Zatrudnia w sumie ponad 6 tys. osób. Bogdanka to spółka akcyjna notowana na GPW od 2009 r. W 2015 r. weszła w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Kapitałowej Enea, która ma prawie 65 proc. akcji kopalni.

Nowa strategia

W sprawozdaniu z działalności grupy LW Bogdanka za trzeci kwartał 2024 r. zarząd zaplanował średni poziom produkcji węgla w latach 2023-2025 na ok. 9,1 mln ton, w latach 2026-2030 - ok. 10,1 mln ton, a w latach 2031-2040 - ok. 9,1 mln ton.

W listopadzie ub.r. grupa Enea poinformowała o nowej strategii, która zakłada, że zużycie węgla w aktywach grupy ma wynieść 4,5 mln ton w 2030 r. oraz 2,3 mln ton w 2035 r.

Źródło: PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Barbara Nowak ostrzega: władza może manipulować wyborami

Co sprawia, że fajnopolakom można więcej?

Wykryto ognisko ptasiej grypy. 67 tysięcy indyków zostanie wybitych

Przydacz: Trump udowodnił, że można spełnić swoje obietnice w jeden dzień

Rola żon rosyjskich żołnierzy. Oni walczą, a one...?

Naukowcy ujawnili prawdę o zaginięciach w Trójkącie Bermudzkim

W minionym roku na Ukrainie zginęło 2064 cywilów

Pikieta służb mundurowych - domagają się zmian w wynagrodzeniach i warunkach pracy

Dr Karol Nawrocki: prezydenta Polski wybiorą Polacy, a nie Kijów, Berlin, czy Bruksela

„Krwawy Tulipan” wraca na salę sądową. Sąd uchylił wyrok

Kierowca zdemolował komisariat po pijanemu!

Nawrocki: „Domański łamie prawo, nie wypłacając PiS należnych pieniędzy”

Komitet wyborczy Karola Nawrockiego jest już zarejestrowany

Rosną szanse na obniżki cen na stacjach paliw

Tajny raport ZUS. Miliony Polaków na emeryturze mogą zobaczyć... figę!

Najnowsze

Barbara Nowak ostrzega: władza może manipulować wyborami

Rola żon rosyjskich żołnierzy. Oni walczą, a one...?

Naukowcy ujawnili prawdę o zaginięciach w Trójkącie Bermudzkim

W minionym roku na Ukrainie zginęło 2064 cywilów

Pikieta służb mundurowych - domagają się zmian w wynagrodzeniach i warunkach pracy

Co sprawia, że fajnopolakom można więcej?

Wykryto ognisko ptasiej grypy. 67 tysięcy indyków zostanie wybitych

Przydacz: Trump udowodnił, że można spełnić swoje obietnice w jeden dzień