Przejdź do treści
13:43 Pszczyna: Z Muzeum Zamkowego skradziono dwa rogi nosorożca
13:19 Holandia: Przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 29 października
13:12 IMGW: weekend będzie burzowy, wydano ostrzeżenia
12:45 Polska: Warszawska brygada upamiętniła sierż. Sitka w pierwszą rocznicę śmierci
11:47 Kupująca sprzęt dla wojska Agencja Uzbrojenia unieważniła postępowania na zakup dla wojska 32 kolejnych śmigłowców S-70i Black Hawk z zakładów PZL Mielec dla Wojska Polskiego
10:37 TK: działania podejmowane na wniosek nieistniejącej komisji mogą skutkować odpowiedzialnością prawną
09:40 Ukraina: Trzy osoby zabite i 40 rannych w Kijowie w wyniku rosyjskiego ataku
09:10 Lubuskie: Po śmiertelnym wypadku zablokowana DW158 niedaleko Gorzowa Wlkp.
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej zaprasza do podpisywania list poparcia referendum lokalnego w Piotrkowie Tryb. Dziś przy Akademi Piotrkowskiej na ul. Słowackiego, od godz. 14.00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Wrocław zaprasza na spotkanie otwarte z red. nacz. "Gazety Polskiej" i prezesem Republiki - Tomaszem Sakiewiczem. 7 czerwca, godz. 13:00. Sala NOT, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 74, Wrocław
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Wiele antytrumpowych aluzji. Tusk przemawia w Sejmie

Źródło: Telewizja Republika

- Polska nie zmienia swojej opinii na temat fundamentalnej potrzeby utrzymania jak najściślejszych więzi z USA i Paktem Północnoatlantyckim – zapewnił premier Donald Tusk. Lider KO wielokrotnie do tej pory zmieniał zdanie, raz sugerując, że nasze bezpieczeństwo trzeba oprzeć na "siłach europejskich", a innym razem, podkreślając, że pierwszoplanowym sojusznikiem jest Waszyngton.

Twarde gwarancje bezpieczeństwa

Zdaniem Tuska sytuacja Ukrainy i sytuacja Polski jest gorsza niż kilka miesięcy temu. Jego zdaniem wynika to ze zmiany na stanowisku prezydenta USA.

Przekonywał on, że "nadzieja, żeby Ukraina otrzymała w najbliższym czasie twarde gwarancje bezpieczeństwa, z fizyczną obecnością USA na rzecz tych gwarancji, wydaje się dzisiaj mniej prawdopodobna niż wcześniej".

Tusk powiedział, że "mamy do czynienia z głęboką korektą" polityki USA wobec wojny na Ukrainie. - Nie możemy się obrażać na rzeczywistość - mówił; jak podkreślił "jasna ocena sytuacji" jest kluczowa, by "Polska mogła w tym aktywnie uczestniczyć". - Nasz stosunek do przede wszystkim relacji transatlantyckich i NATO musi pozostać niepodważalny - oświadczył Tusk.

Zmiana nastawienia do Rosji i Ukrainy

Jak zaznaczył, należy jednocześnie "widzieć to, co się dzieje w tej chwili". Dodał, że korekta polityki USA "dotyczy przede wszystkim zmiany nastawienia do dwóch walczących stron w Ukrainie - do Ukrainy i do Rosji".

Nie jest naszym zadaniem recenzować tak dla satysfakcji, czy dla dobrej retoryki, posunięć naszego największego sojusznika. Naszym zadaniem jest wyciągać wnioski dla naszego bezpieczeństwa z tych posunięć i z tej zmiany. To jest korekta, ale głęboka, widoczna gołym okiem

 - zaznaczył Tusk.

"Nie będę was zanudzał"

W trakcie przemówienia Tusk zaskoczył wielu w Sejmie, że "nie będę was zanudzał efektami szczytu europejskiego, konkluzje są dostępne na każdej stronie internetowej".  

Przyznał, że "najbardziej masywną" konkluzją to instrument pożyczkowy dot. zdolności obronnych.

Przywódcy 27 państw członkowskich UE na czwartkowym szczycie w Brukseli dali zielone światło planowi dozbrajania Europy; plan przewiduje m.in. pakiet pożyczek w wysokości 150 mld euro oraz zwiększanie wydatków na obronę poza unijną dyscypliną budżetową. Państwa członkowskie, z wyjątkiem Węgier, przyjęły też zapisy o poparciu dla Ukrainy

W niedzielę odbył się nieformalny szczyt w Londynie poświęcony wojnie w Ukrainie, a także kwestiom bezpieczeństwa i obronności, w którym uczestniczyło kilkunastu przywódców europejskich. 

 

Źródło: Republika/Sejm

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Misja lądownika na Księżycu zakończona niepowodzeniem!

Grosicki kończy karierę reprezentacyjną, Polska szykuje się na Finlandię

Machcewicz szkaluje Nawrockiego w niemieckich mediach. Mówi o "hańbie", "naziolach" i "zohydzaniu Niemców"

Nowy koń w stajni Tuska

TRZEBA ZOBACZYĆ!

WAŻNE: Wojsko Polskie bez nowych Black Hawków. Znów brak kasy?

Fani bez szans na koncert Billie Eilish! Bilety zniknęły, influencerzy dostali VIP-y za darmo

Policja w akcji pod biedronką. I my mamy czuć się bezpiecznie? [WIDEO] [KOMENTARZE]

Republika Tajnych Służb. Operacja zniszczyć Karola Nawrockiego!

Giertych nie może pogodzić się z przegraną Trzaskowskiego. Co knuje?

Agnieszka Kaczorowska kupiła nowy dom! Pokazała pierwsze zdjęcia

Tusk mówi o rekonstrukcji rządu. Leszczyna pewna swego, a służba zdrowia tonie [WIDEO]

Zgrzyt u Beckhamów? Brooklyn nie pojawił się na 50. urodzinach ojca. Powód może zaskakiwać!

Znów bijemy wszelkie rekordy. Rozmowa z Karolem Nawrockim to był top [ANALIZY]

Grzegorz Markowski zniknął ze sceny. „On siedzi w lesie i jest szczęśliwy” – mówi córka

Sroka dopięła swego. Były szef CBA przesłuchiwany przez nielegalną komisję. [NA ŻYWO]

Najnowsze

Misja lądownika na Księżycu zakończona niepowodzeniem!

TRZEBA ZOBACZYĆ!

WAŻNE: Wojsko Polskie bez nowych Black Hawków. Znów brak kasy?

Fani bez szans na koncert Billie Eilish! Bilety zniknęły, influencerzy dostali VIP-y za darmo

Policja w akcji pod biedronką. I my mamy czuć się bezpiecznie? [WIDEO] [KOMENTARZE]

Republika Tajnych Służb. Operacja zniszczyć Karola Nawrockiego!

Grosicki kończy karierę reprezentacyjną, Polska szykuje się na Finlandię

Machcewicz szkaluje Nawrockiego w niemieckich mediach. Mówi o "hańbie", "naziolach" i "zohydzaniu Niemców"

Nowy koń w stajni Tuska