Przejdź do treści
11:44 Zachodniopomorskie: Czerwone flagi na kilkunastu kąpieliskach morskich z powodu m.in. wysokich fal
11:14 Korea Południowa: Aresztowano nauczycielkę i matkę ucznia usiłujących wykraść arkusze egzaminacyjne
10:46 Niemcy: Sławosz Uznański-Wiśniewski dotarł we wtorek do Kolonii w Niemczech, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA
10:27 Zachodniopomorskie: Ognisko ASF w gospodarstwie pod Golczewem, do wybicia 7,5 tys. świń
10:02 M. Błaszczak, szef klubu PiS: Bąkiewicz wykazał postawę patriotyczną, bronił kościołów przed atakiem barbarzyńców
09:42 Islandia: W środę rano doszło do erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes
08:42 Beskidy: Warunki na szlakach jeszcze dobre, ale mają nadejść opady
08:01 Mazowieckie: Służby zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów, 3 osoby zatrzymane
07:39 Chiny: Oskarżony o szpiegostwo obywatel Japonii skazany na trzy lata i sześć miesięcy więzienia
07:31 IMGW: na północy burze z opadami do 70 mm, na zachodzie wiatr w porywach do 70 km/h
07:01 Warmińsko-mazurskie: Rozbity gang oszustów wystawiających fałszywe faktury, 5 osób zatrzymanych
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

"Wyborcza" odpowiada Dudzie. "Będziemy Pana sprawiedliwym recenzentem"

Źródło: Facebook/ Andrzej Duda

Nie uważamy, że został Pan „wybrany przez nieporozumienie” lub że „wybory zostały sfałszowane”, nie użyjemy wobec Pana nawet jednego słowa ze słownika zniesławiających określeń wylewanych na Pana poprzednika – pisze Jarosław Kurski w imieniu "Gazety Wyborczej" w odpowiedzi na list prezydenta elekta Andrzeja Dudy.

Kurski podziękował Dudzie za list skierowany do czytelników "GW" i podkreślił, że gazeta docenia ten gest. Na tym uprzejmość się skończyły. Dziennikarz wyraził jednak, że jest to działanie szczere a nie jedynie zabieg wizerunkowy.

"Do tej pory milczał Pan wobec licznych próśb redakcji o wywiad. Rozumiemy, że forma listu pozwala uniknąć odpowiedzi na trudne pytania, które w imieniu naszych czytelników cały czas pragniemy zadać" – wytknął prezydentowi Kurski.

Dziennikarz gazety Adama Michnika napisał, że jego redakcja szczerze życzy mu, "by nie realizował wielu wyborczych obietnic, zwłaszcza tych dotyczących obniżenia wieku emerytalnego, bo oznaczać to będzie katastrofę finansów publicznych".

"Życzymy, by był strażnikiem praworządności, która niebawem może być zagrożona, i by nie zmieniał dobrej konstytucji - tylko był strażnikiem obowiązującej. Życzymy, by bronił swobód obywatelskich, pluralizmu, wolnej prasy i tolerancji światopoglądowej. I wreszcie - by własnym przykładem zaświadczał, że szanuje zasadę rozumnego i przyjaznego rozdziału Kościoła od państwa" – czytamy.

W dalszej części listu dziennikarz wyraża ufność, że deklarowana przez Dudę "otwartość na inicjatywy obywateli" nie jest tylko retoryką.

"Nie uważamy, że potrzebne jest "wielkie dzieło naprawy Rzeczpospolitej" – pisze dziennikarz i wskazuje, że Polska nie jest dziś w ruinie, "co od miesięcy próbuje się Polakom wmówić".

"Chce Pan, Panie Prezydencie, "lepiej zabezpieczyć naszą suwerenność i tożsamość kulturową" – przypomina Kurski. Jak jednak dodaje, nie jest tak, że "jakieś wrogie siły dybią na jedno i drugie". Dziennikarz wskazuje, że prawdziwym niebezpieczeństwem jest natomiast kompleks niższości wobec świata leczony narodowo-patriotyczną tromtadracją.

