Wiceminister RPiPS: Dzięki 500+ wskaźnik ubóstwa wśród dzieci spadł o połowę
– Dzięki programowi "Rodzina 500 plus" wskaźnik ubóstwa wśród dzieci w 2016 r. spadł o połowę w porównaniu z rokiem 2015 – pinformował wiceminister RPiPS Stanisław Szwed.
Wiceminister dodał, że wsparcie z flagowego projektu Prawa i Sprawiedliwości otrzymało 3,79 mln dzieci, czyli 55 proc. wszystkich dzieci do 18 lat w Polsce. Do rodzin trafiło ponad 15,1 mld zł. W woj. śląskim "Rodzina 500 plus" objęła 380 tys. dzieci w 288 tys. rodzin.
– Do końca listopada w woj. śląskim wypłaconych zostało 1,5 mld zł. Na koniec roku będzie to zapewne ok. 1,7 mld zł. W Śląskiem 37,4 proc. stanowiły rodziny, które otrzymały dofinansowanie już na pierwsze dziecko. W skali kraju to 41 proc. – wyjaśnił.
Szwed zaznaczył, że wskaźnik ubóstwa wśród dzieci spadł o połowę w porównaniu z rokiem 2015.
– Obawy, iż część rodzin zmarnuje otrzymane fundusze się nie potwierdziły. Aby temu przeciwdziałać, ustawa umożliwia przekazanie realizacji świadczenia w formie rzeczowej lub przez opłacanie usług, z których będą korzystały dzieci. W skali kraju takich wniosków jest zaledwie niespełna 1 tys. W woj. śląskim to ok. 200 osób – dodał wiceminister.
Najnowsze
Jakubiak: na naszych oczach dochodzi do pewnego rodzaju wysiłku ws. eutanazji narodu
Odbudowa Ukrainy bez Prezydenta RP? „To niezrozumiałe, powinniśmy pokazać jedność”
Tuskowej minister nie pasuje tempo przyznawania medali dla seniorów. Jest odpowiedź