Przejdź do treści
Republika Dziś o 17:35 w Republice, gośćmi w programie "Miłosz Kłeczek zaprasza" będą: Olga Semeniuk-Patkowska z PiS, Norbert Pietrykowski z Polski 2050, Witold Tumanowicz z Konfederacji oraz Waldemar Witkowski z Unii Pracy.
17:15 TOPR: turysta, poruszający się samotnie na nieoznakowanym fragmencie grani pomiędzy Wrotami Chałubińskiego a Szpiglasową Przełęczą, zginął po upadku z około 100-metrowej skalnej ściany
16:50 PZU: Andrzej Klesyk odwołany z funkcji prezesa spółki
16:01 Piłka nożna: Robert Lewandowski jest wśród trzydziestu graczy nominowanych w czwartek do nagrody magazynu „France Football” dla najlepszego piłkarza świata. Natomiast w gronie kobiet znalazła się m.in. Ewa Pajor. Oboje reprezentują barwy Barcelony
15:21 USA: Donald Trump polecił przeprowadzenie spisu powszechnego bez uwzględniania nielegalnych imigrantów
14:39 Tatry: Śmiertelny wypadek turysty na Szpiglasowej Grani
14:23 Świat: Władimir Putin przekazał w czwartek, że Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to jedno z możliwych miejsc jego spotkania z amerykańskim przywódcą Donaldem Trumpem
13:22 Zełenski po rozmowie z Merzem: Europa powinna uczestniczyć w rozmowach o pokoju
12:38 IMGW: do Polski zacznie napływać coraz cieplejsze powietrze
12:00 Śląskie: 41-latek odpowie za pilotowanie samolotu po alkoholu
Wydarzenie Sejm od kuchni: Spotkanie nad zalewem w Brańsku (woj. podlaskie) z posłami na sejm: R. Foglem, A. Śliwką, J. Sasinem, S. Łukaszewiczem, D. Stefaniukiem i P. Drabkiem. 9 sierpnia (sobota) godz. 18:00
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Zmarł Bohdan Tomaszewski. Znany komentator sportowy miał 93 lata

Źródło: WIKIPEDIA/Paweł Zienowicz Sp5uhe/CC BY-SA 3.0

Bohdan Tomaszewski był komentatorem sportowym, autorem książek i scenariuszy filmowych, niegdyś znakomity tenisista - podała stacja Polsat News, dla której pracował przez ostatnie lata. Redaktor był także przez 50 lat związany z Polskim Radiem

- Jedna  z barwniejszych postaci polskich (...) bardzo patriotyczny, postać której będzie bardzo brakowało - komentował na antenie Telewizji Republika Cezary Gmyz, wspominając Tomaszewskiego.

Urodzony 10 sierpnia 1921 roku w Warszawie Tomaszewski w młodości był bardzo aktywny i próbował sił w różnych dyscyplinach. Początkowo trenował w stolicy, później w Szczecinie. Nad koszykówkę, piłkę nożną i lekkoatletykę przekładał tenis - w dorobku miał m.in. tytuł przedwojennego wicemistrza Polski juniorów. Dyscyplinę tę cenił za to, że stanowi połączenie wartości artystycznych i elementów właściwych umysłom ścisłym. Zwracał zawsze uwagę na odpowiednie zachowanie zawodników.

Gracz musi być w środku dżentelmenem

- Tenis to nie tylko artyzm gry, to też matematyka. Cudów nie ma - trzeba wygrywać najważniejsze punkty, należy bronić setboli i meczboli. Triumfator musi łączyć w sobie kilka przeciwstawnych cech. Powinien mieć polot, ale nieodzowne jest także wyrachowanie w liczeniu punktów. Poza tym taki gracz musi być w środku dżentelmenem. Jeśli zawodnik umie pięknie przegrywać, będzie też potrafił wspaniale zwyciężać - podkreślił kilka lat temu w rozmowie z PAP.Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, a w 1946 roku rozpoczął przygodę dziennikarską w "Kurierze Szczecińskim". W kolejnych latach, po powrocie do stolicy, publikował na łamach "Wieczoru" i "Ekspresu Wieczornego". Współpracował też m.in. z "Przeglądem Kulturalnym" i "Kulturą".

