Walczą o każdy oddech... Stop zabijaniu noworodków!
Co roku w Europie dochodzi do przypadków żywych urodzeń dzieci w trakcie procedury aborcji dokonywanej po 20. tygodniu ciąży. Dzieci te są najczęściej pozostawiane na śmierć przez nieudzielenie im pomocy medycznej, walczące o każdy oddech, nieraz przez kilka godzin, lub też zabija się je przez podanie śmiertelnego zastrzyku lub uduszenie, a następnie wyrzuca jako odpadki organiczne – pisze Magdalena Korzekwa z fundacji citizengo, która apeluje o potępienie nieludzkich praktyk.
Korzekwa informuje, że 19 listopada komisarz praw człowieka Rady Europy stwierdził, że w jego odczuciu kwestia zabójstw noworodków nie podlega jego kompetencjom i że odmawia on spotkania się z organizacjami pozarządowymi pragnącymi udzielić mu informacji na ten temat. "W lipcu Komitet Ministrów również nie sformułował stanowiska w tej sprawie" – dodaje.
"Dlatego wzywamy Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy do potępienia tych nieludzkich praktyk" – podkreśla.
Fundacja citizengo przygotowała petycję do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i członków Biura o następującej treści:
Co roku w następstwie późnych aborcji rodzi się wiele żywych dzieci. Dzieci te są najczęściej pozostawiane na śmierć przez nieudzielenie im pomocy medycznej, walczące o każdy oddech, nieraz przez kilka godzin, lub też zabija się je przez podanie śmiertelnego zastrzyku lub uduszenie, a następnie wyrzuca jako odpadki organiczne.
W związku z odmową komisarza praw człowieka Rady Europy oraz niezdolnością Komitetu Ministrów do potwierdzenia, że wszystkie noworodki mają prawo do życia i opieki medycznej, zwracamy się o włączenie tego punktu do porządku obrad Zgromadzenia, zgodnie z art. 65 regulaminu wewnętrznego Zgromadzenia.
Zwracamy się o zbadanie i jasne potępienie praktyk dotyczących zabójstw noworodków.
Apelujemy zwłaszcza o przypomnienie, że wszystkie osoby żywo urodzone mają takie samo prawo do życia, integralności fizycznej i opieki medycznej, bez dyskryminacji ze względu na okoliczności narodzin, zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka i Konwencją o Prawach Dziecka.
Rada Europy nie może wyprzeć się spoczywającego na niej obowiązku zagwarantowania praw podstawowych wszystkim osobom.
Dziecko urodzone przedwcześnie JEST OSOBĄ i zasługuje na ochronę!
Petycja zostanie przedstawiona Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy zgodnie z urzędową procedurą petycji (art. 65 regulaminu wewnętrznego Zgromadzenia). Procedura ta umożliwia każdemu obywatelowi zwrócenie się do Przewodniczącego i do Biura Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wnioskiem o dodanie do porządku obrad punktu poświęconego jakiemuś zagadnieniu.