Przejdź do treści
21:39 Prezydent Ukrainy: ustaliliśmy z Rosją kolejną wymianę jeńców 1000 na 1000
20:11 Premier Donald Tusk: w najbliższym czasie zwrócę się do Sejmu z wnioskiem o wotum zaufania dla rządu
19:59 Prezes PiS Jarosław Kaczyński: to jest klęska demokracji walczącej, ten rząd powinien odejść, proponujemy rząd techniczny
Wybory 2025 Gościem Poranka Radia Republika o godzinie 6.00 będzie Jacek Ozdoba z PiS
Protest We wtorek (3 czerwca) o godz. 12:00, pod ambasadą Niemiec przy ul. Jazdów 12 w Warszawie, odbędzie się protest pod hasłem: "Zabierzcie namiestnika!". Organizuje: Ruch Obrony Granic
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Waszczykowski w Budapeszcie rozmawiał o infrastrukturze energetycznej i transportowej | Szczyt V4

Źródło: Telewizja Republika

– Nieustannie liczymy na rozwój infrastruktury łączącej kraje Partnerstwa Wschodniego z UE, zarówno energetycznej, jak i transportowej oraz zwiększenie mobilności i szans ludzi młodych. Są to realne i przede wszystkim widoczne więzy pomiędzy naszymi krajami. Jest to niewątpliwie jedno z naszych głównych zadań do realizacji po zbliżającym się Szczycie – powiedział minister Witold Waszczykowski w Budapeszcie.

Na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó w spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Partnerstwa Wschodniego (PW) uczestniczyli również minister spraw zagranicznych Estonii, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie UE, Sven Mikser, a także Komisarz UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.

Spotkanie rozpoczęło śniadanie robocze ministrów V4 z udziałem ministra Miksera oraz komisarza Hahna poświęcone przyszłości Partnerstwa Wschodniego. Podczas rozmów minister Waszczykowski zaznaczył, że kluczowa dla powodzenia Partnerstwa Wschodniego jest kwestia rozbudowy infrastruktury i jej odpowiedniego finansowania oraz rozszerzenie oferty dla młodzieży z krajów wschodniego sąsiedztwa.

W trakcie sesji plenarnej uczestnicy omówili kwestie przygotowań do zbliżającego się Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 24 listopada 2017 r. w Brukseli. – Jako Grupa Wyszehradzka chcemy dać możliwość w ramach Partnerstwa Wschodniego naszym wschodnim sąsiadom różny poziom aspiracji w ramach tej polityki, łącznie z ofertą europejskiej perspektywy zainteresowanym partnerom – powiedział minister Waszczykowski. Dodał, że Deklaracja powinna być krótka i zawierać jasny polityczny przekaz dla krajów Partnerstwa.

Tematem rozmów podczas lunchu roboczego był rozwój infrastruktury energetycznej w krajach PW oraz finansowanie Partnerstwa Wschodniego w perspektywie Wieloletnich Ram Finansowych 2020-2027. Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej oraz krajach Partnerstwa poprzez rozbudowę infrastruktury i dywersyfikację kierunków dostaw. W tym kontekście wskazał na kluczowe znaczenie tzw. korytarza „Północ-Południe”, dzięki któremu gaz z polskiego terminala LNG w Świnoujściu czy w przyszłości z gazociągu Baltic Pipe mógłby docierać do całego regionu, w tym na Ukrainę.

Ponadto podczas wspólnej konferencji prasowej ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej przyjęli Wspólne Oświadczenie „Strategic challenges of the Eastern Partnership before the Brussels Summit” dot. wyzwań stojących przed polityką Partnerstwa Wschodniego w przededniu Szczytu w Brukseli.

Obrady poprzedziło spotkanie koordynacyjne ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej poświęcone przygotowaniu do dyskusji w szerszym gronie oraz omówieniu planów węgierskiej prezydencji w V4 na okres najbliższych tygodni.

 

centrumprasowe.pap.pl

Wiadomości

Wiadomo kiedy Karol Nawrocki obejmie urząd

Świątek powalczy dziś o półfinał French Open

Europejski kraj chce znieść cła na cały import z USA!

Dym z pożarów w Kanadzie dotarł do zatoki. Eksperci: to nie zniknie szybko

Ukraińcy odcięli okupantowi prąd

W samochodzie terrorysty z Boulder znaleziono dokumenty USAID

Biznesmen biwakował nad rzeką. Spotkał lwicę. Nie żyje

Putin kładzie na stół warunki dotyczące pokoju na Ukrainie

Hejt na córkę nowego prezydenta. Na szczęście dobrych ludzi jest więcej [KOMENTARZE]

Tusk jak zwykle się wściekł, a potem wygłosił orędzie. Pełne gróźb i typowych dla niego niedomówień [KOMENTARZE]

Kanthak o koalicji Tuska: jest bankrutem, syndykiem masy upadłościowej

Nawrocki podziękował Trzaskowskiemu. "Może być Pan pewien, że zawsze po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy!"

Ile gwiazdy biorą za wesele? Nawet 50 tysięcy za jeden wieczór! Wiśniewski, Zenek i Narożna w cenniku ślubnych marzeń

Fogiel: Tusk udaje, że „nic się nie stało” – ale Hołownia wierzga!

Instagram był za Trzaskowskim, Polska za Nawrockim

Najnowsze

Wiadomo kiedy Karol Nawrocki obejmie urząd

Ukraińcy odcięli okupantowi prąd

W samochodzie terrorysty z Boulder znaleziono dokumenty USAID

Biznesmen biwakował nad rzeką. Spotkał lwicę. Nie żyje

Putin kładzie na stół warunki dotyczące pokoju na Ukrainie

Świątek powalczy dziś o półfinał French Open

Europejski kraj chce znieść cła na cały import z USA!

Dym z pożarów w Kanadzie dotarł do zatoki. Eksperci: to nie zniknie szybko