Przejdź do treści
13:07 Sanepid: sześć kąpielisk nad Zatoką Gdańską w powiecie nowodworskim, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, jest w sobotę zamkniętych z powodu wykrycia pozostałości smolistych – mazutu w badanych próbkach wody
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Lublin: Trwa wielka ewakuacja mieszkańców. Co się stało?

Źródło: Republika

W godzinach porannych rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców bloków zlokalizowanych w rejonie ul. Walecznych w Lublinie. To tam na placu budowy znaleziono niewybuch. Na obszarze objętym ewakuacją zamieszkuje ok 2,8 tys. osób. Większość z nich udaje się do pracy czy do szkoły - przekazuje policja. Szczegóły poniżej.

Wielka ewakuacja w Lublinie

Mieszkańcy wyznaczonego rejonu muszą opuścić swoje mieszkania do godz. 9.30. Będą mogli wrócić do domów po wywiezieniu niewybuchu przez saperów. Akcja usunięcia niewybuchu - według zapowiedzi Dowódcy Patrolu Saperskiego - powinna potrwać ok. 1,5 godziny.

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie nadkomisarz Kamil Gołębiowski poinformował, że ewakuacja przebiega spokojnie i sprawnie. Mieszkańcy zostali powiadomieni o ewakuacji jeszcze w czwartek.

"Zdecydowana większość osób udaje się po prostu do pracy, czy do szkoły. Naszej pomocy wymagają przede wszystkim osoby starsze. Staramy się ich wspierać i kierować do punktów wyznaczonych przez urząd miasta" 

- powiedział Gołębiowski.

Szczegóły zbiórki

Miejsce zbiórki wyznaczono przy ul. Walecznych (na wysokości ul. Jacka Kuronia). Stamtąd autobusy komunikacji miejskiej z napisem "Ewakuacja" przewiozą mieszkańców do miejsca docelowego na stadionie Arena Lublin. Mieszkańcy mogą zabrać ze sobą zwierzęta domowe. Część parkingu przy stadionie będzie bezpłatna dla osób, które mogą samodzielnie się przemieszczać.

Wojskowi saperzy wyznaczyli strefę ewakuacji w obszarze 200 metrów od miejsca znalezienia niewybuchu na ul. Walecznych. Obszar ten obejmuje część budynków położonych przy sześciu ulicach: Czwartek (numery 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27), Lwowska (numery 6, 8, 10, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26), Podzamcze (numery 3, 5, 7a), Walecznych (numery 3 i 4), Unicka (numery 5 i 7) oraz Gustawa Dolińskiego 1. Jak informowała Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin na tym terenie - na podstawie danych z ewidencji ludności – mieszka ponad 2,8 tys. osób.

Zlokalizowane w pobliżu budowy przy ul. Walecznych Szkoła Podstawowa nr 23 i Przedszkole nr 50 będą w piątek zamknięte. Opieka nad przedszkolakami będzie zapewniona w innych przedszkolach, a dla uczniów szkoły podstawowej zorganizowana będzie opieka świetlicowa w innych szkołach.

W czasie ewakuacji i usuwania niewybuchu przez saperów zamknięta będzie ulica Walecznych, a także wjazdy na pobliskie ulice: Jacka Kuronia, Krzemieniecką, Podzamcze, Czwartek, Unicka. Ruchem będzie tam kierować policja. Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy.

Miasto uruchomiło też specjalne numery informacyjne: 81 466 17 12, 81 466 17 13 i 81 466 17 14. Informacji będzie też udzielać straż miejska.

Jak znaleziono niewybuch?

Na niewybuch natrafiono podczas prowadzenia wykopów na placu budowy nowego komisariatu policji. Jak podaje policja, według wstępnych ustaleń może to być pocisk z okresu II Wojny Światowej. Wezwani na miejsce saperzy sprawdzili teren budowy, nie stwierdzili obecności innych niewybuchów.

Na ul. Walecznych budowana jest nowa siedziba Komisariatu II Policji w Lublinie. Powstaje ona na tej samej działce, w miejscu dawnego parterowego budynku, który nie spełniał już wymogów i standardów obowiązujących w obiektach policji. Został on wyburzony. Nowy budynek komisariatu będzie trzykondygnacyjny, o łącznej powierzchni ok. 1700 m kw. Budowa rozpoczęła się we wrześniu, ma potrwać dwa lata.

Źródło: Republika, kurierlubelski.pl, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Najnowsze

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska