Rosyjskie drony nad Polską. Wojsko i MSWiA podsumowały dotychczasowy stan zagrożenia
Bezprecedensowy atak dronów na polską przestrzeń powietrzną zmusił wojsko i służby do całonocnej mobilizacji. O przebiegu wydarzeń poinformowali ppłk Jacek Goryszewski z Dowództwa Operacyjnego RSZ oraz rzeczniczka MSWiA Karolina Gałecka.
Wojsko o ataku dronów
Rzecznik Dowództwa Operacyjnego podkreślił wyjątkową skalę zagrożenia:
— Dzisiejszy atak to sytuacja bezprecedensowa zarówno dla naszych sił zbrojnych, ale też dla wojsk sojuszniczych stacjonujących u nas i wspomagających naszą obronę przeciwlotniczą — powiedział ppłk Jacek Goryszewski.
Dodał, że operacja była ogromnym wyzwaniem dla systemów obronnych:
— Sporządzony będzie dokładny raport po zbadaniu wszystkich okoliczności tych incydentów i przedstawiony najwyższym władzom państwowym celem zaprezentowania, jak wyglądała dokładnie ta noc, która była bardzo intensywna — zaznaczył.
Mówiąc o reakcjach wojska, rzecznik zapewnił o skuteczności działań:
— Do tej pory z takimi wyzwaniami jeszcze się nie mierzyliśmy, ale mogę zapewnić, że dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych użył wszystkich dostępnych sił i środków w jego podporządkowaniu, aby bezpieczeństwo naszej przestrzeni powietrznej, która jest też przestrzenią powietrzną NATO, zapewnić i wszystkie procedury zadziałały w sposób prawidłowy — przekazał.
Zwrócił się także do obywateli, którzy zgłaszali odnalezione fragmenty maszyn:
— Dziękujemy za otrzymywane sygnały na temat ewentualnych szczątków bezzałogowców i zapewniamy, że wszystkie są dokładnie weryfikowane — dodał.
Karolina Gałecka przypomniała, że resort spraw wewnętrznych działał w ścisłej współpracy z wojskiem:
— Byliśmy skoordynowani, oczywiście, ze wszystkimi podległymi służbami — poinformowała rzeczniczka MSWiA.
Podała też szczegółowe dane dotyczące skutków ataku:
— Dotychczas szczątki dronów znalezione zostały w następujących miejscach: Cześniki, Czosnówka, Wyryki, Krzywowierzba, Wyhalew, Wohyń, Mniszków i Olesno. Dodatkowo odnaleziono jedne szczątki pocisków — wyliczyła.
Odpowiedziała również na zarzuty dotyczące braku komunikatów RCB:
— Wysłanie już w nocy komunikatów RCB mogłoby spowodować niebywałą panikę — stwierdziła.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Poranek Radia
Wiadomości
Ociepa: kompromitująca wypowiedź rzeczniczki MSWiA „nie chcieli budzić mieszkańców i wzbudzać paniki''
PILNE: NATO uruchomiło artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. Pilne konsultacje po atakach na Polskę
Bosak ostro o ataku dronów: „Bez wsparcia sojuszniczego Polska w tej chwili w sprawie dronów jest bezbronna”
Najnowsze

Ociepa: kompromitująca wypowiedź rzeczniczki MSWiA „nie chcieli budzić mieszkańców i wzbudzać paniki''

Politycy PiS po ataku dronów: „Polska musi się zbroić”

Kaczyński: plan rozwoju polskich sił zbrojnych został okrojony, rząd nie jest w stanie nic zrobić
