Przejdź do treści

Waszczykowski: Nie było tańca na czerwonym dywanie. Wizyta wypadła perfekcyjnie

Źródło: telewizja republika

Wyszło perfekcyjnie – skomentował wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie Witold Waszczykowski. – Nie było tańca na czerwonym dywanie, wszyscy politycy wiedzieli, co robią, właściwie odpowiadali na pytania, komentowali. To otwiera drogę do normalnych relacji merytorycznych – podkreślał poseł PiS.

Waszczykowski zaznaczył, że pierwsza wizyta w Berlinie miała charakter "kurtuazyjny". – To była wizyta zapoznawcza – mówił.

Zauważył jednak, że, pomimo kurtuazyjnego charakteru, podczas spotkań z Angelą Merkel i Joachimem Gauckiem padło wiele ciekawych deklaracji.

– Interesujące są niektóre deklaracje, m.in to, że kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że chce być w bieżącym kontakcie z prezydentem Dudą. Merkel mówiła również, że rozumie sytuację Polski i rozumie, co się dzieje za polską granicą – to kolejna deklaracja – jest to wyraźna zapowiedz, że nasze interesy są tu dominujące – uznał. Te deklaracje są optymistyczne – podkreślał.

Zdaniem Waszczykowskiego "zostały poczynione pozytywne kroki", żeby zmienić status Polski.

– Przypieczętowaniem zmiany naszego statusu będzie nadchodzący szczyt NATO, ale już zostały poczynione pozytywne kroki – stwierdził.

Polityk zwrócił również uwagę na fakt, że pomimo napiętej sytuacji ws. imigrantów, w rozmowie między Joachimem Gauckiem a Andrzejem Dudą nie było czuć "napięcia". – Nie było napięcia, ponaglania, co do ilości imigrantów, których trzeba przyjąć – to dobra prognoza do dalszych rozmów z Niemcami – zaznaczał. 

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Berlinie na swojej drugiej wizycie zagranicznej. Spotkał się tam z prezydentem Joachimem Gauckiem, rozmawiał także z kanclerz Angelą Merkel. Tematem rozmów były m. in. zbliżający się szczyt NATO, sytuacja na Ukrainie oraz problem nielegalnych imigrantów.

Witold Waszczykowski zapowiedział również swój start w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

– Będę kandydował z zachodniej części województwa łódzkiego – mówił. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Guzy: Duda przełamuje stereotypy

Prezydent Duda: Kanclerz Niemiec chce pozostawać ze mną w stałym kontakcie, dosłownie bieżącym

Prezydent Duda w Berlinie: Działając razem, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo

 

telewizja republika

Wiadomości

SPRAWDŹ TO!

Spotkanie prezydentów USA i Polski. To nie ucieszyło Tuska. KOMENTARZE

Historia cenzury piórem J. Maciejewskiego | Republika wstajemy!

Rosja znowu zaatakowała rakietami i 267 dronami

Przedterminowe wybory. Niemcy ruszyli do urn

Oko na niedzielę | Miłość nieprzyjaciół czyli trzy wyzwolenia

Świat modli się za papieża Franciszka...

Zaskakujące zakończenie weekendu. Sprawdź prognozę!

W jakim celu tak naprawdę Sikorski poleciał do USA?

Szef MSZ zapowiedział duży pakiet sankcji przeciwko Rosji

Znaleziono nieznaną roślinę sprzed 310 mln lat

Co Trump powiedział Dudzie o Polsce? To najważniejsze

Rosyjskie ataki na Kijów i inne części kraju. Są ofiary

Elon Musk chce przyśpieszyć zakończenie misji ISS

Kontrowersyjna walka MMA wywołała oburzenie | FILM

NATO rozbuduje systemu rurociągów w kierunku wschodniej Europy

Najnowsze

Spotkanie prezydentów USA i Polski. To nie ucieszyło Tuska. KOMENTARZE

SPRAWDŹ TO!

Oko na niedzielę | Miłość nieprzyjaciół czyli trzy wyzwolenia

Świat modli się za papieża Franciszka...

Zaskakujące zakończenie weekendu. Sprawdź prognozę!

W jakim celu tak naprawdę Sikorski poleciał do USA?

Historia cenzury piórem J. Maciejewskiego | Republika wstajemy!

Rosja znowu zaatakowała rakietami i 267 dronami

Przedterminowe wybory. Niemcy ruszyli do urn