Przejdź do treści
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizja Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Nysa zaprasza 26 kwietnia na obchody upamiętniające 20 rocznicę śmierci i 105 rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Obchodom towarzyszyć będzie koncert oraz konferencja. Początek o g. 13.30, Nyski Dom Kultury
Zmiana terminu manifestacji Ze względu na śmierć Papieża Franciszka i uroczystości pogrzebowe 26.04, manifestacja przeciwko nielegalnej migracji zostaje przeniesiona na 10.05. Początek o 12:00 na Rondzie Dmowskiego, zakończenie przed KPRM w Al. Ujazdowskich
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Filadelfia zaprasza na obchody Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Zbrodni Katyńskiej, 27 kwietnia, g. 11 AM, Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, 654 Ferry Rd, Doylestown, PA 18901
Wydarzenie Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Konińskiego zapraszają na XXIV Ogólnopolską Pielgrzymkę NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, która odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia br.
Wydarzenie 27 kwietnia 2025 r. (niedziela) o godz. 12:00, w hali EXPO Łódź, Aleje Politechniki 4 w Łodzi, odbędzie się konwencja kandydata na Prezydenta RP Karola Nawrockiego
Wydarzenie 27 kwietnia 2025 w Skierniewicach odbędzie się „Piknik z klasykami” – zlot zabytkowych samochodów organizowany przez Klub Gazety Polskiej. Miejsce: Sielska Stanica, Budy Grabskie 49
Wydarzenie Msza Święta Tysiąclecia: 28.04, g. 19.00, Archikatedra pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Łomży, zaprasza 29 kwietnia, na spotkanie z posłem Przemysławem Czarnkiem. Ul. Krzywe Koło 9, Uczelnia Jańskiego, aula kard. Stefana Wyszyńskiego. Godz. 17.00
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Wydarzenie Stowarzyszenie "Parafiak" zaprasza 30 kwietnia na uroczystości rocznicowe - 85-lecia zbrodni katyńskiej i 15-lecia tragedii smoleńskiej. Wydarzenie odbędzie się na Skwerze Katyńskim w Marcinkowicach (Małopolska). Początek o godz. 9
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Mamy 500 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Wkrótce będziemy mieli więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Wystąpienie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas VI Kongresu Prawa i Sprawiedliwości

Źródło: Fot. screenshot/Facebook/Prawo i Sprawiedliwość

- Pięć lat temu spotkaliśmy się na podobnym kongresie. Program PiS był programem zmiany realnego ustroju społeczno-gospodarczego, ale także politycznego naszego państwa — powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W sobotę przed południem w Warszawie rozpoczął się kongres PiS, podczas którego delegaci wybiorą szefa ugrupowania, Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny, a także dokonają zmian statutowych.

- Pięć lat temu spotkaliśmy się na podobnym kongresie. Mieliśmy za sobą zwycięstwa w wyborach prezydenckich, parlamentarnych, wielki program. Mieliśmy za sobą pierwszą, ciężką bitwę — o Trybunał Konstytucyjny. Nie mieliśmy pewności, czy nasz program — wielki i trudny — zostanie zrealizowany, czy się da. Czy w tej niemożności, która panowała przez lata, nam się uda. Dwukrotnie przecież próbowaliśmy. Krótka próba rządu Jana Olszewskiego — to był przecież nasz rząd Porozumienia Centrum, a także próba w latach 2005-2007 się nie udała. Ta niepewność była uzasadniona — mówił Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu.

Program PiS był programem zmiany realnego ustroju

Według niego program PiS „był programem zmiany realnego ustroju społeczno-gospodarczego, ale także politycznego naszego państwa”.
Grzechy dawnego systemu

Jarosław Kaczyński wskazał, że dawny system miał wyłonić „elity pieniądza, ale także elity intelektualne, autorytety”. Dodał, że ta grupa miała dominować i kierować pozostałą częścią społeczeństwa.

- Oczywiście miały być różnego rodzaju instytucje demokratyczne, włącznie z wyborami różnych szczebli, ale te wybory poprzez ten mechanizm autorytetów, poprzez media opanowane przez jedną stronę, miały zawsze przynosić ten wynik. Ci sami, choć być może czasem w różnych odmianach mieli rządzić — powiedział prezes PiS.