"Pragnie Pan, by „dzień objęcia przez Pana urzędu był dniem całej naszej polskiej wspólnoty, której nieodłączną częścią są również Państwo, czytelnicy » Gazety Wyborczej «” – zauważa Kurski i podkreśla, ze gest ten jest o tyle ważny, że "istotna część środowisk prawicy od lat próbuje wyrzucić „Wyborczą” i jej czytelników poza nawias polskości".

Jarosław Kurski przekonuje, że gazeta którą reprezentuje nie uważa, że został on wybrany przez nieporozumienie lub dzięki sfałszowaniu wyborów. "Nie użyjemy wobec Pana nawet jednego słowa ze słownika zniesławiających określeń wylewanych na Pana poprzednika" – zapewnia i życzy, żeby Duda nigdy nie poznał tego, "co znaczy doświadczyć takiej kampanii dyfamacji".

Dziennikarz zapewnia, że "Wyborcza" będzie Dudy sprawiedliwym recenzentem. "Ale oczekujemy od Pana jako Prezydenta, że będzie Pan strażnikiem wspólnoty Polaków i strażnikiem dobrych obyczajów w życiu publicznym, że jednoznacznie potępi Pan np. wrzaski na cmentarzu pod pomnikiem Gloria Victis" – podkreśla.

"Pisze Pan, że "mocniejszych gwarancji wymagają również prawa obywatelskie" i że "liczy na pomoc naszego środowiska". Panie Prezydencie, w obronie obywateli przed zakusami opresyjnej władzy zawsze może Pan liczyć na naszą pomoc" - kończy Jarosław Kurski.




CZYTAJ TAKŻE:

Andrzej Duda napisał list także do czytelników „Wyborczej”: Będę prezydentem dialogu i porozumienia

 
http://wyborcza.pl

Wiadomości

Państwo w państwie pod szyldem KGHM

Polski astronauta wylądował w Kolonii

Dr Oskar Kida do Tuska: 6 sierpnia Karol Nawrocki zostanie prezydentem RP, czy się to panu podoba, czy nie!

Probierz ujawnia nazwisko nowego selekcjonera! To on ma poprowadzić kadrę

Dzisiaj rano wybuchł wulkan na półwyspie Reykjanes

Leśne pierogi z Podlesia – tradycja z nutą orkiszu

HIT DNIA

"Babcia Kasia" z wulgaryzmami pod adresem prezydenta Dudy. Co na to Bodnar i spółka?

HIT! Zobacz, co prezydent Donald Trump otrzymał od FIFA

Co się dzieje na rynku ropy naftowej?

PILNE: Kolejna grupa migrantów przywieziona do Polski. Duklanowski o szczegółach

Co się dzieje w szczecińskim sądzie? Zobacz nagranie z MIGRANTAMI!

Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów. Są zatrzymania!

PiS czy PO? Tak dziś zagłosowaliby Polacy [SONDAŻ]

Lewandowski wraca do pracy. Pokazał nowe zdjęcia w blond fryzurze!

Jagodowe szaleństwo! Te placuszki pokochasz od pierwszego kęsa

Najnowsze

Państwo w państwie pod szyldem KGHM

Dzisiaj rano wybuchł wulkan na półwyspie Reykjanes

Leśne pierogi z Podlesia – tradycja z nutą orkiszu

HIT DNIA

"Babcia Kasia" z wulgaryzmami pod adresem prezydenta Dudy. Co na to Bodnar i spółka?

HIT! Zobacz, co prezydent Donald Trump otrzymał od FIFA

Polski astronauta wylądował w Kolonii

Dr Oskar Kida do Tuska: 6 sierpnia Karol Nawrocki zostanie prezydentem RP, czy się to panu podoba, czy nie!

Probierz ujawnia nazwisko nowego selekcjonera! To on ma poprowadzić kadrę