Przejdź do treści
14:35 Lubelskie: Kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu. Dotychczas w Lubelskiem wykryto 12 ognisk tej choroby
14:22 Ukraina: rosyjscy żołnierze zastrzelili siedmioro cywilów, ukrywających się w Pokrowsku
13:41 Polska: W nocy w całym kraju spadnie śnieg. IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi na północy
13:40 Polska: IMGW ostrzega przed wzrostem poziomu wody m.in. w Bałtyku
13:26 Ekwador: Co najmniej sześć osób zabitych przez zamaskowanych napastników na zachodzie kraju
13:11 Polska: W Kościele katolickim w Polsce ofiary na tacę z 6 stycznia idą na misje
13:02 Tajlandia: Rząd oskarżył Kambodżę o naruszenie porozumienia o zawieszeniu broni
12:27 Pomorskie: Pożar budynku ZUS w Sztumie. Ewakuowano 80 osób
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Warszawiacy nie zawodzą. Wolontariusze tłumnie ruszyli na pomoc Ukraińcom

Źródło: Fot. PAP/Albert Zawada

Ponad sześć tysięcy wolontariuszy zgłosiło się w Warszawie na pomoc uchodźcom z Ukrainy - poinformował warszawski ratusz. Przekazał, że nadal przyjmuje zgłoszenia, najchętniej od osób potrafiących komunikować się w języku ukraińskim lub rosyjskim.

Wolontariuszami mogą zostać osoby pełnoletnie. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem Miejskiego Portalu Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl .

"Zainteresowanych dołączeniem jest już ponad 16 tys., z czego 6 tys. zarejestrowało się w systemie. Trzeba wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy, w którym określa się swoją dyspozycyjność, umiejętności językowe oraz motywację do podjęcia działania" - podkreślono w komunikacie Urzędu Miasta St. Warszawy.

Wskazano w nim, że miejscy koordynatorzy wolontariatu co dzień przyjmują w systemie setki zgłoszeń i przypisują je do odpowiednich kategorii (np. wolontariusze z językiem ukraińskim lub osoby, którzy deklarują pomoc logistyczną).

Uchodźcy.
Warszawa Centralna, 3 marca 2022. pic.twitter.com/pctIvM5yv2

— Samowar carski (@RobertBe15) March 5, 2022

"Staramy się, aby czas pomiędzy złożeniem zgłoszenia a przyjęciem do działań był dla wolontariuszy jak najkrótszy – jednak ochotnicy muszą mieć świadomość, że na swoją pierwszą +zmianę+ w terenie będą musieli poczekać nawet kilka dni. Zadań dla wolontariuszy wciąż przybywa wraz ze zwiększającą się liczbą uchodźców przybywających do Warszawy. Wciąż dodajemy w systemie zgłoszeniowym nowe propozycje działań i zapraszamy do zapisów w kalendarzu wolontariuszy, których przyjęliśmy" - podkreśla ratusz.

Zaznacza, że wśród wolontariuszy są także warszawiacy narodowości ukraińskiej, a wielu ukraińskich studentów stołecznych uczelni zgłosiło się już w kilka godzin po rozpoczęciu naboru.

Wolontariusze na Dworcu Wschodnim w #Warszawa pomagają też czasem takim przybyszom 😀 #WojnaWUkrainie #UkraineWar #Refugees #uchodźcy pic.twitter.com/WKL2iwcHeM

— Marek Piotr Borkowsk (@BorkowskMarek) March 2, 2022

Wolontariusze miasta stołecznego Warszawy przez 24 godziny na dobę działają na dwóch dworcach – Warszawa Zachodnia oraz Warszawa Wschodnia. Tam udzielają pomocy w dostępie do punktów informacyjnych i wsparcia tłumaczeniowego. Liczna grupa ochotników działa również w tymczasowych centrach pobytowych. Odpowiadają za wsparcie porządkowe, remontowo-przygotowawcze, tłumaczenia oraz wspierają proces rejestracji Ukraińców.

Ochotnicy - jak zaznacza ratusz - mogą ponadto działać w tzw. Grupie szybkiego reagowania dla osób, które zadeklarują w danym czasie swoją dyspozycyjność i w razie kontaktu są w stanie przemieścić się we wskazane miejsce, gdzie jest akurat najpilniejsza potrzeba.

