Weiss o wypowiedzi Andrei Mitchell: trzeba wyjaśnić, na jakiej podstawie to powiedziała. Polski naród jest ofiarą faszyzmu i hitleryzmu
– Trzeba być bardzo ostrożnym i wypowiadać się tylko na podstawie zbadanych faktów – stwierdził były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss, w odniesieniu do skandalicznej wypowiedzi amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell. Ta, w relacji dla telewizji MSNBC wskazała, że w powstaniu w getcie Żydzi "walczyli przeciw polskiemu i nazistowskiemu reżimowi".
Dziennikarka przeprowadzała w Warszawie wywiad z Mikiem Pencem, wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych. Dyskutowali o konferencji bliskowschodniej, NATO oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi członkini Kongresu Ilhan Omar na temat proizraelskiej polityki USA - wypowiedzi, która została uznana za antysemicką.
Mitchell zauważyła przy tym, że w programie wizyty wiceprezydenta USA w Polsce jest wizyta pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
– Wiceprezydent wraz z żoną odwiedzą miejsce powstania polskich Żydów w warszawskim getcie, które trwało miesiąc, przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi – powiedziała dziennikarka podczas relacji na żywo.
Były ambasador Izraela w Polsce został zapytany w TVP Info, czy dziennikarka miała prawo do takiego stwierdzenia. – Trzeba wyjaśnić, na jakiej podstawie to powiedziała. W kwestiach historycznych dotyczących Polaków i Żydów trzeba być bardzo dokładnym, bardzo ostrożnym i wypowiadać się tylko na podstawie zbadanych faktów – odparł dyplomata.
Weiss zaznaczył też, że "w tamtym czasie działały polski rząd w Wielkiej Brytanii, podziemna Armia Krajowa, Armia Ludowa, partyzanci pod kontrolą obu tych armii".
– Jest wojna antyhitlerowska, antyfaszystowska. Polski naród jest ofiarą faszyzmu i hitleryzmu. Naród żydowski jest totalną ofiarą. Są zjawiska, ludzkie, cudowne, moralne - sprawiedliwi wśród narodów świata, którzy uratowali mnie i moja rodziną. Są niestety zjawiska szmalcowników. Wszystko było – kontynuował były ambasador.
Z punktu widzenia Weissa, aby w pełni zrealizować hasło "nigdy więcej", "trzeba zrobić wszystko, żeby edukacja, żeby kultura, żeby religia, żeby dziennikarstwo, publicystyka - skupiły się na budowaniu przyszłości nowego pokolenia tolerancji, antyrasizmu, przyjaźni ludzkiej i przyjaźni żydowsko-polskiej".