Przejdź do treści
11:15 Władze Otwocka: woda w kranach nadal nie nadaje się do picia
10:48 Polska: W marcu prawie 7 tys. przypadków krztuśca i 81 tys. zakażeń wirusem RSV
10:30 Śląskie: W części gminy Bestwina woda zdatna do picia tylko po przegotowaniu
09:21 Polska: Sejm przyjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci ofiar w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej
09:07 Gdańsk: Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który może stać za zniszczeniem flag na Westerplatte
08:18 Mazowieckie: Optymistycznie, w kranach woda zdatna do picia będzie w okolicach przyszłej soboty - poinformował w piątek burmistrz Karczewa Michał Rudzki
08:00 Podkarpackie: Szpital w Ustrzykach Dolnych czasowo zawiesza pracę oddziału chorób wewnętrznych. Powodem jest brak lekarzy
07:44 Media: Brytyjski rząd zatwierdził rozbudowę lotniska Londyn-Luton
07:21 Warszawa: Od soboty autobusy linii 850 zmienią się w 755 i będą kursować przez cały tydzień
06:05 Polska: W piątek o godz. 16 mija czas na zgłoszenie do PKW kandydatów na prezydenta
Ważne Tomasz Sakiewicz, prezes Republiki: Zapłacimy kaucję za Annę W.
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Tychy zaprasza na projekcję filmu "Kryptonim klasztor. Dorwać Pileckiego" oraz spotkanie z autorem filmu Tadeuszem Płużańskim, 4 kwietnia (piątek), g. 17, Kino Andromeda, Pl. K.K. Baczyńskiego 2
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Spotkanie Klub "GP" Radom zaprasza na uczczenie pamięci Ofiar Tragedii Smoleńskiej, 10 kwietnia, g. 17, pod pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich ul. Żeromskiego 10 oraz o 18 na koncert Pawła Piekarczyka w Resursie Obywatelskiej ul. Jacka Malczewskiego 16
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
NBP Narodowy Bank Polski ogłosił „Złoty konkurs dla polskich rodzin”. Nagrodą jest wizyta w skarbcu NBP. Termin zgłoszeń: do 10.04.2025 r. Szczegóły na www.nbp.pl

Wystąpienie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas VI Kongresu Prawa i Sprawiedliwości

Źródło: Fot. screenshot/Facebook/Prawo i Sprawiedliwość

- Pięć lat temu spotkaliśmy się na podobnym kongresie. Program PiS był programem zmiany realnego ustroju społeczno-gospodarczego, ale także politycznego naszego państwa — powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W sobotę przed południem w Warszawie rozpoczął się kongres PiS, podczas którego delegaci wybiorą szefa ugrupowania, Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny, a także dokonają zmian statutowych.

- Pięć lat temu spotkaliśmy się na podobnym kongresie. Mieliśmy za sobą zwycięstwa w wyborach prezydenckich, parlamentarnych, wielki program. Mieliśmy za sobą pierwszą, ciężką bitwę — o Trybunał Konstytucyjny. Nie mieliśmy pewności, czy nasz program — wielki i trudny — zostanie zrealizowany, czy się da. Czy w tej niemożności, która panowała przez lata, nam się uda. Dwukrotnie przecież próbowaliśmy. Krótka próba rządu Jana Olszewskiego — to był przecież nasz rząd Porozumienia Centrum, a także próba w latach 2005-2007 się nie udała. Ta niepewność była uzasadniona — mówił Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu.

Program PiS był programem zmiany realnego ustroju

Według niego program PiS „był programem zmiany realnego ustroju społeczno-gospodarczego, ale także politycznego naszego państwa”.
Grzechy dawnego systemu

Jarosław Kaczyński wskazał, że dawny system miał wyłonić „elity pieniądza, ale także elity intelektualne, autorytety”. Dodał, że ta grupa miała dominować i kierować pozostałą częścią społeczeństwa.

- Oczywiście miały być różnego rodzaju instytucje demokratyczne, włącznie z wyborami różnych szczebli, ale te wybory poprzez ten mechanizm autorytetów, poprzez media opanowane przez jedną stronę, miały zawsze przynosić ten wynik. Ci sami, choć być może czasem w różnych odmianach mieli rządzić — powiedział prezes PiS.

