Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
12:11 Polska: W czwartek ceny maksymalne benzyny będą niższe niż w środę; cena diesla bez zmian
11:02 Prezes NIL: lekarze, którzy nie rozumieją, czym jest nasz zawód, powinni być z niego usunięci
10:45 Warszawa: 10 stacji metra wyłączonych z ruchu; zatrzymano mężczyznę, który był w tunelach
09:32 Śląskie: Kolejne zatrzymania ws. gangu przemycającego migrantów i handlującego narkotykami
08:42 Beskidy: Warunki na szlakach są dobre; w górach ciepło i słonecznie
08:34 Francja: 68 tys. gospodarstw bez prądu z powodu awarii związanej z upałami
08:12 Świat: Ceny miedzi w Londynie lekko rosną po mocnym spadku we wtorek
07:50 Ukraina: okupowany Sewastopol całkowicie pozbawiony prądu po ataku dronów
06:44 DRK: już prawie 1,1 tys. potwierdzonych zakażeń wirusem ebola; zmarło 277 osób
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok

W tych miastach będzie już czyste powietrze. NFOŚiGW przekazał 25 mln zł na produkcję energii z biomasy

Źródło:

W trosce o poprawę jakości powietrza i podnoszenie efektywności systemów ciepłowniczych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparł kwotą prawie 18 mln zł ze środków europejskich projekty budowy instalacji wykorzystujących biomasę do produkcji energii w Zambrowie, Nowym Sączu, Działdowie i Krośnie. Kolejne niemal 7 mln zł ze środków krajowych otrzyma podobna inicjatywa w Dzierżoniowie. Inwestycje te pozwolą także zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, ograniczając tym samym efekt cieplarniany.

 

NFOŚiGW dofinansuje łącznie pięć projektów budowy instalacji OZE z zastosowaniem biomasy: w Zambrowie (woj. podlaskie), Nowym Sączu (woj. małopolskie), Działdowie (woj. warmińsko- mazurskie), Krośnie (woj. podkarpackie) i Dzierżoniowie (woj. dolnośląskie).

 

Warto podkreślić, że wykorzystanie biomasy do produkcji energii cieplnej bądź elektrycznej jest korzystne zarówno z punktu widzenia ochrony środowiska, jak i interesów gospodarki narodowej, gdyż Polska posiada bogate zasoby biomasowych surowców naturalnych: drewna z lasów i słomy z upraw rolniczych. Wykorzystywanie (spalanie) biomasy ogranicza emisję substancji szkodliwych do atmosfery, a także wnosi lepszy niż przy użyciu paliw kopalnych bilans emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto zbieranie i pożytkowanie biomasy pozwala efektywnie wykorzystywać (nie marnotrawić) odpady przemysłu leśnego i rolniczego. W razie potrzeby biomasę można też dość swobodnie eksportować lub importować, poprzez giełdy biomasy w sąsiadujących krajach.

 

Udzielenie przez Narodowy Fundusz dotacji dla przedsięwzięć w Zambrowie, Nowym Sączu, Działdowie i Krośnie umożliwia unijne działanie 1.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ramach I osiProgramu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, które wdrażane jest w porozumieniu z Ministerstwem Energii. Z kolei wsparcie pożyczką inwestycji w Dzierżoniowie jest możliwe dzięki programowi priorytetowemu NFOŚiGW Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki, Część 2) Współfinansowanie projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach I osi priorytetowej.

 

Zambrów

 

Zambrowskie Ciepłownictwo i Wodociągi Sp. z o.o. otrzyma z NFOŚiGW 6 057 600 zł dotacji ze środków europejskich. Przedsiębiorstwo będzie realizowało do końca 2020 r. projekt pn. Modernizacja Ciepłowni Miejskiej w Zambrowie w celu wykorzystania biomasy do wytwarzania energii cieplnej. Umowę w tej sprawie podpisali w listopadzie br. w siedzibie Narodowego Funduszu Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski oraz Prezes Zarządu ZCiW Sp. z o.o. Waldemar Gawkowski.

