Przejdź do treści
19:37 Tenis: Iga Świątek przegrała z amerykańską tenisistką Amandą Anisimovą 7:6 (7-3), 4:6, 2:6 i odpadła z turnieju WTA Finals
17:31 Posłowie PiS oraz Konfederacji złożyli wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy, który podnosi opłatę cukrową. Ich zdaniem projekt nie ma na celu poprawy zdrowia Polaków, a jedynie zwiększenie dochodów państwa
15:58 Lubuskie: klęska Koalicji Obywatelskiej w kolejnym samorządzie. PiS z „Niezależnymi Dla Powiatu” odbija z rąk KO i PSL powiat międzyrzecki. Starostą została Agnieszka Śnieg (NdP) a wicestarostą Dawid Cieloch (PiS)
15:08 RPP obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt proc.; stopa referencyjna wynosi 4,25 proc. w skali rocznej
14:40 Irak: Rosja za pomocą mediów społecznościowych rekrutuje Irakijczyków do walki w Ukrainie
14:14 IMGW: gęste mgły na południu, lokalnie możliwe przymrozki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Puławy zaprasza na spotkanie otwarte z Adamem Borowskim. 5 listopada, g. 17:00, Puławy, Hotel Olimpic, ul. Hauke-Bosaka (przy stadionie)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Konstantynowie Łódzkim zaprasza na spotkanie i koncert Pawła Piekarczyka, 5 listopada, godz. 18.00, ul. Kościelna 9 (sala parafialna), Konstantynów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Głogowie zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Janem Majchrowskim. 7 listopada, godz. 17:00 sala przy Kościele św. Klemensa, ul. Sikorskiego 23
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Rzymie zaprasza 7 listopada na wystawę z okazji 25-lecia działalności artystycznej: Halina Skroban Symfonia kolorów; godz. 17.00, palazzo valentini Roma via quattro novembre 119/A
Wydarzenie KGP w Essen zaprasza na obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 8.11 o godz. 18:00 koncert Mariusza Materyńskiego oraz Pawła Piekarczyka. 9.11, godz. 9.30, Msza Św. oraz marsz Polonii w Essen, Kościół i sala św Klenensam Hirtsieferste
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Drzewica organizuje spotkanie z Marszałkiem Antonim Macierewiczem, 9 listopada, godz. 17.30, Hotel Restauracja Zamkowa plac Wolności 32
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Nowy Dwór Mazowiecki zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem. 21 listopad, godz. 18:00, Nowodworski Ośrodek Kultury ul. I.J. Paderewskiego 1a
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

W poniedziałek ruszają szczepienia osób z grupy zero, które nie przyjęły jeszcze żadnej dawki

Źródło: Fot. PAP/Leszek Szymański

W poniedziałek ruszają szczepienia osób z grupy zero, które nie przyjęły jeszcze żadnej szczepionki. Uodparniane będą dwudawkowym preparatem firmy AstraZeneca. Pierwszą dawkę powinny przyjąć do 21 marca.

Szczepienia grupy zero w Polsce rozpoczęły się w szpitalach węzłowych 27 grudnia. Przyjmowali oni dwudawkową szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez Pfizer i BioNTech.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek podał, że zaszczepiono już ponad 80 proc. lekarzy - około 120 tys. oraz ok. 150 tys. pielęgniarek.

Według zestawienia Naczelnej Izby Lekarskiej z lutego br. w Polsce jest 137,3 tys. lekarzy oraz 37,5 tys. lekarzy dentystów posiadających prawo wykonywania zawodu. Z kolei ze statystyki Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że na koniec 2020 roku w Polsce zatrudnionych było 230,4 tys. pielęgniarek i 28,2 tys. położnych.

Jak zapewnił w czwartek w czasie konferencji prasowej szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk 8 marca, w poniedziałek rozpoczną się dodatkowe szczepienia osób z grupy zero, które nie przyjęły jeszcze żadnej dawki szczepionki.

"Chcielibyśmy, żeby do 21 marca wszystkie osoby, które w grupie zero się znajdują, a jeszcze nie otrzymały szczepionki zostały zaszczepione. Wszystkie te osoby będą szczepione szczepionką firmy AstraZeneca" - wytłumaczył.

W świetle obowiązujących przepisów do grupy zero zakwalifikowano personel medyczny, również prowadzący praktykę prywatną, czyli lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych, farmaceutów i techników farmaceutycznych zatrudnionych w aptekach, jak również personel niemedyczny. To pracownicy administracji i personel pomocniczy (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariusze czy stażyści) podmiotów leczniczych m.in. pracownicy księgowości w szpitalu, ale także pracownicy firmy współpracującej z placówką medyczną, np. dostawcy czy pracownicy ochrony.