- Jeżeli to się nie udawało, to uznawano to za uzurpację. Natomiast cała reszta miała się zgadzać na skromne, biedne, czasem nędzne życie i miała się zgadzać na to, że w gruncie rzeczy nie ma praw politycznych, nie ma prawa wyłaniania władzy. To sformułowanie o moherowych beretach, które użył kiedyś niejaki pan Tusk, to właśnie było takie skrótowe, przenośne, a jednak jasne ujęcie tego problemu — dodał.

Polska była w dużej mierze państwem niesuwerennym

Jak podkreślił prezes PiS ten system „uznawaliśmy za nieefektywny, ale jednocześnie mający pewną dodatkową cechę, a mianowicie — otwarty, bardzo otwarty na wpływy zewnętrzne”.

Jak zaznaczył, „wpływy te były tak mocne, że czyniły z Polski w dalszym ciągu w dużej mierze państwo niesuwerenne”.

- Oczywiście, ten system, jak każdy tego rodzaju system, miał mnóstwo tego rodzaju uzasadnień. Tym, że zwyciężają lepsi — to miała być legitymacja moralna. To, że nie należy odwoływać się do pojęcia narodu — no bo pojęcie narodu to pojęcie wspólnoty, a we wspólnocie obowiązuje empatia, więc nie można zgadzać się na nędzę, nieszczęście bardzo wielu ludzi. Nie można odbierać im praw. O tym, że kapitał nie ma narodowości — to uzasadniało tę wielką wyprzedaż, która wtedy następowała. Wszystkie te uzasadnienia traktowaliśmy jako całkowicie błędne — ocenił Jarosław Kaczyński.
- Uważaliśmy, że trzeba inaczej. Uważaliśmy przede wszystkim, że w żadnej sytuacji nie jest tak, żeby sam rynek był w stanie ukształtować dobry system polityczny i społeczny — podkreślił.

- Całe te dzieje, tych pięciu, albo inaczej mówiąc prawie sześciu lat, to dzieje walki — ocenił Jarosław Kaczyński.

Jak mówił, „trzeba postawić pytanie, czy po tych prawie sześciu latach, można mówić o sukcesie?”

„Zmieniliśmy system”

- Tak szanowni państwo, można mówić o sukcesie. Zmieniliśmy ten system. Zmieniliśmy go w wymiarze państwowym, w wymiarze społecznym, w wymiarze polityki międzynarodowej, polityki kulturalnej, polityki oświatowej — można powiedzieć we wszystkich wymiarach — powiedział lider PiS.
Jak dodał, pierwszym zadaniem, które stanęło przed PiS-em, „było umocnienie państwa, przede wszystkim w tej sferze, gdzie zawodziło ono kompletnie — w sferze finansów publicznych”.

- To była szansa na przełamanie tego „nie da się”, tego imposybilizmu, tej powszechnej niemożliwości — tłumaczył Jarosław Kaczyński.
Jak wskazał, „udało się i na podstawie tego wprowadziliśmy wielki program społeczny, którego symbolem jest 500+”.
Prezes Jarosław Kaczyński powiedział, że sukcesów PiS jest wiele, a ich wspólnym mianownikiem jest empatia.

- Myśmy pomogli ludziom biedniejszym, pomogli ludziom niepełnosprawnym, myśmy pomagali tam wszędzie, gdzie trzeba pomóc, pomagali rolnikom, pomagali w każdym momencie, kiedy trzeba było pomóc — mówił.

Według niego PiS odrzucił chłodny stosunek do społeczeństwa, który — jego zdaniem — był charakterystyczny dla poprzedniej władzy.

- Nasi przeciwnicy niechętnie odnosili się do państwa jako takiego. Chcieli, by jego rola była możliwie najmniejsza. By wszystko działo się niejako samo. Rządowa część władzy była traktowana niemalże jako zło. My ujrzeliśmy w tej władzy szansę dla Polski — podkreślił prezes PiS.

- Uważamy w dalszym ciągu, że państwo polskie ma bardzo wielkie możliwości i trzeba z nich korzystać. Oczywiście w ramach demokracji i w ramach gospodarki rynkowej — dodał.

