Przejdź do treści
22:15 Warszawa: W Pałacu Prezydenckim zakończyło się spotkanie urzędującego Prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydentem-elektem Karolem Nawrockim
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Wiemy co znajdzie się w prezydenckich ustawach o SN i KRS

Źródło: fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

W prezydenckich projektach ustaw, które Andrzej Duda ma zaprezentować w połowie września, chce wzmocnić swoją pozycję i przejąć część kompetencji, które w zawetowanych projektach Prawa i Sprawiedliwości były przypisane ministrowi sprawiedliwości – dowiedziało się Radio RMF FM.

Z informacji RMF FM wynika, że nad prezydenckimi projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym, pracują co najmniej dwa niezależne ośrodki.

Prezydent ma pełnić rolę bezpiecznika np. w przypadku wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Do wyboru konieczna będzie jednak większość 3/5 głosów w Sejmie, co ma umożliwić ponadpartyjny wybór – dowiedziało się radio. Jeżeli jednak uzyskanie zaproponowanej większości nie będzie możliwe, to m.in. prezydent będzie mógł wskazać własnych kandydatów. Taką możliwość będzie miał też Senat.

Według informacji RMF FM, prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada, że w niektórych sprawach stanie się on trzecią instancją. Kasacja nadzwyczajna ma pozwolić na eliminowanie niesprawiedliwych wyroków. Prawo jej wniesienia będzie miał m.in. prezydent, Rzecznik Praw Obywatelskich czy Prokurator Generalny.

W prezydenckim projekcie nie znalazł się zapis, mówiący o tym, że sędziowie Sądu Najwyższego przejdą automatycznie w stan spoczynku. Podtrzymany zostanie jednak zapis, dotyczący przejścia w stan spoczynku sędziów, którzy skończą 65 lat, a to daje możliwość wymiany części sędziów Sądu Najwyższego.

Telewizja Republika, rmf24.pl

Wiadomości

Sawicki: Tusk zamknął sobie drogę do rozmowy z Nawrockim

Zwrot w rumuńskiej polityce: transfery do AUR

Racewicz obnaża hipokryzję „elyty”. Stanęła za nią murem!

Portugalia: ponad 1,6 mln imigrantów. Będzie pół miliona więcej!

Wtargnął na posesję Trumpa, aby poślubić jego wnuczkę

Ironiczna odpowiedź USA na groźby Miedwiediewa

Korea Płd.: PKW zatwierdziła oficjalnie nowego prezydenta

Niemiecki polityk zapowiada ukaranie Polski za wybór Karola Nawrockiego

USA: cła idą od dziś w górę o 50 procent

Prokuratura Bodnara zatrzymała naczelniczkę CBA. W tle Pegasus

Poseł Czarnek tłumaczy wyjście z porannego wywiadu w Trójce

Dzisiaj Informacje Telewizja Republika 03.06.2025

Burza refleksyjna. Dlaczego zwycięstwo Nawrockiego tyle znaczy?

Śliwka: szeregowi członkowie PSL popierali Nawrockiego

Polki z awansem do Dywizji A! W trakcie meczu padł rekord

Najnowsze

Sawicki: Tusk zamknął sobie drogę do rozmowy z Nawrockim

Wtargnął na posesję Trumpa, aby poślubić jego wnuczkę

Ironiczna odpowiedź USA na groźby Miedwiediewa

Korea Płd.: PKW zatwierdziła oficjalnie nowego prezydenta

Niemiecki polityk zapowiada ukaranie Polski za wybór Karola Nawrockiego

Zwrot w rumuńskiej polityce: transfery do AUR

Racewicz obnaża hipokryzję „elyty”. Stanęła za nią murem!

Portugalia: ponad 1,6 mln imigrantów. Będzie pół miliona więcej!