Praca w puntach informacyjnych trwa! Na dworcach Wschodnim, Zachodnim i w @PalacKultury uchodźcy z Ukrainy otrzymują niezbędne wsparcie zaraz po dotarciu do Warszawy. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy pomagają, odbierają telefony, tłumaczą, wspierają w opiece! Działamy! pic.twitter.com/HEU0Kw5fTb

— Warszawa (@warszawa) February 27, 2022

"Gorąco poszukiwani są także wykwalifikowani psychologowie oraz tłumacze języka ukraińskiego oraz rosyjskiego. Pomoc psychologiczna oraz językowa jest nadzwyczaj potrzebna. Od pierwszych dni wojny na pomoc ruszyli również licznie przedstawiciele różnych oddolnych inicjatywy, spoza zorganizowanej przez miasto pomocy systemowej. Warszawiacy spontanicznie znaleźli się w punktach przyjazdu transportów i robili wszystko, aby zapewnić możliwie maksimum komfortu naszym uciekającym przed wojną sąsiadom. Tym osobom dziękujemy za okazane wsparcie – z pewnością wielu Ukraińców znalazło w Waszej przyjazności oparcie i otuchę" - czytamy w komunikacie ratusza.

"System miejskiego wolontariatu na rzecz Ukrainy z pewnością będzie działał jeszcze przez długie tygodnie. Prosimy o cierpliwość osób zgłaszających się w przydzielaniu zadań na rzecz pomocy naszym sąsiadom, którzy znajdą się w Warszawie. Naszym celem jest teraz rozłożenie sił ochotników na długi czas działania i korzystanie z Waszych możliwości w jak najlepszy sposób" - zapewnia ratusz. W komunikacie wyrażono także wdzięczność wszystkim tym, którzy w ciągu ostatniego tygodnia już okazywali pomoc.

W sobotę po południu Straż Graniczna przekazała, że od początku ataku Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 827,6 tys. uchodźców.

PAP

Wiadomości

Przynajmniej sześć osób zabito na zachodzie kraju...

Dominacja Carlsena w Dausze. Duda nie dokończył MŚ

Po pięciu dniach media piszą o balonach, nie podając źródła, czyli TV Republika

Wielkie wyróżnienie dla Kochanowskiego. Polski środkowy w elitarnym gronie

Romski ślub Viki Gabor wywołał burzę. Dziadek narzeczonego: „Nie spodziewałem się takiego hejtu”

HIT DNIA

Tusk się "obudził" i dodał dziwny wpis. Dostał proste pytanie: gdzie są notatki?

Zima w pełni. IMGW ostrzega przed ciężkimi warunkami w 13 województwach

Gdy prezydent Nawrocki pracuje, Tusk ŚPI ,,Jawna kpina!!''

Pali się budynek ZUS w Sztumie. Ewakuowano 80 osób!

Prawnicy Dla Polski alarmują po wpisie aktywistki! "Sprawa jest niezwykle poważna"

Gol Martineza zapewnił Interowi pozycję lidera Serie A na koniec roku

Kida: obywatele nie są równo traktowani przez system sprawiedliwości w Polsce

NBA: Leonard nie do zatrzymania! Rekord kariery i show w LA

Wystrzałowy Sylwester na Lubelszczyźnie z Republiką. Tak przywitamy Nowy Rok!

Rozbito internetowy narkobiznes, zatrzymano kilkanaście osób!

Najnowsze

Przynajmniej sześć osób zabito na zachodzie kraju...

Romski ślub Viki Gabor wywołał burzę. Dziadek narzeczonego: „Nie spodziewałem się takiego hejtu”

HIT DNIA

Tusk się "obudził" i dodał dziwny wpis. Dostał proste pytanie: gdzie są notatki?

Zima w pełni. IMGW ostrzega przed ciężkimi warunkami w 13 województwach

Gdy prezydent Nawrocki pracuje, Tusk ŚPI ,,Jawna kpina!!''

Dominacja Carlsena w Dausze. Duda nie dokończył MŚ

Po pięciu dniach media piszą o balonach, nie podając źródła, czyli TV Republika

Wielkie wyróżnienie dla Kochanowskiego. Polski środkowy w elitarnym gronie