Wspólny apel europejskich prezydentów przed eurowyborami 2019
Prezydenci państw europejskich na szczycie w Tiranie w Albanii wystosowali apel europejczyków: Idea europejska to najlepsze, co kiedykolwiek mieliśmy. Swój podpis złożył również prezydent Polski Andrzej Duda.
Integracja europejska pomogła w realizacji wielowiekowej nadziei na pokój w Europie, po tym jak nieposkromiony nacjonalizm i inne skrajne ideologie doprowadziły Europę do barbarzyństwa dwóch wojen światowych. Również i dzisiaj nie możemy i nie powinniśmy uznawać, że pokój i wolność, dobrobyt i pomyślność są dane raz na zawsze. Konieczne jest, abyśmy wszyscy aktywnie angażowali się na rzecz wielkiej idei Europy pokojowej i zintegrowanej.
Wybory w 2019 roku są szczególnie ważne: to Wy, Obywatele Europy decydujecie którą ścieżką ma podążać Unia Europejska. Dlatego też my, głowy państw: Bułgarii, Czech, Niemiec, Estonii, Irlandii, Grecji, Francji, Chorwacji, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Austrii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Słowacji oraz Finlandii wzywamy wszystkich uprawnionych do głosowania obywateli Europy do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się pod koniec maja 2019 roku.
Narody Europy z własnej, wolnej woli zjednoczyły się w Unii Europejskiej, opartej na zasadach wolności, równości, solidarności, demokracji, sprawiedliwości i lojalności w ramach państw członkowskich oraz pomiędzy nimi. W Unii Europejskiej, która nie ma precedensu w historii Europy. W naszej Unii Europejskiej wybrani do Parlamentu Europejskiego posłowie, wraz z Radą Unii Europejskiej, czyli rządami wszystkich państw członkowskich, decydują jakie reguły należy stosować w Europie oraz w jaki sposób wydawać środki z budżetu europejskiego.
Wszyscy jesteśmy Europejczykami
Dla wielu osób w Europie, szczególnie dla młodego pokolenia, europejskie obywatelstwo stało się drugą naturą. Dla nich nie istnieje sprzeczność pomiędzy miłością do własnej wsi, miasta, regionu czy narodu i postawą zaangażowanego Europejczyka.
Nasza Europa jest w stanie razem stawiać czoła wyzwaniom
W tych miesiącach, bardziej niż kiedykolwiek, Unia Europejska mierzy się z poważnymi wyzwaniami. Po raz pierwszy od początku integracji europejskiej pojawiają się głosy o cofnięciu jednego lub kilku etapów procesu integracji, takich jak swoboda przemieszczania się, czy o zniesieniu wspólnych instytucji. Po raz pierwszy państwo członkowskie zamierza opuścić Unię. Jednocześnie, wzywa się do pogłębionej integracji w UE lub w strefie euro, bądź do ustanowienia Europy wielu prędkości.
Obywatele oraz rządy państw członkowskich, jak również głowy państw, różnią się w poglądach na te kwestie. Jednak wszyscy zgadzamy się co do tego, że integracja europejska oraz jedność są sprawą zasadniczą i chcemy nadal realizować ideę Europy jako Unii. Tylko silna wspólnota będzie w stanie stawić czoła globalnym wyzwaniom naszych czasów. Skutki zmian klimatu, terroryzmu, globalizacji gospodarczej oraz migracji nie zatrzymują się na granicach państwowych. Jedynie poprzez współpracę na poziomie instytucjonalnym, jako równi sobie partnerzy, będziemy w stanie sprostać tym wyzwaniom i nadal podążać drogą ku spójności społeczno-ekonomicznej i rozwojowi.
Chcemy silnej i zintegrowanej Europy
Potrzebujemy zatem silnej Unii Europejskiej. Unii, która posiada wspólne instytucje. Unii, która nieustannie, w krytyczny sposób, dokonuje przeglądu swojej pracy i która jest w stanie się reformować. Unii, zbudowanej na obywatelach i państwach członkowskich, stanowiących jej niezbywalne fundamenty.
Taka Europa potrzebuje ożywionej debaty politycznej na temat najlepszej drogi ku przyszłości, biorąc za podstawę i punkt wyjścia Deklarację Rzymską z dnia 25 marca 2017 roku. W Europie jest miejsce na szeroką gamę opinii i idei. Jednak absolutnie nie może być powrotu do Europy, w której państwa byłyby przeciwnikami, a nie równymi sobie partnerami.
Nasza zjednoczona Europa potrzebuje silnego głosu wyborczego swoich obywateli. Dlatego też apelujemy do Was, abyście skorzystali z przysługującego Wam prawa do głosowania. Na karcie wyborczej zapisana jest nasza wspólna europejska przyszłość.
Podpisali:
Rumen Radew - Prezydent Republiki Bułgarii
Miloš Zeman - Prezydent Republiki Czeskiej
Frank-Walter Steinmeier - Prezydent Republiki Federalnej Niemiec
Kersti Kaljulaid - Prezydent Republiki Estońskiej
Michael D. Higgins - Prezydent Irlandii
Prokopios Pawlopulos - Prezydent Republiki Greckiej
Emmanuel Macron - Prezydent Republiki Francuskiej
Kolinda Grabar-Kitarović - Prezydent Republiki Chorwacji
Sergio Mattarella - Prezydent Republiki Włoskiej
ikos Anastasiadis - Prezydent Republiki Cypryjskiej
Raimonds Vējonis - Prezydent Republiki Łotewskiej
Dalia Grybauskaitė - Prezydent Republiki Litewskiej
János Áder - Prezydent Węgier
George Vella - Prezydent Republiki Malty
Alexander Van der Bellen - Prezydent Republiki Austrii
Andrzej Duda - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Marcelo Rebelo de Sousa - Prezydent Republiki Portugalskiej
Klaus Iohannis - Prezydent Rumunii
Borut Pahor - Prezydent Republiki Słowenii
Andrej Kiska - Prezydent Republiki Słowackiej
Sauli Niinistö - Prezydent Republiki Finlandii