- Jeżeli to się nie udawało, to uznawano to za uzurpację. Natomiast cała reszta miała się zgadzać na skromne, biedne, czasem nędzne życie i miała się zgadzać na to, że w gruncie rzeczy nie ma praw politycznych, nie ma prawa wyłaniania władzy. To sformułowanie o moherowych beretach, które użył kiedyś niejaki pan Tusk, to właśnie było takie skrótowe, przenośne, a jednak jasne ujęcie tego problemu — dodał.

Polska była w dużej mierze państwem niesuwerennym

Jak podkreślił prezes PiS ten system „uznawaliśmy za nieefektywny, ale jednocześnie mający pewną dodatkową cechę, a mianowicie — otwarty, bardzo otwarty na wpływy zewnętrzne”.

Jak zaznaczył, „wpływy te były tak mocne, że czyniły z Polski w dalszym ciągu w dużej mierze państwo niesuwerenne”.

- Oczywiście, ten system, jak każdy tego rodzaju system, miał mnóstwo tego rodzaju uzasadnień. Tym, że zwyciężają lepsi — to miała być legitymacja moralna. To, że nie należy odwoływać się do pojęcia narodu — no bo pojęcie narodu to pojęcie wspólnoty, a we wspólnocie obowiązuje empatia, więc nie można zgadzać się na nędzę, nieszczęście bardzo wielu ludzi. Nie można odbierać im praw. O tym, że kapitał nie ma narodowości — to uzasadniało tę wielką wyprzedaż, która wtedy następowała. Wszystkie te uzasadnienia traktowaliśmy jako całkowicie błędne — ocenił Jarosław Kaczyński.
- Uważaliśmy, że trzeba inaczej. Uważaliśmy przede wszystkim, że w żadnej sytuacji nie jest tak, żeby sam rynek był w stanie ukształtować dobry system polityczny i społeczny — podkreślił.

- Całe te dzieje, tych pięciu, albo inaczej mówiąc prawie sześciu lat, to dzieje walki — ocenił Jarosław Kaczyński.

Jak mówił, „trzeba postawić pytanie, czy po tych prawie sześciu latach, można mówić o sukcesie?”

„Zmieniliśmy system”

- Tak szanowni państwo, można mówić o sukcesie. Zmieniliśmy ten system. Zmieniliśmy go w wymiarze państwowym, w wymiarze społecznym, w wymiarze polityki międzynarodowej, polityki kulturalnej, polityki oświatowej — można powiedzieć we wszystkich wymiarach — powiedział lider PiS.
Jak dodał, pierwszym zadaniem, które stanęło przed PiS-em, „było umocnienie państwa, przede wszystkim w tej sferze, gdzie zawodziło ono kompletnie — w sferze finansów publicznych”.

- To była szansa na przełamanie tego „nie da się”, tego imposybilizmu, tej powszechnej niemożliwości — tłumaczył Jarosław Kaczyński.
Jak wskazał, „udało się i na podstawie tego wprowadziliśmy wielki program społeczny, którego symbolem jest 500+”.
Prezes Jarosław Kaczyński powiedział, że sukcesów PiS jest wiele, a ich wspólnym mianownikiem jest empatia.

- Myśmy pomogli ludziom biedniejszym, pomogli ludziom niepełnosprawnym, myśmy pomagali tam wszędzie, gdzie trzeba pomóc, pomagali rolnikom, pomagali w każdym momencie, kiedy trzeba było pomóc — mówił.

Według niego PiS odrzucił chłodny stosunek do społeczeństwa, który — jego zdaniem — był charakterystyczny dla poprzedniej władzy.

- Nasi przeciwnicy niechętnie odnosili się do państwa jako takiego. Chcieli, by jego rola była możliwie najmniejsza. By wszystko działo się niejako samo. Rządowa część władzy była traktowana niemalże jako zło. My ujrzeliśmy w tej władzy szansę dla Polski — podkreślił prezes PiS.

- Uważamy w dalszym ciągu, że państwo polskie ma bardzo wielkie możliwości i trzeba z nich korzystać. Oczywiście w ramach demokracji i w ramach gospodarki rynkowej — dodał.

