Przejdź do treści
21:58 Szczecin: Ponad 100 starszych pojazdów (polonezy, maluchy, cinquecento, vw golf „dwójka” i mercedesy z lat 90.) przejechało w niedzielę przez miasto. Właściciele pojazdów sprzeciwiają się utworzeniu w 2026 r. Strefy Czystego Transportu
21:07 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami deszczu lub mżawki powodującymi gołoledź. Ostrzeżenia wydano dla woj. lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, południowej części pomorskiego i zachodniopomorskiego
20:16 Kosowo: według sondaży exit poll, w przedterminowych wyborach wygrała partia Samostanowienie (Vetevendosje) dotychczasowego premiera Albina Kurtiego
19:50 Prezydent USA Donald Trump na początku spotkania z prezydentem Ukrainy: uważam, że mamy podstawy do zawarcia porozumienia w sprawie Ukrainy, korzystnego dla wszystkich
19:05 Pilne: Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Donalda Trumpa i Wołodyra Zełenskiego w Mar-a-Lago
18:15 Prezydent USA Donald Trump powiedział w niedzielę, że odbył „dobrą i bardzo produktywną” rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem. Do rozmowy doszło tuż przed spotkaniem Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

WHO: wybory korespondencyjne to niskie ryzyko dla zdrowia publicznego

Źródło: Gazeta Polska

Ryzyko transmisji wirusa między osobami za pośrednictwem listów i przesyłek jest niskie - powiedziała ekspertka europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Catherine Smallwood, odpowiadając na pytanie PAP o bezpieczeństwo wyborów korespondencyjnych.

Smallwood została zapytana podczas czwartkowej wideokonferencji prasowej WHO Europe o to, czy wybory korespondencyjne stanowią znaczące ryzyko dla zdrowia publicznego podczas pandemii koronawirusa. Jak stwierdziła, obecny stan wiedzy na temat transmisji wirusa wskazuje, że ryzyko przenoszenia przez przesyłki pocztowe jest niewielkie.

"Jak wiemy, ten wirus rozprzestrzenia się między ludźmi przez kropelki oddechowe lub czasami przez kropelki oddechowe, które są w stanie skazić powierzchnie. Ale opierając się na tym, co wiemy, (należy wnioskować, że) ryzyko skażenia przesyłki komercyjnej albo listu jest stosunkowo niskie" - powiedziała brytyjska ekspertka.  

"Po drugie, ponieważ zwykle listy idą kilka dni, ryzyko, że wirus przez ten czas, w różnych temperaturach, w systemie pocztowym pozostanie na powierzchni w formie aktywnej, jest również bardzo niskie, więc ogólnie rzecz biorąc oceniamy to ryzyko jako niskie" - dodała.

Jak przypomniała ekspertka WHO, głównym sposobem transmisji wirusa jest bliski kontakt między ludźmi.

Podczas czwartkowej konferencji dyrektor europejskiego biura WHO dr Hans Kluge powiedział, że nawet połowa osób zmarłych zakażonych przez Covid-19 w Europie to mieszkańcy domów opieki nad osobami starszymi, gdzie - jak podkreślił - poziom opieki pozostawia wiele do życzenia. 

Dodał, że pracownicy ośrodków są często przepracowani i zarabiają zbyt mało; brakuje też dla nich sprzętu ochronnego. 

Odpowiadając na pytanie o różnice między liczbami zgonów na Covid-19 między wschodnią i zachodnią częścią Europy, Kluge wskazał, że śmiertelność nie jest najlepszym wyznacznikiem tego, jak kraje radzą sobie z epidemią. Zauważył przy tym, że w krajach takich jak Rosja, Turcja i Ukraina liczba chorych wzrasta w dużym tempie. 

Dyrektor europejskiego WHO zapowiedział też wysłanie misji WHO na Białoruś, do Tadżykistanu i Turkmenistanu, aby pomóc tym krajom w walce z wirusem. Władze dwóch ostatnich państw twierdzą, że nie ma u nich ani jednej osoby zakażonej koronawirusem. 

 

PAP

Wiadomości

Szczepkowska kolejny raz w furii. Skandalicznie zaatakowała Prezydenta i... Bolesława Chrobrego

Niemiecki socjolog krytykuje sekularyzację: religia oznacza poczucie, że istnieje coś, co wykracza poza mnie

Taniej już było. Ceny energii elektrycznej idą w górę

Litwa wystąpiła z traktatu ottawskiego. Planuje rozpocząć produkcję min

Dni wolnych od pracy jest zbyt dużo? Niektórzy uważają, że tak

Rekordowa fala zwolnień! 88 tysięcy ludzi na bruku?

Ruszyły rozmowy o planie pokojowym. Trump: mamy podstawy do zawarcia porozumienia

Niemcy są zawiedzione Polską. Tusk stanowczo za mało się stara?

Policjanci z Mławy ruszyli na ratunek. Ocalono psa, który zawisł na ogrodzeniu

Rozpoczęły się rozmowy Trump - Zełenski. "Losy wojny mogą rozstrzygnąć się do końca roku"

Ordo Iurs apeluje: podpisz petycję przeciw cenzurze i stań po stronie wolności słowa

81 lat temu Niemcy obrócili Pałac Saski w stertę gruzów

Nowa teoria polityków KO. 6-letni Nawrocki stał na bramce w hotelu

Formela: Polska podniosła sprawę ekshumacji, Ukraina milczy

Tusk atakuje Kaczyńskiego. Skandaliczny wpis Treli. Odlot Maleńczuka u Schnepf

Najnowsze

Szczepkowska kolejny raz w furii. Skandalicznie zaatakowała Prezydenta i... Bolesława Chrobrego

Dni wolnych od pracy jest zbyt dużo? Niektórzy uważają, że tak

Rekordowa fala zwolnień! 88 tysięcy ludzi na bruku?

Ruszyły rozmowy o planie pokojowym. Trump: mamy podstawy do zawarcia porozumienia

Niemcy są zawiedzione Polską. Tusk stanowczo za mało się stara?

Niemiecki socjolog krytykuje sekularyzację: religia oznacza poczucie, że istnieje coś, co wykracza poza mnie

Taniej już było. Ceny energii elektrycznej idą w górę

Litwa wystąpiła z traktatu ottawskiego. Planuje rozpocząć produkcję min