„Obniżyliśmy podatki”

- Przywróciliśmy nie tylko godność ludzi, godność pracy poprzez podniesienie płac, bardzo wyraźne podniesienie emerytur, podniesienie płacy minimalnej, poprzez to, co jest faktem — łatwym do wyliczenia, ale coś, co jest dzisiaj kwestionowane bardzo często — myśmy obniżyli podatki, bardzo wyraźnie obniżyli podatki — przypomniał Jarosław Kaczyński.

- Wielką weryfikacją naszego sukcesu był czas pandemii. Ta Polska — która była przedtem — nie byłaby w stanie wydać setek miliardów złotych, dwustu kilkudziesięciu miliardów złotych na ratowanie polskiego przemysłu, polskiej gospodarki — która poniosła najmniejsze straty w całej Unii Europejskiej, jedne z trzech najmniejszych strat, jeżeli chodzi o PKB, a dzisiaj idzie gwałtownie do przodu — podkreślił.

Jak mówił wicepremier, „nie zdołalibyśmy w sposób bardzo istotny podnieść — w ciągu jednego roku — wydatków na służbę zdrowia, bo przecież walka z covidem kosztowała — też trzeba by liczyć w dziesiątkach miliardów. To są wszystkie nasze wielkie sukcesy” - ocenił.

Wyrwanie się z pułapki średniego rozwoju

Dodał, że jest też jeden sukces, o którym się mało mówi.

- Myśmy — w ciągu ostatnich kilku lat — zrobili to, o czym była już w naszych programach, naszych wystąpieniach, także w moich wystąpieniach mowa, tzn. wyrwaliśmy się z pułapki średniego rozwoju, uniknęliśmy tzw. portugalizacji — mówił. Podkreślił, że jest to zdanie ekonomistów, którzy nie zawsze sprzyjają PiS-owi.

- Struktura naszego eksportu, jego wielkość, struktura naszej produkcji, wartość dodana w przemyśle, która jest dzisiaj na drugim miejscu po Niemczech w Unii Europejskiej — to wszystko wskazuje, że ten etap mamy za sobą, że przekroczyliśmy w naszym rozwoju pewien bardzo, bardzo ważny próg — powiedział Jarosław Kaczyński.

Facebook/Prawo i Sprawiedliwość

Wiadomości

Giertych atakuje nawet dziennikarzy krytycznych wobec PiS

Tusk poniesie odpowiedzialność karną! Anna W. już na wolności!

Zniszczone flagi na Westerplatte. Znamy wizerunek sprawcy! [FILM]

Kim jest Rafał Trzaskowski?

Polityk KO zaatakował ofiarę bodnarowców. W internecie KOMENTARZE

Wielkie wydarzenie w kwietniu. Mówi się o gali roku!

TRZEBA ZOBACZYĆ!

PILNE: Sejm zdecydował ws. obniżenia składki zdrowotnej

Trzymał narkotyki w zamrażarce, a do tego recydywista!

Trump broni Le Pen: „Chcą ją zniszczyć tak samo, jak próbowali mnie”

Czy Rosja wróci do międzynarodowych rozgrywek UEFA? Čeferin zabiera głos w sprawie

Trzeci dzień posiedzenia Sejmu. Dziś o składce zdrowotnej! [NA ŻYWO]

SPRAWDŹ TO!

Ekipa Tuska traci władzę. Tak dziś głosowaliby Polacy! [SONDA]

Odkryli "dom grozy" z 31. dziećmi. Policjant aresztowany

Amerykańska florecistka zdyskwalifikowana po odmowie walki z transpłciową rywalką!

Chce zatrzymania Muska. Twierdzi, że odkryto coś "strasznego"

Najnowsze

Giertych atakuje nawet dziennikarzy krytycznych wobec PiS

Polityk KO zaatakował ofiarę bodnarowców. W internecie KOMENTARZE

Wielkie wydarzenie w kwietniu. Mówi się o gali roku!

TRZEBA ZOBACZYĆ!

PILNE: Sejm zdecydował ws. obniżenia składki zdrowotnej

Trzymał narkotyki w zamrażarce, a do tego recydywista!

Tusk poniesie odpowiedzialność karną! Anna W. już na wolności!

Zniszczone flagi na Westerplatte. Znamy wizerunek sprawcy! [FILM]

Kim jest Rafał Trzaskowski?