Przejdź do treści
22:35 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres: w wyniku ataku dronów na bazę ONZ w Sudanie zginęło sześciu żołnierzy sił pokojowych. To obywatele Bangladeszu
20:35 Wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa, John Coale, poinformował w sobotę, że Białoruś zgodziła się wstrzymać przeloty balonów nad Litwą – podał Reuters
20:04 Norweski Komitet Noblowski w sobotnim komunikacie wyraził „głęboką ulgę i szczerą radość” z powodu uwolnienia z białoruskiego więzienia Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2022
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toronto GTA zaprasza na spotkanie z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej, 14 grudnia, godz. 2 PM. Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, Mississauga, Kanada
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Warzocha: Największą patologią wymiaru sprawiedliwości było to, że został żywcem przeniesiony z czasów komunizmu

Źródło: Telewizja Republika

Gościem Aleksandra Wierzejskiego w poranku Telewizji Republika był senator Prawa i Sprawiedliwości Artur Warzocha. W programie skomentował reformę wymiaru sprawiedliwości – Jeżeli chodzi o wymiar sprawiedliwości to największą patologią było to, że został on żywcem przeniesiony z czasów komunizmu, bez żadnej reformy. (...) To pozwoliło na to, że różne grupy interesów bardzo dobrze czuły się w Polsce, żerując na Polakach. Doszło do takich dysproporcji - ocenił w programie.

– Czy pani sędzia Gersdorf jest prezesem Sądu Najwyższego? – zapytał Aleksander Wierzejski. 

 – Przestała nim być. Osiągnęła już wiek emerytalny, nie jest już czynnym sędzią, jest sędzią w stanie spoczynku. (...) Dyskusja na temat byłej pani prezes Gersdorf jest bezprzedmiotowa. Trochę jednak przykro patrzeć na człowieka, którego chciałoby się zapamiętać z uwagi na pełnioną funkcje, jako człowieka poważnego - ocenił Artur Warzocha. 

– Niestety pani Gersdorf angażuje się w takie działania, które podważają kompetencje funkcji, którą pełniła i kwestionuje to, co zawodowo robiła przez te wszystkie lata. Teraz będzie ona postrzegana przez pryzmat tego jej zaangażowania. Moim zdaniem niepotrzebnie to robi - powiedział gość Telewizji Republika. 

– Czy ta sprawa już się rozeszła? - dopytywał prowadzący. 

– Ja w ogóle wyczuwam i wyciągam wnioski z rozmów z obywatelami, z moimi wyborcami, ale nie tylko nimi, którzy wyraźnie mówią, że akceptują taki kierunek działań, który jest podjęty przez Prawo i Sprawiedliwość, jeżeli chodzi o reformę sądów. Powiem uczciwie -  ponad 90 procent moich rozmówców uważa, że reforma sądów jest potrzebna. Te pierwsze działania po wyborach utwierdziły obywateli, że robimy to, co trzeba - podkreślił senator. 

– Jeżeli chodzi o wymiar sprawiedliwości to największą patologią było to, że został on żywcem przeniesiony z czasów komunizmu, bez żadnej reformy. (...) To pozwoliło na to, że różne grupy interesów bardzo dobrze czuły się w Polsce, żerując na Polakach. Doszło do takich dysproporcji. (...) Nasze społeczeństwo się spolaryzowało. Doszło do tego, że mieliśmy bardzo duże obszary biedy i nieliczną grupę, która obfitowała w różnego rodzaju bogactwa - dodał polityk Prawa i Sprawiedliwości. 

Co nas teraz czeka? Teraz sędziowie mają się zgłaszać na wakujące stanowisko? - zapytał Aleksander Wierzejski. 

– Myślę, że ten skład Sądu Najwyższego zostanie szybko uzupełniony. To już jest prawie ostatni etap reformy wymiaru sprawiedliwości - podkreślił Artur Warzocha. 

– W naszym wspólnym interesie będzie leżało to, żeby prace Sądu Najwyższego  spokojnie się toczyły. (...) Z moich spostrzeżeń oraz rozmów z sędziami, z ludźmi którzy to środowisko tworzą, to te protesty, które się gdzieś w przestrzeni publicznej tworzą, to one są już po pierwsze bardzo nieliczne, są wyraźnie inspirowane pod czyjeś zamówienie, bądź pod zamówienie medialne, żeby poszły te obrazki. 90 procent sędziów chce normalnie orzekać, chce włączyć się w reformę wymiaru sprawiedliwości. Ta reforma niczego nie popsuła, wręcz przeciwnie - wiele naprawia - ocenił polityk. 

– Wielu sędziów bardzo osobiście odbiera to, co stało się ze stanem sędziowskim. Te wszystkie przypadki patologii, kradzieży, niereagowania. Te wszystkie przypadki bardzo uderzyły w tych sędziów, którzy chcą normalnie wykonywać swój zawód - sprawiedliwie orzekać, cieszyć się zaufaniem publicznym - dodał senator Warzocha. 

Telewizja Republika

Wiadomości

Orkan Emilia szaleje na Maderze

Orkan szaleje nad Maderą. Odwołano loty, w tym do Polski

Historyczna zmiana w Wielkiej Brytanii dzięki Reform UK

Strzelanina w USA. Dwoje nie żyje, ośmiu w stanie krytycznym

Wysłannik Trumpa: jest zgoda Białorusi na wstrzymanie ruchu balonów nad Litwą

Mocne komentarze po opublikowaniu na stronie BBN raportu komisji ds. wpływów rosyjskich

Kuźmiuk: Tusk nie chce, aby przypominano, że jego nazwisko jest w Raporcie

Elon Musk pisze na X o Polsce. Wskazuje na "Gwałtowny spadek populacji"

Muzeum Wyklętych pamiętało o ofiarach wydarzeń sprzed 44 lat

Nawrocki w rocznicę 13 grudnia: postkomuniści z marginalnym poparciem wrócili do władzy

Mela Koteluk spełniła marzenie o macierzyństwie. Pokazała pierwsze zdjęcie

Matecki wraca do sprawy słynnej aplikacji wyborczej: przestępstwa nie było, przeprosin brak

Paulina Smaszcz znów o Kurzajewskim. Jest pewna wygranej w sądzie

Duklanowski: dramatyczna sytuacja w Polimerach Police. Załoga bez pensji

BBN przypomina: Tusk, Sienkiewcz, Siemoniak i Cichocki nie powinni pełnić funkcji publicznych

Nowy biznes Andziaks, teraz sprzedaje herbatę. Internauci komentują: „Kogo na to stać?”

Najnowsze

Orkan Emilia szaleje na Maderze

Orkan szaleje nad Maderą. Odwołano loty, w tym do Polski

Mocne komentarze po opublikowaniu na stronie BBN raportu komisji ds. wpływów rosyjskich

Kuźmiuk: Tusk nie chce, aby przypominano, że jego nazwisko jest w Raporcie

Elon Musk pisze na X o Polsce. Wskazuje na "Gwałtowny spadek populacji"

Muzeum Wyklętych pamiętało o ofiarach wydarzeń sprzed 44 lat

Nigel Farage

Historyczna zmiana w Wielkiej Brytanii dzięki Reform UK

strzelanina w USA

Strzelanina w USA. Dwoje nie żyje, ośmiu w stanie krytycznym

Wysłannik Trumpa: jest zgoda Białorusi na wstrzymanie ruchu balonów nad Litwą