Wierzę w radio

Przez ponad 50 lat był związany z Polskim Radiem i to właśnie z radiem jego nazwisko kojarzy się najbardziej. Na antenie zadebiutował, komentując spotkanie Polska - Anglia w tenisowym Pucharze Davisa. - Ja nieprzerwanie wierzę w radio. Wierzę, że jest niezbędne, bo jest proste, naturalne - zaznaczył w 2009 roku Tomaszewski.

W latach 1956-1980 relacjonował m. in. przebieg 12 letnich i zimowych igrzysk. Z tych imprez zachował wiele barwnych wspomnień, którymi po latach dzielił się w wywiadach. Był na przykład świadkiem zdobycia złotego medalu przez Wojciecha Fortunę w Sapporo 11 lutego 1972 roku - pierwszego zwycięstwa Polaka w olimpijskich sportach zimowych.

Autor i laureat wielu nagród

Zasłynął również jako autor książek. Spod jego pióra wyszły: "Dziesięć moich olimpiad", "Łączymy się ze stadionem", "Pożegnalna defilada", "Proszę o klucz", "Przeżyjmy to jeszcze raz", "Romantyczne mecze", "Do ostatniego tchu", "Wimbledon". Stworzył też scenariusze do filmów: "Zaczarowany rower", "Bokser" i "Czekam na was w Monte Carlo". Był też członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Tomaszewski to laureat wielu nagród dziennikarskich, m.in. "Złotego pióra" i "Złotego mikrofonu". W 2005 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W latach osiemdziesiątych przeszedł na emeryturę, ale jeszcze do niedawna udzielał się, komentując mecze w telewizji.

Do popularyzacji tenisa przyczynił się, organizując w Warszawie turniej dla młodych zawodników. Odbyło się już 47 edycji tej imprezy, która ma od ponad dekady międzynarodową obsadę i zaliczana jest do najwyższej rangi zawodów Tennis Europe. Pierwsze jej odsłony miały miejsce na Agrykoli, przez kolejne 25 lat turniej rozgrywany był na Warszawiance, zanim został przeniesiony na obiekt Legii. Jego niespełnionym marzeniem było zwycięstwo w wielkoszlemowym Wimbledonie.

 

 

PAP

Wiadomości

Do Polski zbliża się fala upałów

Czy prof. Dudek ma obsesję na punkcie prezydenta Nawrockiego? Wszystko, niestety, na to wskazuje

Pasztet z cukinii – nowy odcinek „Tradycyjnych Smaków Lubelszczyzny”!

Semeniuk-Patkowska, Pietrykowski, Tumanowicz, Witkowski będą gośćmi "Miłosz Kłeczek zaprasza" o godzinie 17.35

Piłka ręczna to więcej niż sport. Zobacz nowy odcinek Ludzi Regionów [wideo]

Meghan Markle urodziny świętowała z rozmachem! Tyle trzeba zapłacić za kolację w miejscu, które wybrała

Republika zaprasza na Dni Powiatu Tomaszowskiego

Skandaliczna dewastacja pomnika Rzezi Wołyńskiej. Czerwona farba i hasło „Sława UPA”

Podziękowali prezydentowi Andrzejowi Dudzie za obronę rodziny

Niemiecka propaganda atakuje polskiego Prezydenta

WAŻNE: Naciski Żurka i Korneluka. Bąkiewicz ma usłyszeć zarzuty

Oferowała usługi seksualne a wyszedł rozbój!

Koncert Letnie Brzmienia 2025

HIT DNIA

Tusk znów się wściekł?! Jego najnowszy wpis właśnie na to wskazuje

Profesor Ryba: trzeba uporządkować sytuację ustrojową

Najnowsze

Do Polski zbliża się fala upałów

Piłka ręczna to więcej niż sport. Zobacz nowy odcinek Ludzi Regionów [wideo]

Meghan Markle urodziny świętowała z rozmachem! Tyle trzeba zapłacić za kolację w miejscu, które wybrała

Republika zaprasza na Dni Powiatu Tomaszowskiego

Pomnik „Rzeź Wołyńska” w Domostawie

Skandaliczna dewastacja pomnika Rzezi Wołyńskiej. Czerwona farba i hasło „Sława UPA”

Czy prof. Dudek ma obsesję na punkcie prezydenta Nawrockiego? Wszystko, niestety, na to wskazuje

Pasztet z cukinii – nowy odcinek „Tradycyjnych Smaków Lubelszczyzny”!

Semeniuk-Patkowska, Pietrykowski, Tumanowicz, Witkowski będą gośćmi "Miłosz Kłeczek zaprasza" o godzinie 17.35