Wojskowe szkolenie ochotnicze. Żandarmeria Wojskowa szkoli w ramach Legii Akademickiej
Legia Akademicka to program wojskowego ochotniczego szkolenia studentów. Część teoretyczna jest prowadzona w czasie roku akademickiego na uczelniach, zaś praktyczna podczas przerwy wakacyjnej w jednostkach wojskowych w całym kraju. W tegorocznej IV już edycji programu po raz pierwszy, obok modułu podstawowego i podoficerskiego, organizowany jest moduł oficerski. Będą mogli wziąć w nim udział ci, którzy zdobyli stopień kaprala w ramach poprzednich edycji Legii Akademickiej oraz studenci, którzy zostali podoficerami rezerwy po ukończeniu innych kursów.
Również po raz pierwszy w programie Legii Akademickiej bierze udział Żandarmeria Wojskowa. Szkolenie w ramach modułu podstawowego i podoficerskiego przeprowadzi Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.
Studenci, którzy zapisali się do programu i podczas roku akademickiego ukończyli część teoretyczną z pozytywnym wynikiem, po złożeniu wniosku do komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwego dla ich miejsca zamieszkania o powołanie w trybie ochotniczym na ćwiczenia wojskowe mogą realizować podczas przerwy wakacyjnej część praktyczną na terenie jednostek wojskowych w warunkach skoszarowania.
Szkolenie praktyczne programu obejmuje 3 lub 6 tygodni w zależności udziału w jednym lub obu modułach – podstawowym lub podoficerskim. Trwające 3 tygodnie szkolenie w ramach modułu podstawowego jest zwieńczone egzaminem i złożeniem przysięgi wojskowej oraz uzyskaniem statusu szeregowego rezerwy. Chętni mogą kontynuować szkolenie w ramach modułu podoficerskiego, który obejmuje 3 tygodnie szkolenia zakończonego egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.
Szkolenie w Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej zaplanowano w 2 turnusach. 5 lipca rozpoczął się pierwszy moduł podstawowy, zaś 25 lipca nastąpi otwarcie modułu podoficerskiego. W ramach obu modułów zostanie przeprowadzone szkolenie ogólnowojskowe oraz specjalistyczne – dochodzeniowo-śledcze, prewencyjne i operacyjno-rozpoznawcze, a w module podoficerskim także szkolenie sztabowe oraz szkolenia kierunkowe. Celem jest wyposażenie kursantów w wiedzę i umiejętności pozwalające realizować podstawowe zadania wynikające ze specyfiki Żandarmerii Wojskowej oraz przetrwanie na współczesnym polu walki.
Program Legii Akademickiej rozpoczął się w 2017 r. Jego celem jest wzmocnienie potencjału rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP. W trzech dotychczasowych edycjach wzięło udział prawie 13 000 studentów. 7412 z nich złożyło przysięgę wojskową, a na pierwszy stopień podoficerski zostało mianowanych 5848 studentów.