Przedsięwzięcie, którego koszt całkowity wynosi 17 472 150 zł, przewiduje rozbudowę istniejącej instalacji energetycznego spalania o dodatkowe źródło ciepła: kocioł wodny na biomasę leśną o mocy 8 MW z instalacjami i urządzeniami współpracującymi. Równocześnie nastąpi modernizacji układów sterowania ciepłowni, systemu podawania paliwa oraz komina. Kiedy urządzenie zostanie oddane do użytku, nastąpi podłączenie go jako źródła do sieci przesyłowej, czyli miejskiej sieci ciepłowniczej. Dla kotła przewidziano dwie pompy obiegowe – podstawową i rezerwową. Całość wytworzonej w ten sposób energii cieplnej będzie wykorzystywana na zurbanizowanym obszarze Zambrowa. Produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE będzie wynosić 27 982 MWht/rok. Z kolei spadek emisji gazów cieplarnianych (efekt ekologiczny przedsięwzięcia), jak oszacowano, będzie wynosił 11 062 ton równoważnika CO2.

W wyniku realizacji tej inwestycji zostaną utworzone dwa nowe miejsca pracy, a Zambrów uzyska status efektywnego systemu ciepłowniczego.

 

Nowy Sącz

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Nowy Sączu otrzyma z NFOŚiGW 4 113 391 zł dotacji ze środków europejskich na realizację przedsięwzięcia pn. Budowa kotła na biomasę o mocy nominalnej 7 MW. Koszt całkowity projektu wyniesie 13 293 840 zł. Umowa regulująca przekazanie dofinansowania została podpisana w listopadzie br. w siedzibie NFOŚiGW przez Wiceprezesa Zarządu NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz Prezesa Zarządu MPEC Sp. z o.o. w Nowym Sączu Piotra Polka i Wiceprezesa Zarządu tego przedsiębiorstwa Jana Wnękowicza.

W ramach realizacji przedsięwzięcia, która potrawa do końca 2020 r., przewidziano budowę kotła wodnego z rusztem ruchomym o mocy cieplnej nominalnej 7 MW opalanego biomasą drzewną w istniejącym budynku kotłowni Millenium zlokalizowanej przy ul. Wiśniowieckiego w Nowym Sączu, której właścicielem jest tamtejsze MPEC. Budowa kotła na biomasę objętego wnioskiem o dofinansowanie stanowi pierwszy krok do osiągnięcia przez sieć ciepłowniczą zasilaną z ciepłowni Millenium statusu sieci cieplnej efektywnej energetycznie. Planowany efekt ekologiczny to roczny spadek emisji gazów cieplarnianych o 9 397,76 MgCO2/rok. Produkcja energii cieplnej z nowych mocy wytwórczych instalacji wykorzystujących OZE wyniesie natomiast 24 999,11 MWht/rok.

 

Działdowo

 

Projekt pn. Modernizacja systemu ciepłowniczego Działdowa – budowa ciepłowni bazującej na produkcji energii cieplnej ze spalania biomasy zostanie dofinansowany przez NFOŚiGW kwotą 4 497 114 zł ze środków POIiŚ. Całkowity jego koszt to 12 873 795 zł. Umowę regulującą przekazanie dotacji podpisali w listopadzie br. Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski oraz Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Ciepłowniczego Sp. z o.o. w Działdowie Sławomir Karczewski.

Przedsięwzięcie będzie realizowane do końca stycznia 2022 r. W jego ramach zostanie zbudowana ciepłownia oparta na konstrukcji kotła opalanego biomasą o mocy 5,1 MW wraz z ekonomizerem suchym. W ten sposób ok. 70 proc. energii produkowanej w całym systemie ciepłowniczym w Działdowie będzie pochodzić z ciepłowni biomasowej. Po zakończeniu projektu istniejący system ciepłowniczy Działdowa stanie się systemem efektywnym energetycznie, tzn. będzie czerpał minimum 50 proc. produkcji energii ze spalania biomasy. Ponadto inwestycja doprowadzi do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Działdowa i okolicy. Rezultaty projektu zostaną osiągnięte i utrzymane dzięki wysokim parametrom technicznym zastosowanych urządzeń, nowoczesnych rozwiązań technologicznych z zakresu produkcji energii cieplnej z OZE oraz udzielonym okresom gwarancji.

