Przejdź do treści
Wreszcie Amerykanie poznają prawdę o stanie polskiej demokracji
Twitter

Na przestrzeni ostatnich miesięcy informacje na temat stanu demokracji i przestrzegania praw człowieka w Polsce rozpowszechniane w międzynarodowych mediach często opierały się na nieścisłych lub fragmentarycznych relacjach. Eksperci Instytutu Ordo Iuris przygotowali raport, w którym analizują najważniejsze zmiany prawne przeprowadzone w ostatnich kilku miesiącach i praktykę stosowania prawa. Publikacja zostanie zaprezentowana w tym tygodniu w Waszyngtonie i Nowym Jorku.

Od szeregu miesięcy trwa dyskusja na temat zasadności zmian wprowadzanych w polskim porządku prawnym. W dyskusji tej często przeważają emocje, a przekazywane informacje nie są prezentowane w sposób rzetelny merytorycznie. Nieprecyzyjny i fragmentaryczny przekaz medialny dotyczący stanu demokracji i przestrzegania praw człowieka w Polsce przekłada się na odbiór naszego kraju za granicą, także przez instytucje międzynarodowe. Mamy przy tym do czynienia z deficytem dostępnych zagranicznemu czytelnikowi informacji o prawie stanowionym w Polsce. Dlatego też Instytut Ordo Iuris zdecydował się opracować obszerny raport analizujący zmiany prawne, jakie wprowadzono w Polsce w 2016 r. i prezentujący wyniki badań opinii społeczeństwa obywatelskiego na ich temat. „Polska w 2016 r. – stan demokracji, praw człowieka i rządów prawa” to pierwsze anglojęzyczne, oparte na faktach i kompleksowej prawnej analizie studium na ten temat.

Pierwsza część raportu zawiera analizę najnowszych zmian w dwunastu sferach polskiego prawa, które stały się przedmiotem szerokiej dyskusji zarówno w Polsce, jak i na forum międzynarodowym. Chodzi o dyskusję na temat składu i organizacji Trybunału Konstytucyjnego, sytuację uchodźców i ekonomicznych imigrantów w Polsce,  problematykę wolności słowa i wolności zgromadzeń, zmiany prawne w zakresie mediów publicznych, polityki rodzinnej i praw rodziców, ustawę o działaniach antyterrorystycznych, ustawę Prawo o prokuraturze, zmiany w ustawie o policji, funkcjonowanie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej,  zagadnienie odpowiedzialności majątkowej państwa względem obywateli za niezgodne z prawem wykonywanie władzy publicznej oraz poziom ochrony zdrowia prokreacyjnego kobiet, w tym projektów zmian w tym zakresie.

Druga część Raportu prezentuje wyniki przeprowadzonej przez Instytut Ordo Iuris ankiety wśród polskich organizacji pozarządowych na temat oceny zmian prawnych, jakie zaszły w Polsce na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy przed czerwcem 2016 r. Wyniki ankiety wskazują, że w ponad połowie analizowanych obszarów większość respondentów nie zauważyła, by w Polsce doszło do większych zmian w zakresie respektowania praw człowieka. W przypadkach, gdy respondenci wskazywali, że  takie zmiany miały miejsce, oceniali je w większości przypadków pozytywnie, co szczególnie widoczne jest w przypadku pytań o respektowanie wolności zgromadzeń oraz polityki rodzinnej i praw rodziny.

Raport został zrecenzowany przez amerykańskich naukowców, prawnika prof. Davida Forte i politologa prof. Stephena Baskerville'a. Będzie miał premierę w tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych. Zostanie zaprezentowany Kongresmenom, Senatorom, środowiskom polonijnym oraz organizacjom pozarządowym funkcjonującym w USA. Z raportem zapoznają się między innymi eksperci The Heritage Foundation i The Federalist Society, powszechnie uznanych amerykańskich instytutów badawczych, zajmujących się m.in. ochroną praw człowieka i jego podstawowych wolności.

 

Ordo Iuris

Wiadomości

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Najnowsze

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw