Przejdź do treści
20:40 Wicepremier Ukrainy: Rosja zaatakowała dwa porty na Morzem Czarnym, zginęła jedna osoba
20:10 USA: Rubio nakreślił plan dla Wenezueli, obejmujący stabilizację, odbudowę i transformację
19:40 Polska: Prezydent podpisał nowelę w sprawie nowych zasad wypłaty ekwiwalentu za urlop
19:00 Polska: Prezydent podpisał reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS i kontroli L4
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Zarząd Regionu Zielona Góra NSZZ „Solidarność” i Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze zapraszają 8 stycznia o godz. 17:00, na film „Solidarni w więzieniu” – miejsce: Nowa Sól, Muzeum Magazynu Solnego, pl. Solny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Nowym Targu zaprasza na obchody 163. Rocznicy Powstania Styczniowego, 10 stycznia, godz. 16:00, skwer przy Kopcu Wolności, przy ul. Parkowej 14
Wydarzenia Klub „Gazety Polskiej” Radomsko II wraz z poseł Anną Milczanowską zaprasza na spotkanie z posłem Michałem Wójcikiem – 10.01.2026, godz. 15:00, MDK Radomsko, ul. Brzeźnicka 5
Wydarzenia Klub „GP” Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem. 15 stycznia, godz. 18:00, ul. Wojska Polskiego 128 Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub "Gazety Polskiej" w Warszawie zaprasza na obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 18 stycznia 2026 roku, które rozpoczną się o godz. 12:30 mszą świętą w kościele pw. św. Jozafata przy ul. J. Waldorffa 1 w Warszawie
Wydarzenie Krąg Pamięci Narodowej zaprasza na obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Warszawa, 22 stycznia, g. 18:00 Msza Św. w Katedrze Polowej WP, 18:50 przemarsz pod Głaz i Krzyż Traugutta na Cytadeli na Apel Poległych, ul. Sanguszki / Zakroczymska
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Wszystkich Świętych w Wielkopolsce. Tłumy na cmentarzach, w maseczkach nieliczni

Źródło: Fot. KMP Poznań

Polacy odwiedzają nekropolie, przy wielu cmentarzach jest wzmożony ruch. – Maseczki? Zakażenia? To nie powinien być dzisiaj główny temat. Dziś najważniejsze, to pamiętać i wspominać bliskich zmarłych – powiedział PAP jeden z mężczyzn odwiedzających cmentarz.

Mieszkańcy Poznania tłumnie odwiedzają miejskie nekropolie. Mimo uruchomienia specjalnych linii tramwajowych, spora część zdecydowała się na podróż samochodem, przy wielu cmentarzach jest wzmożony ruch. Nad bezpieczeństwem pieszych i kierowców czuwa policja.

Mieszkańcy Poznania odwiedzając groby bliskich zmarłych, włączają się także w prowadzone na cmentarzach kwesty m.in. na renowację mogił powstańców wielkopolskich. Maseczki mają pojedyncze osoby odwiedzające cmentarze.

Podobnie sytuacja wygląda w innych wielkopolskich miejscowościach. W kilkutysięcznych Skokach, miejscowości oddalonej od Poznania o ok. 30 kilometrów, nad ruchem także czuwa miejscowa policja. Ruch przy nekropolii jest spory, ale przed południem nie było tam większego problemu ze znalezieniem miejsca do zaparkowania auta.

– Maseczki? Zakażenia? To nie powinien być dzisiaj główny temat. Dziś najważniejsze, to pamiętać i wspominać bliskich zmarłych. Faktycznie, jest sporo ludzi, ale nie ma jakiegoś tłumu. Poza tym, to w większości ludzie, z którymi pracujemy, spotykamy się w sklepach – tam nie noszą już ludzie maseczek, a mają je mieć na cmentarzu, na świeżym powietrzu? – powiedział PAP jeden z mężczyzn odwiedzających w poniedziałek cmentarz w Skokach.

