Przejdź do treści
WSA odmówił wstrzymania wykonania postanowienia ws. Turowa. Kasta sędziowska jawnie walczy z bezpieczeństwem energetycznym Polski!
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonego postanowienia. Chodzi o sprawę kopalni Turów. Kompleks Energetyczny w Turowie jest kluczowym elementem struktury Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Jak podał portal dorzeczy.pl, kompleks daje gwarancje bezpieczeństwa energetycznego dla Dolnego Śląska, zapewniając ok. 7-8 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce i dostarczając prąd do 3,7 mln gospodarstw domowych. Istnienie Kompleksu ma także krytyczne znaczenie dla transgranicznego przesyłu energii.

Działalność Kopalni i Elektrowni Turów jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Natychmiastowe wstrzymanie działalności kopalni z pominięciem wieloletniego planu jej wygaszenia doprowadziłoby do katastrofy ekologicznej całego regionu i pozbawiłoby miejsc pracy nawet 80 tys. mieszkańców. (…) Obronimy Turów, obronimy Polskę przed nieodpowiedzialnymi działaniami o katastrofalnych skutkach – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

"Natychmiastowe i gwałtowne zamknięcie Kopalni w Turowie doprowadziłoby do katastrofy ekologicznej. Zatrzymanie wydobycia wiązałoby się ze wstrzymaniem odwodnienia, co doprowadziłoby do powstania osuwisk wieloskarpowych i całkowitego zniszczenie zakładu górniczego. Powstałaby katastrofa środowiskowa o nieodwracalnych skutkach dla całego regionu, a także przygranicznych terenów Czech i Niemiec oraz koryta Nysy Łużyckiej" – czytamy w komunikacie.

Jak podkreśliła PGE, aby temu zapobiec, niezbędne jest właściwe zabezpieczanie wyrobisk. Proces musi odbywać się z wieloletnim wyprzedzeniem, z uwagi na zagrożenia geotechniczne, środowiskowe (prowadzenie odwodnienia), które w przypadku nagłego zamknięcia mogą doprowadzić do niekontrolowanego zawalenia się skarp kopalni i katastrofy środowiskowej.

"Większość Polaków podziela wątpliwości dot. negatywnych skutków wynikających z decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. zamknięcia Kopalni w Turowie z przyczyn proceduralnych" – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie PGE.

Wcześniej Grupa oceniła, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie "z rażącym naruszeniem przepisów prawa" wstrzymał wykonanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez GDOŚ we wrześniu 2022 r. Decyzję środowiskową zaskarżyli zieloni działacze z Niemiec i Czech.

Ostatnia decyzja WSA Decyzja wywołała zdecydowaną reakcję polityków. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że w sprawie Turowa WSA "po raz kolejny pokazał, że pojęcie interesu społecznego jest mu obce". Zapowiedział także, że rząd dołoży wszelkich starań, aby nie dopuścić do zamknięcia kopalni i elektrowni Turów.

Głos zabrał także poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski. Polityk wskazał, że decyzja o wstrzymaniu działania elektrowni w Bogatyni jest "groźna dla naszego państwa", ponieważ może pozbawić energii elektrycznej część społeczeństwa i instytucji.

– Jeśli nie będzie energii elektrycznej, to nie będą działać nam szpitale, telewizory, nawet w tym sądzie, który wydaje taką decyzję irracjonalną, zgaśnie światło. Musimy przed tym bronić Polski – stwierdził parlamentarzysta w rozmowie z TVP Info.

Suski zapewnił, że rząd Zjednoczonej Prawicy zdecydowanie sprzeciwi się próbom zamknięcia Turowa. Orzeczenie WSA określił jako skandaliczne.

Z tym skandalem musimy walczyć, bo jesteśmy państwem suwerennym. Póki co jeszcze, dopóki rządzi PiS, to nam na głowę nie wejdą, chociaż próbują, a mają w Polsce takie podnóżki, które też im pomagają i mówią: „skoro TSUE mówi «zamknąć», to trzeba zamknąć” – powiedział.

– Później jak się zorientowali, że chyba 90 procent społeczeństwa jest oburzona z tego powodu, to zaczęli kluczyć: „a może jednak nie zamykać, może jednak warto się nad tym zastanowić”. Ale widać to poddaństwo wobec tych rozstrzygnięć nawet bardzo niekorzystnych dla Polski – dodał polityk PiS.

dorzeczy.pl, PAP, TVP Info

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?