Zmiany w prawie drogowym. Co z podwyżkami cen ubezpieczeń samochodów?
Trwają prace nad zmianami ustawy o prawie drogowym. Kierowców niepokoi informacja, że towarzystwa ubezpieczeniowe planują podwyżki. - Ceny ubezpieczeń samochodowych nie pójdą w górę - zapewnił sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński. - Celem ustawodawcy nie było podniesienie opłat dla towarzystw ubezpieczeniowych – dodał minister.
W opublikowanym w środę komunikacie prasowym Cyfryzacji KPRM wskazano, że trwają prace dotyczące ustawy o zmianie ustawy prawo o ruchu drogowym, których celem jest likwidacja opłat wnoszonych przez stacje kontroli pojazdów oraz jednostki samorządu terytorialnego. Przywołany w komunikacie sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński wskazał, że „celem ustawodawcy nie było podniesienie opłat dla towarzystw ubezpieczeniowych”. Dodał, że ceny ubezpieczeń samochodowych nie pójdą w górę.
Cyfryzacja KPRM podała, że w toku prowadzonych uzgodnień i konsultacji projektu ustawy, przeanalizowano uwagi wniesione przez przedstawicieli towarzystw ubezpieczeniowych oraz stowarzyszeń i organizacji zrzeszających m.in. podmioty zajmujące się handlem samochodami używanymi.
„W projekcie, jaki zostanie skierowany pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów znajdzie się zmiana, która rozwieje podnoszone przez branżę ubezpieczeniową wątpliwości dotyczące ewentualnego skokowego wzrostu opłat. Przewiduje ona 10-krotne obniżenie proponowanego górnego limitu wysokości opłaty ewidencyjnej tj. z 1 proc. do 0,1 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Oznacza to, że wysokość opłaty określona w rozporządzeniu nie będzie mogła przekroczyć 5,66 zł” - podano w komunikacie.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw w piątek ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada on wyeliminowanie opłat ewidencyjnych uiszczanych przez obywateli i przedsiębiorców w związku z rejestracją pojazdów, nabywaniem uprawnień do ich kierowania, czy poddaniem samochodu wymaganym badaniom technicznym.
„Zniesienie opłaty ewidencyjnej (...) przyczyni się dodatkowo do możliwości wprowadzania kolejnych ułatwień w zakresie automatyzacji niektórych procesów – np. wprowadzenia w przyszłości automatycznego zwrotu, w określonych okolicznościach, prawa jazdy ? po ustaniu przesłanek powodujących jego zatrzymanie” - dodano.
📢Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym - konsultacje❗️
— CYFRYZACJA KPRM (@CyfryzacjaKPRM) August 19, 2022
📑 Projekt zakłada m in. wyeliminowanie opłat ewidencyjnych w związku:
🟢z rejestracją pojazdów,
🟢nabywaniem uprawnień do kierowania pojazdami,
🟢wymaganymi badaniami technicznym
👉 https://t.co/k5JydoZKyM pic.twitter.com/Bq6YHDSFfz
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
Najnowsze
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza
Dzisiaj informacje TV Republika 22.12.2024