W grupie zero znajdują się również opiekunowie ustawowi dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży w przypadku, gdy przewidywany pobyt tych dzieci w szpitalu jest dłuższy niż przyjęty czas uodpornienia osoby na zakażenie SARS-CoV-2 w przypadku podania szczepionki. Dodatkowo szczepieniu poddawani są nauczyciele akademiccy, jak również doktoranci i studenci kierunków medycznych, którzy uczestniczą w zajęciach z udziałem pacjentów lub mają kontakt z biologicznym materiałem zakaźnym. Ponadto pracownicy placówek opieki społecznej lub takie, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chory w myśl ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (art.67 i 69).

Dodatkowo w ramach etapu zero szczepieni mają być urzędowi lekarze weterynarii lub osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, które prowadzą kontrolę na fermach norek i zajmują się zwalczaniem występujących tam ognisk zakażenia SARS-CoV-2.

COVID-19 Vaccine AstraZeneca to szczepionka dopuszczona na unijny rynek 29 stycznia. Jest to monowalentna szczepionka składająca się z pojedynczego, rekombinowanego, pozbawionego możliwości replikacji szympansiego wektora adenowirusowego (ChAdOx1) kodującego glikoproteinę S wirusa SARS-CoV-2. Podawana jest domięśniowo, w dwóch dawkach.

Z informacji zamieszczonych w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, jednak "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana w 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2-8 st. C.

W Polsce tym preparatem szczepieni byli na początku nauczyciele poniżej 60 lat (grupa pierwsza). Następnie, zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze i nowymi wynikami badań naukowych, podniesiono ten wiek do 69 lat.

Równocześnie, od tego tygodnia, wydłużono czas pomiędzy dawkami. W przypadku AstryZeneki ma on wynieść 12 tygodni, czyli jest to maksymalny okres zalecany przez producenta.

PAP

Polecamy Sejm

Wiadomości

Awantura na sejmowej komisji finansów. Samorządowiec z KO atakował i krytykował rząd Tuska

Obajtek szydzi z Tuska: miał go w Brukseli nikt nie ograć, a właśnie zgodził się na zaoranie polskiej gospodarki

Wielka Brytania: cenzura Biblii na uniwersytecie

Iga Świątek żegna się z WTA Finals! Anisimowa lepsza w decydującym meczu

Krzyczał „Allah Akbar” i wjeżdżał autem w ludzi. Jest wielu rannych

IMGW zapowiada zwrot w pogodzie. Podczas długiego weekendu wróci ochłodzenie

„Można być Pierwszą Damą Polski, ale trzeba pozostać pierwszą damą własnego domu” – Marta Nawrocka szczerze o rodzinie i macierzyństwie

Oświadczenie Wydawnictwa HARDE

„Co za bezczelny dziad!” Anna Mucha starła się z Kubą Wojewódzkim w jego podcaście.

Romanowski o zarzutach wobec siebie i Ziobry: ordynarne fałszerstwo i przestępstwo urzędnicze

Policja zatrzymała sędzię z Zamościa, która kierowała autem mając 1,5 promila

Zembaczyński znów obraża Republikę. Bolą go wpłaty patriotów dla niezależnej telewizji

Niemiecki polityk uważa, że pomnik ku czci zamordowanych przez jego rodaków Polaków... jest zbędny

Kowalski uderza w Tuska ws. ETS2: to jest atak na miliony polskich rodzin

RPP obniżyła stopy procentowe. To piąta obniżka w tym roku

Najnowsze

Awantura na sejmowej komisji finansów. Samorządowiec z KO atakował i krytykował rząd Tuska

Krzyczał „Allah Akbar” i wjeżdżał autem w ludzi. Jest wielu rannych

IMGW zapowiada zwrot w pogodzie. Podczas długiego weekendu wróci ochłodzenie

„Można być Pierwszą Damą Polski, ale trzeba pozostać pierwszą damą własnego domu” – Marta Nawrocka szczerze o rodzinie i macierzyństwie

Oświadczenie Wydawnictwa HARDE

Obajtek szydzi z Tuska: miał go w Brukseli nikt nie ograć, a właśnie zgodził się na zaoranie polskiej gospodarki

Wielka Brytania: cenzura Biblii na uniwersytecie

Iga Świątek żegna się z WTA Finals! Anisimowa lepsza w decydującym meczu