Produkcja energii cieplnej z nowych mocy wytwórczych instalacji wykorzystujących OZE wyniesie 19 864,06 MWth/rok, a szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych 8 842,70 ton równoważnika CO2/rok.

 

Krosno

 

Inwestycję pn. Budowa kotła na biomasę w Elektrociepłowni „Łężańska” w Krośnie przeprowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o. Dotacja z NFOŚiGW dla projektu wyniesie 3 321 600 zł. Jej przekazanie potwierdzili podpisaniem umowy w siedzibie Narodowego Funduszu w listopadzie br. Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski oraz Prezes Zarządu MPGK – Krośnieński Holding Komunalny Janusz Fic. Realizacja inwestycji ma potrwać do końca 2020 r., a jej koszt całkowity to 11 605 220 zł.

Zakres projektu obejmuje budowę kotła wodnego opalanego biomasą w postaci zrębek leśnych o mocy 7 MW. Nowy kocioł biomasowy zainstalowany będzie na terenie istniejącej kotłowni w hali kotłów węglowych. Zostanie „wpięty” do już istniejącego systemu, co umożliwi zarówno jego samodzielną pracę, jak i działanie wraz z kotłem węglowym. Nowe urządzenie posiadać będzie odrębną instalację oczyszczania i wyprowadzenia spalin. Sprawność produkcji ciepła w kotle biomasowym ma wynosić ponad 85 proc.

Inwestycja zostanie zlokalizowana na terenie Gminy Miasta Krosno, która wymieniona jest w Programie Ochrony Powietrza jako obszar szczególnie dotknięty zjawiskiem zanieczyszczonego powietrza. Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do zastąpienia węgla odnawialnym źródłem energii, co wpłynie na znaczną redukcję emisji pyłu do powietrza.

Planowana produkcja energii cieplnej z nowej instalacji wykorzystującej OZE będzie na poziomie 24 958,73 MWht/rok, a szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie 11 088,47 tony równoważnika CO2.

 

Dzierżoniów

 

Przedsięwzięcie pn. Budowa instalacji wysokosprawnej kogeneracji opalanej biomasą w ciepłowni przy ulicy Złotej 11 w Dzierżoniowie przeprowadzi Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Pieszycach – beneficjent niskooprocentowanej pożyczki z NFOŚiGW w wysokości 6 802 930 zł. Umowa w tej sprawie została podpisana przez Wiceprezesa Zarządu NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz Prezesa Zarządu ZEC Sp. z o.o. Tadeusza Drozdowskiego. Koszt całkowity inicjatywy oszacowano na 35 943 534 zł, a realizację prac zaplanowano do końca 2019 r.

Podstawowym celem projektu jest wybudowanie na terenie ciepłowni ZEC w Dzierżoniowie kompletnego bloku kogeneracyjnego, tj. nowego kotła opalanego biomasą o mocy 6,05 MW oraz turbozespołu pracującego w technologii ORC o mocy elektrycznej 1,003MW i mocy cieplnej 4,150MW. Zamiar budowy nowego bloku kogeneracyjnego wynika ze zdiagnozowanego zapotrzebowania na ciepło systemowe (centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową) mieszkańców Dzierżoniowa oraz rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Realizacja projektu doprowadzi do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (przy wykorzystaniu odpadów drzewnych), natomiast produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracjipozwoli na uzyskanie oszczędności zużycia energii pierwotnej ponad 10 proc. w stosunku do rozdzielonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Parametry nowej instalacji OZE umożliwią jej pracę przez cały rok, co wpłynie istotnie na poprawę efektywności produkcji energii. Zmniejszenie ilości emisji szkodliwych substancji do powietrza w wyraźny sposób wpłynie na poprawę stanu środowiska w regionie. W ramach efektu ekologicznego (zostanie uzyskany pod koniec 2019 r.) można będzie zmniejszyć zużycie energii pierwotnej o 34 381,00 GJ/rok oraz ograniczyć emisję CO2 o 19 457,30 tony równoważnika CO2/rok.

Telewizja Republika