Dziś Wigilia również u grekokatolików. Jak celebrują święta?
Cerkiew greckokatolicka od dwóch lat korzysta z kalendarza gregoriańskiego, co oznacza, że wieczorem do wigilii zasiądą wierni także tego Kościoła. Jakie są różnice w obchodach?
Zaszły zmiany
Przez stulecia obchodzili oni Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli 7 stycznia. Kalendarz zmieniono po agresji Rosji na Ukrainę.
"Wierni przyjęli tę zmianę w sposób naturalny, ona jest także łatwiejsza w wymiarze organizacyjnym dla wielu naszych wiernych"
– powiedział mediom zwierzchnik diecezji olsztyńsko-gdańskiej bp Arkadiusz Trochanowski.
Jakie są różnice?
Dzisiaj grekokatolików obowiązuje post ścisły. Postną wieczerzę, nazywaną Świętym Wieczorem, rozpoczyna dzielenie się prosforą, czyli rodzajem chleba wypieczonego z drożdży, wody i mąki. Poza tym wigilijnej wieczerzy nic nie różni od wieczerzy wiernych innych polskich Kościołów. Na stołach są ryby, pierogi, barszcz z uszkami i kutia, a przy stole – wolne miejsce.
Po wieczerzy wierni idą na nabożeństwo Wielkie Powieczerze, podczas którego wielokrotnie wybrzmiewają słowa: "Z nami Bóg! Rozumiejcie narody i drżyjcie, bo z nami Bóg!". Podczas nabożeństwa księża święcą chleb, wino, oliwę i pszenicę. W mniejszych parafiach poświęcony chleb kroi się na kawałki, polewa się winem i rozdaje uczestnikom nabożeństwa.
Bezpośrednio po Wielkim Powieczerzu w odprawiana jest w cerkwi również eucharystia. Jest to już liturgia świąteczna, więc osoby, które w niej uczestniczą, spełniają obowiązek uczestnictwa w eucharystii w pierwszy dzień świąt.
Ile trwają święta?
W Boże Narodzenie w cerkwiach pojawia się ikona Bożego Narodzenia, którą umieszcza się na ołtarzu przed ikonostasem. Wierni kłaniają się jej lub ją całują.
Kościół greckokatolicki święta Bożego Narodzenia celebruje trzy dni. 25 grudnia w cerkwiach wspomina się "narodzenie Boga jako Dzieciątka", w drugi dzień świąt obchody koncentrują się na Maryi – to tzw. Sobór Przenajświętszej Bogurodzicy, a w trzecim dniu wspomina pierwszego męczennika św. Stefana, w Polsce zwanego Szczepanem.
Wiele kolęd śpiewanych w cerkwiach ma swoje odpowiedniki w kościołach, np. "Dzisiaj w Betlejem".
Źródło: Republika, Wikipedia, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.