Przejdź do treści
16:25 Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie
15:07 IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne I i II stopnia przed wzrostem stanów wody, które obowiązywać będą na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i części woj. wielkopolskiego
14:47 Lublin: 50-latek odpowie za napaść na pielęgniarkę
14:09 Prezydent Andrzej Duda: Obława Augustowska była planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni, bo nie uznali zniewolenia za wyzwolenie
13:07 Sanepid: sześć kąpielisk nad Zatoką Gdańską w powiecie nowodworskim, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, jest w sobotę zamkniętych z powodu wykrycia pozostałości smolistych – mazutu w badanych próbkach wody
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

"Wpisy Wałęsy są haniebne". Cenckiewicz bez ogródek

Źródło: Fot. Telewizja Republika

Te wpisy Lecha Wałęsy są haniebne (to, że Jarosław Kaczyński spowodował śmierć tych wszystkich ofiar). To, że Wałęsa ma przeprosić to wielki sukces – powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz (historyk, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego), który był gościem red. Adriana Stankowskiego w programie "Dziennikarski Poker" w Telewizji Republika.

Przypomnijmy: Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał w poniedziałek wyrok w sprawie, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie. Były prezydent ma przeprosić prezesa PiS za twierdzenie, że jest on odpowiedzialny za katastrofę smoleńską. 

Co powiedział na ten temat prof. Cenckiewicz? – To, że padł niekorzystny wyrok na rzecz Wałęsy to coś niebywałego, to wielki sukces. (...) Ja natomiast nie chciałbym się z Wałęsą sądzić w Gdańsku. Wiem jakie stosunki tam panują – mówił. – Wałęsa uważa, że to ja sfałszowałem teczkę Bolka. To jest jakaś nieprawdopodobna bzdura. Postanowiłem w tej sprawie zareagować. Nie zwracam uwagi na jego pozostałe wyzwiska, bo z tego też byłoby sporo procesów.

– Te wpisy Lecha Wałęsy są haniebne (to, że Jarosław Kaczyński spowodował śmierć tych wszystkich ofiar). Ta sprawa powinna zostać rozstrzygnięta podczas jednego posiedzenia. To jak traktowano Lecha Wałęsę, a to jak traktowano Jarosława Kaczyńskiego w sądzie – mówił Cenckiewicz.

Zaburzona tożsamość Gdańska

Wolne Miasto Gdańsk nigdy nie było takim wolnym miastem, jak ci państwo sobie wyobrażają. Te wszystkie statystyki dotyczące partycypacji Gdańszczan, w NSDAP, były rozbierane na czynniki pierwsze. (...) W PRL-u było źle, wolna Polska też niewiele zrobiła ws. Westerplatte. Nie mam zamiaru bronić Gdańska w tej sprawie. (...) Niektórzy mówią, że Westerplatte próbuje się odebrać Gdańskowi… To jest niepoważne – podkreślił historyk.

– Wizualizacja Gdańska z której się śmieje pani Dulkiewicz, to dobry kierunek. To powinno być w taki sposób upamiętniane. To nie mogą być ruiny, których nie można nawet zwiedzać. Muzeum II Wojny Światowej obrało dobry kierunek w tej sprawie.

Telewizja Republika

Wiadomości

Szef MSWiA nie wie, że sąd administracyjny cofnął dwie decyzje dot. odebrania poświadczeń prof. Cenckiewiczowi?

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Prezydent o zbrodni w Michniowej: miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

Liga Narodów: Polki uległy reprezentacji Japonii

Pomyłka dyżurnego mogła skończyć się katastrofą. Duże opóźnienia pociągów w Małopolsce

„Rewolwer” - Tusk namawiał Hołownię do zamachu stanu

Jaka pogoda przez weekend? Niestety, będą burze, ale jest nadzieja na poprawę pogody

Zranił 17-latka w centrum Tarnowa. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, trwają poszukiwania napastnika

Świątek vs Anisimova. Finał Wimbledonu już dziś!

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]

Czy prokurator może zmienić wynik wyborów? Kida rozwiewa wątpliwości

Neo-TVP w panice po słowach prezydenta o "wieszaniu za zdradę". Paranoiczne komentarze

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Najnowsze

Szef MSWiA nie wie, że sąd administracyjny cofnął dwie decyzje dot. odebrania poświadczeń prof. Cenckiewiczowi?

„Rewolwer” - Tusk namawiał Hołownię do zamachu stanu

Jaka pogoda przez weekend? Niestety, będą burze, ale jest nadzieja na poprawę pogody

Zranił 17-latka w centrum Tarnowa. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, trwają poszukiwania napastnika

Świątek vs Anisimova. Finał Wimbledonu już dziś!

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Prezydent o zbrodni w Michniowej: miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

Liga Narodów: Polki uległy reprezentacji Japonii

Pomyłka dyżurnego mogła skończyć się katastrofą. Duże opóźnienia pociągów w Małopolsce