Na starej nekropolii z głośników przy kaplicy rozlegają się dźwięki kościelnych pieśni. – Taka muzyka, moim zdaniem, dodaje trochę klimatu, to znaczy dodatkowo tworzy taką refleksyjną atmosferę. Dziś jest dzień Wszystkich Świętych, to nie jest smutne święto, ma przypominać o tym, że kiedyś wszyscy spotkamy się w niebie. Dzień Zaduszny jest jutro, wtedy wspominamy naszych zmarłych, wtedy cisza jest lepsza – można spróbować w niej usłyszeć jakieś głosy – powiedziała PAP pani Krystyna, seniorka, która w poniedziałek odwiedzała grób męża.

Spory ruch jest także przy innych cmentarzach w okolicy. W pobliskiej Dąbrówce Kościelnej także zbierane są datki na utrzymanie cmentarza, ale także na dąbrowieckie sanktuarium. W maseczkach pojawiają się pojedyncze osoby.

– Niech pani tylko spojrzy, ile tu milionów leży na tym cmentarzu, jaki przepych na tych grobach, zniczy mnóstwo, wszystko drogie, coraz droższe. Ale sądzę, że może lepiej myśleć, że wszystkim tym ludziom to się po prostu należy, że to ma pokazać, że się o nich wciąż pamięta – powiedziała PAP pani Katarzyna, która cmentarz w Dąbrówce Kościelnej odwiedza kilka razy w roku, ma tu pochowanych dziadków.

Także na małym cmentarzu parafialnym w Rejowcu spory ruch jest już od rana. Tu tradycyjnie – jak wskazują mieszkańcy – największy ruch jest dopiero po południu, kiedy po mszy w pobliskim kościele na cmentarzu odprawiana jest modlitwa różańcowa za zmarłych.

PAP

Wiadomości

Papież o polskich księżach na kolędzie: niosą błogosławieństwo

Znamy godzinę ćwierćfinału United Cup z udziałem reprezentacji Polski

Jutro pierwsze posiedzenie Sejmu w 2026 roku. Posłowie zajmą się m. in. "statutem osoby najbliższej"

Kierwiński dokonał autodemaskacji. Internauta ujawnia szokujący fragment wpisu ministra

Francja: rosną powołania, młodzi szukają Boga

Sochan wrócił na parkiet. Spurs przegrali jednym punktem

Patologia państwa Tuska - szokujący gwałt w policji!

Internauci ostro o gwałcie w Piasecznie i kierownictwie Policji: "Wstrząsający skandal"

Pierwsze szkoły zawieszają zajęcia z powodu sytuacji pogodowej

Godziny czekania na komunikat KGP ws. policjantki. Bez słowa "gwałt"

Myśl o mundialu powstrzymała Neymara przed zakończeniem kariery

USA przejmują rosyjskie tankowce i zaostrzają presję na Kreml

Sakiewicz: dla niektórych wrogiem Polski jest USA. Wielka histeria po ruchach Trumpa

Kaczyński: na wybory PiS pójdzie drogą odmowy zgody na duszenie Polski

Berlin bez ogrzewania w samym środku zimy. To efekt podpalenia sieci energetycznej

Najnowsze

Papież o polskich księżach na kolędzie: niosą błogosławieństwo

Francja: rosną powołania, młodzi szukają Boga

Sochan wrócił na parkiet. Spurs przegrali jednym punktem

Patologia państwa Tuska - szokujący gwałt w policji!

Internet wrze ws. gwałtu w Policji

Internauci ostro o gwałcie w Piasecznie i kierownictwie Policji: "Wstrząsający skandal"

Znamy godzinę ćwierćfinału United Cup z udziałem reprezentacji Polski

Jutro pierwsze posiedzenie Sejmu w 2026 roku. Posłowie zajmą się m. in. "statutem osoby najbliższej"

Kierwiński dokonał autodemaskacji. Internauta ujawnia szokujący fragment wpisu ministra

Kierwiński dokonał autodemaskacji. Internauta ujawnia szokujący fragment wpisu ministra