250 dziennikarzy jest przetrzymywanych w więzieniach na całym świecie - wynika z raportu Komitetu Ochrony Dziennikarzy. Główną przyczyną represji jest krytyka polityki rządów i partii oraz publikacje na temat korupcji i naruszania praw człowieka.
Joel Simon, dyrektor Komitetu Ochrony Dziennikarzy, zwraca uwagę, że zamykanie w więzieniach setek pracowników mediów stanowi zagrożenie dla światowego systemu informacji.
Na liście krajów ograniczających wolność prasy czołowe miejsca zajmują: Chiny, Turcja, Arabia Saudyjska, Egipt, następnie Erytrea, Wietnam, Iran, Rosja i Kamerun. W gronie więzionych jest 20 kobiet. Połowa aresztowanych dziennikarzy publikowała informacje w internecie.
“China, Turkey, Saudi Arabia, Egypt are world's worst jailers of journalists, CPJ says”https://t.co/m26EaYjAAU
— Committee to Protect Journalists (@pressfreedom) December 11, 2019
Jedną z głównych przyczyn aresztowań są oskarżenia o propagowanie fałszywych wiadomości.
Komitet Ochrony Dziennikarzy wskazuje na coraz ostrzejsze restrykcje ze strony rządu w Pekinie, który nie toleruje krytyki partii komunistycznej. W Turcji dziennikarzom nieprzychylnym władzy zarzuca się współpracę z grupami terrorystycznymi.
Jak wynika z raportu Komitetu, w tym roku 25 dziennikarzy zginęło z racji wykonywania zawodu. Większość z nich zamordowano w Meksyku, gdzie trwa wojna z kartelami narkotykowymi.
Działający w Nowym Jorku Komitet Ochrony Dziennikarzy został założony w 1981 roku, aby chronić dziennikarzy i wolność prasy.
Czytaj także:
Kolejna śmiertelna ofiara powodzi we Francji. Ciało odnaleziono w aucie
Oto nowa miss świata! Zwyciężyła 23-latka z Jamajki [ZOBACZ]