Przejdź do treści
19:58 Klub PiS: jest zawiadomienie na Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego
18:53 Do prokuratora generalnego Adama Bodnara trafił wniosek z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uchylenie immunitetu b. szefowi Orlenu, europosłowi PiS Danielowi Obajtkowi
18:22 Warmińsko-mazurskie: dwie osoby podróżujące samochodem zostały poszkodowane wskutek zderzenia z szynobusem relacji Olsztyn - Ełk
17:30 Kujawsko-pomorskie: zablokowana jest droga krajowa nr 10 w Mrozowie koło Nakła nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie zderzyły się trzy samochody osobowe. Trzy osoby zostały ranne. Wyznaczono objazd
16:21 Związek Zawodowy Pracowników Poczty (ZZPP): inspekcja pracy miała potwierdzić zarzuty pracowników o niewypłaceniu przez Pocztę Polską zaległej premii zadaniowej za marzec; powinny być one niezwłocznie wypłacone
15:14 Wielka Brytania: nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu; osoby te i podmioty są oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy
14:05 Niemcy: Kanclerz Friedrich Merz wyraził swoje niezadowolenie z wyniku wyborów prezydenckich w Polsce - podczas konferencji prasowej uderzył w demokratyczny wybór Polaków i skrytykował fakt, że nowym prezydentem zostanie Karol Nawrocki
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Wróblewski: Relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi wchodzą na poziom partnerstwa strategicznego

Źródło: Telewizja Republika

Gościem red. Adriana Stankowskiego w programie "Republika po południu" był amerykanista Artur Wróblewski. – Paradoksalnie, zamieszanie, które powstało ws. nowelizacji ustawy o IPN czy usunięcia pomnika katyńskiego w New Jersey sprowokowało cały świat do większego zainteresowania się naszą historią – dodał.

– Nie wolno nam nigdy o tym zapomnieć. Mogę być niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej, ale to oni są prawdziwymi bohaterami – - mówi bokser Mike Tyson, chwaląc bohaterstwo powstańców warszawskich.

Zamieszczenie materiału na Youtube poprzedza 74-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Materiał video został zrealizowany został w lipcu br. w domu Mike’a Tysona w Las Vegas. Amerykański bokser jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportowców na świecie. Jego udział w video o Powstaniu Warszawskim ma charakter społeczny, gwiazdor nie wziął wynagrodzenia za udział w kampanii.

Do samego nagrania oraz ogólnej wiedzy obywateli Stanów Zjednoczonych nt. polskiej historii odniósł się amerykanista Artur Wróblewski.

– Poza uniwersytetami, departamentami historii, ta wiedza jest bardzo nieduża. Okazuje się jednak, że taka informacja wciązż próbuje się przebić. Wobec pięściarza już pojawiły się różne zarzuty, że duka, źle się prowadzi więc była to dla nas antyreklama. Nic bardziej mylnego – wskazał gość.

– Paradoksalnie, zamieszanie, które powstało ws. nowelizacji ustawy o IPN czy usunięcia pomnika katyńskiego w New Jersey sprowokowało cały świat do większego zainteresowania się naszą historią – dodał.

Relacje polsko-amerykańskie

– Z punktu widzenia dyplomacji publicznej, której zadaniem jest reklamowanie kraju, było to znakomite wydarzenie (przyp. red. wystąpienie Trumpa). Przemówienie amerykańskiego prezydenta dot. powstania warszawskiego wyemitowano w CNN, stacji szeroko oglądaną na całym świecie. Wracając do Tysona, można zarzucać mu wiele, jednak faktem jest, że film poszedł w świat – stwierdził Wróblewski.

Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton potwierdził we wpisie na Twitterze, że planowane jest spotkanie w Białym Domu prezydentów: Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i Polski Andrzeja Dudy. To pierwsze takie potwierdzenie ze strony amerykańskich władz.

– Jest to wydarzenie o znaczeniu symbolicznym, dla naszego prezydenta oraz polskich obywateli. To pokazuje, że nie ma tu miejsca na ostracyzm. W połowie września najpewniej dojdzie do takiej wizyty. Prezydent Duda pokazuje, że nie ma żadnego zamrożenia w naszych relacjach. Wchodzą one na poziom partnerstwa strategicznego – podsumował gość.

Telewizja Republika

Wiadomości

Tusk dodał adnotację do uchwały Sądu Najwyższego. Klub PiS: jest zawiadomienie

Zaufanie do wojska spada. Polacy nie wierzą w obronę przed Rosją

Rosja grozi: „Będziecie celem”. Czy Polska wejdzie do koalicji?

Na Białorusi sprzedano dwór, w którym tworzył polski noblista. Cena szokuje

"Dziękuję" – Skolim przeżył koszmar i uklęknął przed Bogiem. Zdjęcie skomentowali celebryci

Agnieszka i Grzegorz Hyży świętują rocznicę w Toskanii. „Chciałoby się zatrzymać czas…”

Sikorski dąży do konfliktu z Węgrami. Lewandowski pyta, czemu jest tak wyrozumiały dla Niemiec

Polacy protestują przeciwko nielegalnej migracji. Matecki ostrzega przed prowokacjami, wspomina Marsz Niepodległości

Czy likwidator TVP ma "lewy" doktorat?

Morawiecki: Tusk zamknął program inwestycji lokalnych, dziś skapuje gminom po 15, 40 tys. zł

Pali się hotel w Wiśle

Karolina Gilon w emocjonalnym wyznaniu: "Kocham rodzinę, ale nie chcę rezygnować z siebie". Polsat odsunął ją z programu!

Jak prawidłowo gotować kalafiora? Sekrety smaku i idealnej konsystencji

Polacy wspierają ROG. Rząd Tuska odpowiada zakazami i obelgami

Tusk i Bodnar wykorzystują swoją władzę do prześladowań politycznych. Ziobro: mogą zlecić zatrzymanie każdego z nas

Najnowsze

UJAWNIAMY: Dziurawa „Tarcza Wschód” – Lubelszczyzna bez obiecanej ochrony pod rządami koalicji 13 grudnia

Na Białorusi sprzedano dwór, w którym tworzył polski noblista. Cena szokuje

"Dziękuję" – Skolim przeżył koszmar i uklęknął przed Bogiem. Zdjęcie skomentowali celebryci

Agnieszka i Grzegorz Hyży świętują rocznicę w Toskanii. „Chciałoby się zatrzymać czas…”

Sikorski dąży do konfliktu z Węgrami. Lewandowski pyta, czemu jest tak wyrozumiały dla Niemiec

Tusk dodał adnotację do uchwały Sądu Najwyższego. Klub PiS: jest zawiadomienie

Zaufanie do wojska spada. Polacy nie wierzą w obronę przed Rosją

Rosja grozi: „Będziecie celem”. Czy Polska wejdzie do koalicji?