„Obniżyliśmy podatki”

- Przywróciliśmy nie tylko godność ludzi, godność pracy poprzez podniesienie płac, bardzo wyraźne podniesienie emerytur, podniesienie płacy minimalnej, poprzez to, co jest faktem — łatwym do wyliczenia, ale coś, co jest dzisiaj kwestionowane bardzo często — myśmy obniżyli podatki, bardzo wyraźnie obniżyli podatki — przypomniał Jarosław Kaczyński.

- Wielką weryfikacją naszego sukcesu był czas pandemii. Ta Polska — która była przedtem — nie byłaby w stanie wydać setek miliardów złotych, dwustu kilkudziesięciu miliardów złotych na ratowanie polskiego przemysłu, polskiej gospodarki — która poniosła najmniejsze straty w całej Unii Europejskiej, jedne z trzech najmniejszych strat, jeżeli chodzi o PKB, a dzisiaj idzie gwałtownie do przodu — podkreślił.

Jak mówił wicepremier, „nie zdołalibyśmy w sposób bardzo istotny podnieść — w ciągu jednego roku — wydatków na służbę zdrowia, bo przecież walka z covidem kosztowała — też trzeba by liczyć w dziesiątkach miliardów. To są wszystkie nasze wielkie sukcesy” - ocenił.

Wyrwanie się z pułapki średniego rozwoju

Dodał, że jest też jeden sukces, o którym się mało mówi.

- Myśmy — w ciągu ostatnich kilku lat — zrobili to, o czym była już w naszych programach, naszych wystąpieniach, także w moich wystąpieniach mowa, tzn. wyrwaliśmy się z pułapki średniego rozwoju, uniknęliśmy tzw. portugalizacji — mówił. Podkreślił, że jest to zdanie ekonomistów, którzy nie zawsze sprzyjają PiS-owi.

- Struktura naszego eksportu, jego wielkość, struktura naszej produkcji, wartość dodana w przemyśle, która jest dzisiaj na drugim miejscu po Niemczech w Unii Europejskiej — to wszystko wskazuje, że ten etap mamy za sobą, że przekroczyliśmy w naszym rozwoju pewien bardzo, bardzo ważny próg — powiedział Jarosław Kaczyński.

Facebook/Prawo i Sprawiedliwość

Wiadomości

Oskarżyła Epsteina i Księcia Andrzeja. Popełniła samobójstwo

Pochowali tam siedmiu papieży. Ostatniego "wieki temu". Franciszek będzie ósmym

Pokój coraz bliżej. Trump pełen optymizmu

O północy zaczęła się w Polsce żałoba narodowa

Nadciąga ekonomiczne tsunami? MFW ostrzega przed cłami w UE

Watykan: trumna z ciałem papieża została zamknięta | GALERIA

Kampania w stylu Korei Północnej? Trzaskowski i medialne przywileje

Zelenski odpowiada Trumpowi w sprawie Krymu

Patriarcha Jerozolimy na Stolicy Piotrowej? Jeden z potencjalnych „papabili”

Matecki wolny. Bogucki: Próbowali go złamać, ale się nie udało

Ulubiony obraz papieża Franciszka. Głębokie przesłanie dla całego Kościoła

UE szantażuje Polskę dostępem do sprzętu wojskowego!

„Wolałbym umrzeć niż skłamać” - Dariusz Matecki opowiada o areszcie

Wipler z wnioskiem do prokuratury: TVP promowała Trzaskowskiego za pieniądze podatników

Ziemkiewicz: Tusk służył wiernie Niemcom na przednich łapkach, a oni go ośmieszają

Najnowsze

Oskarżyła Epsteina i Księcia Andrzeja. Popełniła samobójstwo

Nadciąga ekonomiczne tsunami? MFW ostrzega przed cłami w UE

Watykan: trumna z ciałem papieża została zamknięta | GALERIA

Kampania w stylu Korei Północnej? Trzaskowski i medialne przywileje

Zelenski odpowiada Trumpowi w sprawie Krymu

Pochowali tam siedmiu papieży. Ostatniego "wieki temu". Franciszek będzie ósmym

Pokój coraz bliżej. Trump pełen optymizmu

O północy zaczęła się w Polsce żałoba narodowa