Przejdź do treści

Wiceminister J. Kowalski: "Zjednoczona Prawica na chwilę obecną absolutnie trwa w wecie"

Źródło: PAP

Zjednoczona Prawica trwa w wecie wobec budżetu UE, dopóki w grze będzie niezgodny z prawem unijnym i forsowany przez Niemcy draft rozporządzenia o praworządności - mówili na wspólnej konferencji prasowej posłowie Janusz Kowalski (PiS-Solidarna Polska) i Jarosław Krajewski (PiS).

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski podkreślił, że "Zjednoczona Prawica na chwilę obecną absolutnie trwa w wecie". Jak dodał, zmienić to może wyłącznie "wycofanie przez Niemcy draftu rozporządzenia w sprawie praworządności, które jest sprzeczne z traktatem UE".

- Pomysły niektórych posłów opozycji, aby przyjąć niezgodne z prawem rozporządzenie, a następnie zaskarżyć je do TSUE, są absurdalne - dodał Kowalski.

- To dzisiaj Niemcy blokują UE, to dzisiaj Niemcy i prezydencja niemiecka chcą przyjąć przepisy niezgodne z prawem UE. Dopóki to rozporządzenie będzie w grze, polskie weto potwierdzone przez pana prezesa (PiS) Jarosława Kaczyńskiego, który dał jasny impuls do obrony polskiej suwerenności, będzie bezwzględnie utrzymane, wbrew fake newsom, które dzisiaj pojawiają się ze strony Brukseli - oświadczył.

- Polska ma jasne stanowisko i nie ugniemy się pod presją tych nieprawdziwych informacji - przekonywał.

Jarosław Krajewski dodał, że w opinii PiS "wprowadzanie jakichkolwiek pozatraktatowych, uznaniowych mechanizmów tzw. praworządności jest działaniem niepraworządnym".

- To jest problem Komisji Europejskiej, to jest problem instytucji europejskich, które zapominają, że Unia Europejska jest porozumieniem wszystkich 27 państw tworzących wspólnotę europejską - przekonywał Krajewski.

- My jako politycy PiS zdajemy sobie sprawę z tego, że naszym obowiązkiem jest troska o polską rację stanu, o nasz interes narodowy" - mówił poseł PiS. "Dajmy działać rządowi Mateusza Morawieckiego i rządowi Zjednoczonej Prawicy - apelował.

Kowalski poinformował, że niebawem zostanie przedstawiony raport dotyczący naruszania prawa europejskiego przez Holandię. Ma to związek ze sprawami podatkowymi, a powoduje "gigantyczne miliardowe straty".

Krajewski dodał, aby UE zamiast "wprowadzać pozatraktatowe rozwiązanie, dotyczące tzw. praworządności, skoncentrowała się na działaniach, związanych z uszczelnieniem systemu podatkowego".

- Dlaczego dzisiaj nie ma koncepcji, które wyszłyby naprzeciwko postulatom likwidacji rajów podatkowych, co byłoby w interesie każdego z państw członkowskich UE? - pytał poseł PiS.

Powołując się na raport m.in. BGK przekonywał, że straty szacowane z tytułu rajów podatkowych to ok. 170 mld euro rocznie. Dodał, że instytucje europejskie powinny wziąć przykład "z tych działań, które zostały wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, które dotyczyły uszczelnienia systemu podatkowego, w tym uszczelnienia podatku VAT".

- To jest dzisiaj wyzwanie na miarę Unii Europejskiej, troszczącej się o uczciwych przedsiębiorców i uczciwych pracowników i ograniczającej patologie - przekonywał Krajewski.

- Instytucje europejskie powinny skoncentrować się raczej na walce z rajami podatkowymi wokół samej Unii Europejskiej, to będzie prawdziwe wprowadzenie zasady uczciwości - ocenił.

Na przyszły tydzień (10-11 grudnia) zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiedziały weto do projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Wieloletni budżet UE na lata 2021-2027 musi być przyjęty w pakiecie z Funduszem Odbudowy wartym 1,8 bln euro oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności.

Tekst rozporządzenia w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został w listopadzie potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich na posiedzeniu ambasadorów państw UE. Polska i Węgry zagłosowały przeciw, uważając m.in., że rozporządzenie zawiera rozwiązanie pozatraktatowe. Rozporządzenie akceptowane jest kwalifikowaną większością głosów państw członkowskich, decyzje w kwestii wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy wymagają jednomyślności.

PAP

Wiadomości

Pod koniec kwietnia może dojść do spotkania Duda-Trump

Prezes MZK w Koszalinie: długi, znajomości i zarzuty

Niemcy skarżą się, że USA ingerują w ich politykę. Zapomnieli, jak zwalczali rząd Morawieckiego?!

Rząd nie radzi sobie ze służbą zdrowia

PILNE: Atak nożownika w parku. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

SPRAWDŹ TO!

Kolejny sondaż bije w Tuska. Dziś wybory wygrałaby opozycja! [SONDAŻ]

Spory wewnętrzne i podziały w koalicji 13 grudnia

Cyklon Dikeledi zbiera śmiertelne żniwa

Sakiewicz: rząd Tuska chce iść na starcie z potęgą amerykańską

Uwielbiacie nasz profil na Facebooku! Znaleźliśmy się w czołówce! [DANE]

Ferie Zimowe 2025. Czas na wypoczynek!

Sienkiewicz atakuje sojusz z USA

Rafał Ziemkiewicz poleca aplikację Radia Republika! POBIERZ ją już teraz!

Handel ludźmi. Zatrzymano kilka obywateli Rumunii

HIT DNIA

Tego Tusk się nie spodziewał. Zaorał go niemiecki europoseł!

Najnowsze

Pod koniec kwietnia może dojść do spotkania Duda-Trump

PILNE: Atak nożownika w parku. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Kolejny sondaż bije w Tuska. Dziś wybory wygrałaby opozycja! [SONDAŻ]

SPRAWDŹ TO!

Spory wewnętrzne i podziały w koalicji 13 grudnia

Cyklon Dikeledi zbiera śmiertelne żniwa

Prezes MZK w Koszalinie: długi, znajomości i zarzuty

Niemcy skarżą się, że USA ingerują w ich politykę. Zapomnieli, jak zwalczali rząd Morawieckiego?!

Rząd nie radzi sobie ze służbą zdrowia