Przejdź do treści
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Warszawski marsz ku czci Witolda Pileckiego

Źródło: fot. materiały prasowe

Piknik rodzinny, a następnie przemarsz z Żoliborza na Stare Miasto – tak będzie wyglądał tegoroczny „Warszawski Marsz Rotmistrza”. W niedzielę 11 maja stolica upomni się o pamięć Witolda Pileckiego.

Marsz od kilku lat organizowany jest przez Stowarzyszenie KoLiber we współpracy z innymi patriotycznymi organizacjami. Natomiast piknik to nowa inicjatywa Niezależnego Zrzeszenia Studentów UW.

Warszawa świętuje urodziny Pileckiego

Obchody urodzin Witolda Pileckiego, organizowane w tym roku na warszawskim Żoliborzu, to wspólna inicjatywa młodych ludzi, pragnących uczcić pamięć o polskich bohaterach. W ten sposób inicjatorzy obchodów chcą również złożyć hołd Żołnierzom Wyklętym, pokazać, że wbrew wieloletniej komunistycznej propagandzie, pamięci o podziemiu niepodległościowym nie udało się zatrzeć.

– Witold Pilecki jest jednym z największych polskich bohaterów narodowych. Powinniśmy zadbać o to, aby wiedza o jego niezwykłych zasługach dotarła do jak najszerszego grona, szczególnie, że w ostatnich latach coraz częściej w kraju i za granicą propaguje się wypaczoną wizję Polaków okresu II wojny światowej jako „hitlerowskich kolaborantów”, „faszystów”, „antysemitów” – wyjaśnia sens organizacji „Warszawskiego Marszu Rotmistrza” Piotr Mazurek, organizator z ramienia Stowarzyszenia KoLiber.

– Z jednej strony chcemy przypominać o sylwetce i wartościach jakie prezentował rotmistrz Pilecki, z drugiej strony chcemy oddać mu hołd. Chcemy również spędzić wiosenną niedzielę w miłej, patriotycznej atmosferze – mówi z kolei Sebastian Kaleta, prezes Stowarzyszenia Młodzi dla Polski.

Piknik dla rodzin

W tym roku organizowany jest również „Rodzinny Piknik Rotmistrza”, adresowany szczególnie do dzieci i młodzieży. Jak zapewniają organizatorzy, dzięki licznym atrakcjom, uczestnicy będą mogli wziąć udział w ciekawej i wartościowej lekcji historii. Zajęcia przeprowadzone przez grupy rekonstrukcyjne pozwolą na bliższe zapoznanie się z historią wojskowości i pracą sanitariuszek, zaś liczne gry pokażą, że nauka o przeszłości własnego kraju może być dobrą zabawą. Dla najmłodszych studenci z NZS UW przygotowali zajęcia plastyczne. Gościem specjalnym będzie Weronika Zaguła – która razem z Joanną Gajewską napisały książkę dla dzieci o Żołnierzach Niezłomnych zatytułowaną „Rycerze Lasu”. Uczestnicy będą mogli liczyć również na poczęstunek. Podczas imprezy zostaną przeprowadzone kwesty na rzecz Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznych NSZ.

Piknik rozpocznie się o godzinie 10.30 przy Al. Wojska Polskiego 40. Miejsce nie jest przypadkowe. To tam właśnie ma stanąć pomnik Witolda Pileckiego, dzięki akcji zainicjowanej przez jednego z organizatorów Marszu ze Stowarzyszenia Młodzi dla Polski.

Marsz oraz msza w intencji Rotmistrza i Ojczyzny

O godzinie 13.00 uczestnicy zbiorą się pod tablicą upamiętniającą Rotmistrza, gdzie po przemówieniach będzie można złożyć kwiaty. Spod tej tablicy już po raz kolejny ruszy „Warszawski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego” i przejdzie ulicami stolicy przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie oraz Pomniku Powstańców Warszawskich na Plac Zamkowy.

Ostatnim elementem uroczystości będzie Msza Święta w intencji Rotmistrza i Ojczyzny, która o godz. 15:30 zostanie odprawiona w Archikatedrze Świętego Jana na Starym Mieście.

– Celem wydarzenia jest rozpowszechnianie jak najszerzej wiedzy o biografii Witolda Pileckiego. Wiemy z doświadczenia, że sam Marsz powoduje, nawet wśród przypadkowych przechodniów, którzy go napotkają na swojej drodze, zainteresowanie postacią Pileckiego. Wielu z nich podchodzi do uczestników i dopytuje o różne szczegóły. Niektórzy przychodzą na Marsz w kolejnych latach – stwierdza Piotr Mazurek z KoLibra.

Młodzi przywracają pamięć bohaterom

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej i żołnierzem Armii Krajowej. Na ochotnika został więźniem KL Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. „Raportu Witolda”. Po wojnie oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. W 2006 otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Żołnierze Niezłomni, do których zalicza się m.in. Witold Pilecki, to temat, który ostatnimi czasy odżywa w polskim życiu publicznym. Przyczyniają się do tego szczególnie młodzi ludzie, organizując tego typu marsze, inicjując ogólnopolskie akcje społeczne, takie jak „Upominamy się o Was!”, czy wymuszając na lokalnych władzach budowę pomników tych zapomnianych bohaterów.

– To nasz bohater, wzór, autorytet. W jakimś sensie próbujemy naszą działalnością oddawać mu hołd oraz starać się za jego przykład każdego dnia stawać się lepszymi, bardziej użytecznymi dla Polski i naszych bliskich – mówi Sebastian Kaleta. Prezes Stowarzyszenia Młodzi dla Polski podkreśla, że jest to wybitny bohater, „nie polityk, nie generał, ale prosty  żołnierz, który swoim heroizmem pokazał najpiękniejsze strony człowieczeństwa”.  – Chcemy zainteresować osoby w każdym wieku. Chcemy, aby tegoroczny marsz był pokoleniowym pomostem dla patriotów – zaznacza.

W tym roku „Warszawski Marsz Rotmistrza” organizowany jest przez Stowarzyszenie KoLiber, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski, Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Historyczne Kobiecego Oddziału Bojowego DiSK oraz kilka innych organizacji tworzących Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i akcję „Upominamy się o Was!”. 

LINK DO WYDARZENIA NA PORTALU FACEBOOK

telewizja republika

Wiadomości

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Najnowsze

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku